Rondo Praw Kobiet, czyli PO chce działać tak, jak komuniści

Przedwczoraj, w dniu 9.12.2021:

“Rada Warszawy przyjęła uchwałę przyjmującą petycję o zmianie nazwy ronda Dmowskiego. (…) W czwartek radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Nie oznacza to jednak zmiany nazwy ronda.
Petycja skierowana przez osobę prywatną dotyczy zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Za jej przyjęciem głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie tej petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy.” {TUTAJ(link is external)}.

Za zmianą nazwy głosowali radni z PO. Oznacza to, iż warszawscy radni z Platformy Obywatelskiej postanowili pójść śladami komunistów w PRL. Ich specjalnością były podobne zmiany nazw. Na mapie Polski pojawiły się: Stalinogród zamiast Katowic i Bierutowice zamiast Karpacza Górnego. W tychże Katowicach mieliśmy ulicę Armii Czerwonej [dziś Korfantego] oraz Dzierżyńskiego [Chorzowska]. W samej Warszawie ulice Chmielna, Zgoda i Złota otrzymały jako nowych patronów komunistycznych opryszków: Rutkowskiego, Hibnera i Kniewskiego. PRL przemianowało plac Wilsona na plac Komuny Paryskiej, a plac Politechniki na Plac Jedności Robotniczej. Nikt już dziś nie pamięta, że w latach 1947-1950 ulica Foksal nosiła nazwę: ulica Młodzieży Jugosłowiańskiej. Zmieniło się to wtedy, gdy dyktator Jugosławii, Tito – pokłócił się z Moskwą.

Te komunistyczne nazwy na ogół się nie przyjmowały. Warszawiacy wciąż mówili o placu Wilsona i ulicy Chmielnej. Po upadku PRL szybko zapomniano o jej wytworach. Gdyby PO udało się ustanowić “rondo Praw Kobiet” – tę nazwę czekałby ten sam los, zwłaszcza, że planowana jest przebudowa owego ronda na skrzyżowanie. Prawdziwym motorem tego pomysłu Platformy jest nienawiść do Romana Dmowskiego i do jego patriotyzmu. Większość działaczy PO najchętniej przeniosłaby się do Brukseli i zapomniała o tym, że istnieje coś takiego jak Polska.

___________________________________________________________________

fot. Michał Dyjuk / / FORUM/Bankier.pl/

O autorze: elig