Katolicka Litwa i kary dla niezaszczepionych

Litwa, kraj głównie katolicki, zniewolony przez sowieckie gułagi i nazistowskie obozy koncentracyjne, prze do wprowadzenia ekstremalnych środków, by ‘ekskomunikować’ niezaszczepionych z normalnych zajęć życia codziennego.

− ∗ −

W menu na dziś danie litewskie. Jednak nie chłodnik, bo atmosfera jest tam gorąca. Po ogłoszeniu przez rząd planów wprowadzenia drakońskich obostrzeń dla niezaszczepionych obywateli, Litwini wyszli na ulice w protestach, które zamieniły się w zamieszki. Na stronach portalu Church Militant ukazał się artykuł opisujący te wydarzenia. Na uwagę zasługuje nie tylko wzmianka o stanowisku tamtejszych hierarchów Kościoła Katolickiego, tamtejszych służb wywiadu, ale również wypowiedzi znanego prawnika na temat tajnych klauzul w umowach z producentami szczepionek.

Zapraszam do lektury.

___________________________***___________________________

Katolicka Litwa karze niezaszczepionych

Litwa, kraj głównie katolicki, zniewolony przez sowieckie gułagi i nazistowskie obozy koncentracyjne, prze do wprowadzenia ekstremalnych środków, by ‘ekskomunikować’ niezaszczepionych z normalnych zajęć życia codziennego.

Emilia Mituziene

W środę rząd zatwierdził ograniczenia dla obywateli nieposiadających „Przepustki Możliwości” [Opportunity Pass] — zakazujące niezaszczepionym konsumpcji lub kupowania jedzenia w lokalach gastronomicznych, robienia zakupów w mniej ważnych [non-essential] sklepach lub podróżowania między miastami środkami transportu publicznego.

Ograniczenia, które wejdą w życie 13 września, zabronią również niezaszczepionym osobom wstępu do fryzjerów, salonów kosmetycznych, klubów sportowych lub uczestnictwa w komercyjnych i niekomercyjnych imprezach kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, różnych uroczystościach, targach czy festiwalach.

Osoba niezaszczepiona nie będzie mogła skontaktować się z technikiem w celu przeprowadzenia naprawy, jeśli kontakt miałby potrwać dłużej niż 15 minut.

Po dniu protestów prowadzących do zamieszek przed narodowym parlamentem premier Ingrida Šimonytė – katoliczka opowiadająca się za LGBT i aborcją – wycofała groźbę jeszcze bardziej drakońskich restrykcji, które zabroniłyby niezaszczepionym wsiadać do lokalnych autobusów i pociągów.

Protesty: rząd przygotowuje się do przejęcia własności

Ponad 5000 protestujących wzniosło „szubienicę dla zdrajców” i nosiło żółte odznaki z Gwiazdą Dawida, porównując „segregację Litwy na zaszczepionych i niezaszczepionych” do okupacji hitlerowskiej, w której Żydzi byli zepchnięci do gett i zmuszeni do noszenia odznak „żółtej gwiazdy”.

Litewski wywiad poparł rząd, określając protesty jako „działalność antypaństwową”. W miarę narastania chaosu społecznego litewskie media potępiły przemoc policji wobec dziennikarzy podczas zamieszek w Wilnie. Samorząd Miasta Wilna cofnął wszelkie zezwolenia na imprezy publiczne.

Emilia Mituziene, która jako pierwsza poinformowała w angielskich mediach o represjach na Litwie, ostrzegła, że wojsko jej państwa „ma otrzymać zwiększone uprawnienia, w tym przejęcie majątku firm i osób fizycznych”, a „ci, którzy odmówią zaszczepienia, nie otrzymają ustawowego zwolnienia lekarskiego”.

Biskupi zgadzają się na „stalinowskie represje”

Church Militant długo rozmawiało z Mituziene, litewską konsultantką ds. rekrutacji lekarzy, chemikiem i inżynierem, której „cztery pokolenia jej rodziny zostały dotknięte przez stalinowskie represje i syberyjskie gułagi”, co dało jej „dziedzictwo uczciwości i wolności wyboru jako dwóch podstawowych wartości”.Mituziene wyjaśniła, dlaczego była głęboko zaniepokojona restrykcjami na Litwie, gdzie cała ta kaskadowa logika prowadzi do jednego wniosku: przywileje są przyznawane tylko z jednego powodu: posłuszeństwa, by się podporządkować i przyjąć szczepionkę.

Dorastałam, ukończyłam szkołę i rozpoczęłam studia w czasach sowieckich. Byliśmy biedni, bo moi rodzice po powrocie na Litwę nigdy nie wstąpili do partii komunistycznej. To było życie w podporządkowaniu. Było to poczucie bycia posiadanym, a nie bycia wolnym.

Z głęboko zakorzenioną miłością do mojego kraju uważam uczciwość za najwyższą wartość. Wierzę, że prawda ma solidne podstawy i nie ma nic przeciwko krytykowaniu jej. Niestety, obecny kontekst COVID przypomina mi struktury sowieckie, w których kompetencja moralna została zaciemniona.

Mituziene ubolewała nad brakiem sprzeciwu litewskich biskupów i księży, którzy po prostu podążyli za oficjalnym stanowiskiem Watykanu i twierdzą, że „szczepienie jest dla dobra wspólnego”.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który nazywa siebie „katolikiem praktykującym nieregularnie”, uzyskał zgodę biskupów na promowanie szczepień wśród osób starszych poprzez wznoszenie punktów szczepień przy kościołach, powiedział Mituziene.

Jednak litewski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Petras Zapolskas powiedział Church Militant, że nie uważa restrykcji dla niezaszczepionych za „drakońskie”, ale zauważył, że „wszystkie środki były takie same, jak w większości krajów UE”.

Czy kontrakty farmaceutycznych nakazują represje?

Oddziały prewencji policji atakują protestujących w Wilnie

Tymczasem litewski ekspert prawny, dr Vaidotas Vaičaitis, obwinia umowę szczepionkową między UE a Pfizerem o bezpośredni związek między obowiązkiem stosowania tych szczepionek a kwarantanną lub innymi specjalnymi reżimami prawnymi ograniczającymi prawa człowieka i inne wartości konstytucyjne w państwach członkowskich Unii.

Vaičaitis, profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, ujawnia tajemnicę umowy, zauważając, że miejsca, w których umowa dotyczy cen zakupu i dostawy szczepionek, są zaciemnione.

Giganci farmaceutyczni, tacy jak Pfizer, promujący eksperymentalną szczepionkę COVID-19, ujawnili tylko 7% kontraktów z rządami i opublikowali protokoły badań klinicznych tylko dla 12% badań, poinformował we wtorek Church Militant.

Pfizer do tej pory zobowiązał się do wyprodukowania 2,4 miliarda dawek szczepionek w UE plus inne kontrakty UE na szczepionki z Moderny (160 milionów), AstraZeneca (300 milionów) i Johnson & Johnson (200 milionów) – daje łącznie około 3 miliardy dawek, jak wyjaśnia Vaičaitis.

Ponieważ UE liczy około 448 milionów, wymagałoby to sześciu dawek szczepionki na mieszkańca zgodnie z obecnymi zobowiązaniami UE” – zauważa wybitny prawnik.

Odejmując dzieci poniżej 12 roku życia i populację Węgier (które nie podpisały umowy) – to liczba 50 milionów – skutkowałoby to tym, że każdy mieszkaniec UE otrzymałby osiem dawek szczepionki, podsumowuje i pyta: „Dlaczego potrzebujemy aż ośmiu dawek szczepionki?

Konwencja z Oviedo ratyfikowana przez Litwę „zakazuje wszelkiej dyskryminacji w wyborze metod leczenia i wszelkich badań medycznych bez zgody danej osoby i gwarantuje, że każda interwencja medyczna może mieć miejsce tylko za dobrowolną i świadomą zgodą osoby zainteresowanej” podkreśla Vaičaitis.

Katolickie korzenie Litwy

Stolica Litwy jest dobrze znana wśród katolików odmawiających Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą objawiono polskiej zakonnicy św. Faustynie, a która większość czasu spędzała w klasztorze w Wilnie i tam pisała swój Dzienniczek.

Policja aresztuje demonstrantów w Wilnie

Według historyka Kościoła Mirandy Zapor Cruz: „Historia katolicyzmu na Litwie jest wyjątkowa wśród krajów europejskich z powodu późnej daty konwersji na katolicyzm i wysokiego odsetka Litwinów, którzy nadal identyfikują się jako katolicy”.

Kościół odegrał kluczową rolę w tworzeniu tożsamości narodowej Litwy, „która osiągnęła swój punkt kulminacyjny w ścisłym utożsamieniu katolicyzmu z nacjonalizmem w antysowieckich ruchach dysydenckich w latach 80. i 90.” – przekonuje Cruz.

Pod okupacją sowiecką surowo prześladowany „Litewski kościół katolicki nie tylko walczył o własną wolność religijną, ale także uczestniczył w walce o wolność polityczną” – pisze Cruz.

Catholic Lithuania Punishes Unvaccinated, Jules Gomes, August 12, 2021

 

Uzupełnienia:

“Ludzie zdają się być ślepi na to, co nadchodzi”

Endlösung czyli ostateczne rozwiązanie (kwestii niezaszczepionych)

Nowa Normalność – czas reakcji

Szczepienia czyli przymus nieobligatoryjny

Terror czyli po co ta kampania

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!