Omicron XBB czyli narracja w trybie autopilota

To nie jest przypadkowe. To ostateczny cel propagandy. Media są maszyną przemysłową zaprojektowaną po to, by zamienić zbiór kłamstw w opowieść, opowieść w przekonanie, a wreszcie – co najważniejsze – przekonanie w niekwestionowaną część zbiorowej rzeczywistości.

−∗−

Jeszcze jeden „wariant” covid: Omicron XBB i samonapędzająca się narracja

W nagłówkach jest jeszcze jeden wariant covid – to Omicron XBB 1.5, gdybyście chcieli wiedzieć. Szczerze mówiąc, w tym momencie nie ma to znaczenia – ale zapewnia interesującą lekcję na temat propagandowej natury konstrukcji narracyjnej i tego, jak po pewnym czasie zaczynają żyć własnym życiem.

W dzisiejszych czasach samojezdne [self-driving] samochody często goszczą w wiadomościach. Jeszcze kilka lat, a prowadzenie własnego samochodu będzie postrzegane jako „samolubne”, „niebezpieczne” i „staromodne”.

Jednakże covid stał się samonapędzającą się narracją.

Jest to samoutrwalająca się machina, która nie jest poza kontrolą swoich twórców, lecz obecnie jest ustawiona w trybie autopilota. Osiągnęliśmy osobliwość [singularity] propagandy – punkt, w którym zbyt wielu ludzi zbyt mocno polega na rzekomej „rzeczywistości” covidowej, by kiedykolwiek pozwolić jej umrzeć.

Gdyby pomysłodawcy kłamstwa związanego z pandemią zabrali głos – przyznali się do zaplanowania oszustwa, wyjaśnili, w jaki sposób zostało to zrobione i potwierdzili, że covid nigdy nie istniał – zostaliby zignorowani lub zakrzyczani. A cała fałszywa „nauka”, za którą zapłacili, zostałaby wykorzystana jako „dowód”, że się mylili.

To nie jest przypadkowe. To ostateczny cel propagandy. Media są maszyną przemysłową zaprojektowaną po to, by zamienić zbiór kłamstw w opowieść, opowieść w przekonanie, a wreszcie – co najważniejsze – przekonanie w niekwestionowaną część zbiorowej rzeczywistości.

Nie jest to nowy proces, ale zwykle zajmuje lata, czego oczywistym niedawnym przykładem są zmiany klimatyczne. Covid pokazał nam, że ten proces znacznie przyspieszył, niczym film poklatkowy, gdy nasiono staje się kwiatem.

Główną częścią tego jest angażowanie ludzi w nastawienie na zysk. Głównie pieniądze, jak zawsze, ale wchodzą w to również aspekty ego, „cnoty” i celu – wszystko to można zmieścić w grupie, którą z grubsza możemy nazwać „interesem własnym”.

W tej chwili dziesiątki – a może setki – uniwersytetów i laboratoriów badawczych na całym świecie otrzymują miliony dolarów dotacji i subwencji na badania nad „covidem” w taki czy inny sposób.

Nowe warianty, nowe metody testowania, ocena skuteczności środków ochrony osobistej, przygotowanie i zapobieganie pandemii, aktualizacja analiz, modyfikowanie szczepionek… lista jest długa.

Podaj jakiś mały obszar narracji „pandemicznej”, a daję gwarancję, że jakiś facet w fartuchu laboratoryjnym jest gdzieś tam opłacany za pisanie artykułów na ten temat.

Armia ludzi – ludzi, którzy prawdopodobnie nigdy nie odegrali żadnej roli w tworzeniu fałszywej narracji i mogą wierzyć, że jest ona całkowicie prawdziwa – znajduje się teraz w sytuacji, w której ich utrzymanie zależy od istnienia covid. NIGDY nie pozwolą się przekonać, że jest inaczej.

Wszyscy znają cytat Uptona Sinclaira: „Trudno jest sprawić, by człowiek coś zrozumiał, kiedy jego pensja zależy od tego, że tego nie rozumie”. To z pewnością ma tutaj zastosowanie.

Ale równie prawdziwe i równie istotne jest to, że bardzo łatwo jest coś znaleźć, kiedy twoja pensja zależy od znalezienia tego. Więc warianty będą się pojawiać.

Covid stał się przemysłem chałupniczym. Zasysanie pieniędzy z jednej strony, wypluwanie wariantów z drugiej.

I choć na razie jest to cichy proces przebiegający w tle, w każdej chwili jeden z tych „wariantów” może zostać wydobyty ze względnego zapomnienia i użyty do wznowienia lockdownów i nakazów maskowania oraz całej pandemii.

Mała farma strachu, z dojrzewającymi plonami, które można zebrać w razie potrzeby.

Mamy tu małą lekcję – ostateczne zwycięstwo propagandy nie polega na tym, aby wszyscy uwierzyli, że kłamstwo jest prawdą, ale na tym, aby niektórzy ludzie tego potrzebowali.

_________________

Yet another Covid “variant”: Omicron XBB & the self-driving narrative, Kit Knightly, Jan 4, 2023

 

−∗−

BONUS

Rozmowa z dr Piotrem Witczakiem n/t pochodzenia autyzmu, czy na pewno to szczepienia są powodem i jak warto podchodzić do tego zagadnienia. Wyważone argumenty.

 

______________

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!