Jaka kampania – taka debata

Wczoraj [17.05.2020] odbyła się w TVP 1 debata z udziałem wszystkich 11 kandydatów na prezydenta Polski. Miała ona formę “odpytywania przy tablicy”. Najpierw prowadzący zadał kandydatom pięć pytań [po minucie dla każdego na odpowiedź], a na końcu mieli oni po minucie na luźne wypowiedzi. Prawie wszyscy kandydaci oświadczali, że pytania są bezsensowne, po czym wygłaszali z góry przygotowane referaciki [patrz {TUTAJ(link is external)}]. Bloger Piotr Solis napisał potem notkę “Kto z TVP układał głupkowate pytania?” {TUTAJ}.

Nie ma sensu szczegółowo relacjonować debaty, gdyż została ona dokładnie opisana przez PAP {TUTAJ(link is external)}, a pokrótce na portalu RMF24.pl {TUTAJ(link is external)}. Powiem tylko, że moim zdaniem, najlepiej wypadli w niej Andrzej Duda i Krzysztof Bosak, a najgorzej Rafał Trzaskowski i Robert Biedroń. Niezłe były też wypowiedzi Marka Jakubiaka i Stanisława Żółtka. Paweł Tanajno wyróżniał się dziwnym wyglądem.

Dokładnie dwa tygodnie temu opublikowałam notkę “Przenoszona kampania” {TUTAJ}. Stwierdziłam w niej:

“Tak więc – do samego końca nie będziemy pewni ostatecznego wyniku elekcji. Drugą sprawa jest owo “przenoszenie”. Sądzę, iż wszyscy mają już dość przepychanek wokół wyborów. Co więcej niewielu je śledzi. W tle bowiem stale jest temat epidemii koronawirusa. Ta ostatnia ustabilizowała się na początku kwietnia i wcale od tej pory nie maleje. Jej intensywność jest bardzo niewielka, ale stała. Robi się ona tylko nieco łagodniejsza [więcej przypadków praktycznie bezobjawowych i mniej zgonów].
Niewątpliwym sukcesem obecnych władz Polski jest to, że zapobiegły gwałtownemu rozwojowi epidemii oraz szybkiemu wzrostowi bezrobocia. Mam nadzieję, iż wyborcy to docenią i Andrzej Duda wygra te wybory. Inny prezydent byłby istną katastrofą dla naszego kraju.”.

Kampania robi na mnie wrażenie sztucznego przedstawienia, w którym kandydaci obrzucają się rytualnymi wyzwiskami, mającymi niewiele wspólnego z polską rzeczywistością. Było to widać i w debacie. Ku mojemu zaskoczeniu – przyciągnęła ona aż 7,5 miliona widzów. Na uwagę zasługuje też to, że zwolennicy Trzaskowskiego zdołali przeprowadzić atak kilkuset botów internetowych, skutecznie uniemożliwiając przeprowadzenie sondy po debacie.

O autorze: elig