Turbiny wiatrowe. Nawet ekolodzy chcą wyjaśnień

Być może najbardziej niepokojące jest to, że do najnowszych ofiar należą właśnie niedawno wyprodukowane wiatraki. „Widzimy, że te awarie zdarzają się w krótszych ramach czasowych w nowszych turbinach i jest to dość niepokojące”, mówi Bloombergowi Fraser McLachlan, dyrektor generalny GCube Underwriting Ltd.

−∗−

Wrak po zawaleniu się 784-metrowej turbiny wiatrowej w Haltern w Niemczech (TF-Images/Getty Images via Bloomberg)

 

Turbiny wiatrowe płoną, upadają w wyniku niepowodzenia zielonej energii

Jak wynika z nowego raportu Bloomberga, nikt jeszcze nie zginął ani nie został ranny, ale wysyp awarii turbin wiatrowych wstrząsa kluczowym kamieniem węgielnym ruchu zielonej energii.

Niepożądany trend wadliwego funkcjonowania — który obejmuje zarówno awarie, jak i całkowite zawalenie się konstrukcji — jest obserwowany zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Jak wskazuje ten rzadki film z 2008 roku przedstawiający zawalenie się instalacji, zjawisko to nie jest zupełnie nowe, ale znawcy twierdzą, że częstotliwość gwałtownie wzrasta.

Być może najbardziej niepokojące jest to, że do najnowszych ofiar należą właśnie niedawno wyprodukowane wiatraki. „Widzimy, że te awarie zdarzają się w krótszych ramach czasowych w nowszych turbinach i jest to dość niepokojące”, mówi Bloombergowi Fraser McLachlan, dyrektor generalny GCube Underwriting Ltd.

Zeszłego lata turbina GE, która została zainstalowana niecały rok wcześniej, pękła na pół. W ciągu tygodnia ten sam model zanotował kolejną awarię w Kolorado.

Awarie nie ograniczają się do jednego producenta czy modelu. Trzech największych zachodnich producentów – GE, Vestas Wind Systems i Siemens – wszyscy stoją w obliczu setek milionów dolarów dodatkowych kosztów.

Bloomberg donosi, że Vestas, GE i Siemens Gamesa potwierdziły, że presja na szybkie wprowadzenie mocniejszych turbin doprowadziła do potknięć. W odpowiedzi spowalniają tempo innowacji.

„Gwałtowne innowacje obciążają produkcję i szerszy łańcuch dostaw” — powiedział dyrektor generalny GE, Larry Culp, podczas październikowego omówienia wyników finansowych. „Ustabilizowanie produkcji i jakości tych nowych produktów wymaga czasu”.

Uszczerbek dla wyników finansowych już się pojawia: w piątek Siemens obniżył prognozowane zyski na 2023r. ze względu na podwyższone koszty gwarancji i konserwacji związane z wadliwymi komponentami turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Firma GE zanotowała w trzecim kwartale obciążenia w wysokości pół miliarda dolarów z tytułu wyższych kosztów gwarancji i napraw.

Szkody finansowe dla tego sektora zielonej energii mogą zostać spotęgowane w krótkim czasie, ponieważ wyższa częstotliwość roszczeń prawdopodobnie spowoduje podwyżkę składek ubezpieczeniowych.

Oczywiście, nawet jeśli nie padają ofiarą określonych wad, turbiny wiatrowe są zawsze atakowane przez naturę, a uderzenia piorunów powodują wiele ofiar… i robią niezłe widowisko na koniec.

To nie jedyny problem wiatraków. Po tym, jak 7 martwych wielorybów zostało wyrzuconych na plaże w Nowym Jorku i New Jersey w ciągu nieco ponad miesiąca, ekolodzy wskazują palcem na rozwój morskich farm wiatrowych i domagają się wstrzymania ich do czasu dochodzenia.

________________

Wind Turbines Are Burning, Collapsing in Green Energy Setback, Tyler Durden, Jan 25, 2023

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!