Najbardziej idiotyczna zbrodnia w Polsce

O ten tytuł z powodzeniem może się ubiegać wczorajszy [13.01,2019] napad nożownika na Pawła Adamowicza, dokonany podczas finału WOŚP. Zacznijmy od sprawcy. W portalu Wykop.pl jest wpis osoby, która osobiście znała bandytę {TUTAJ}:

“Mirki bo aż sam w szoku jestem..
Znam osobiście napastnika który dzisiaj dźgnął Pawła Adamowicza.. (…)
W około 0:25 sekundzie słychać jak mówi, że nazywa się Stefan Wilmont.
To ten sam typ który kilka lat temu w Gdańsku napadł na 4 banki. (…)
Na zdjęciu po lewej to właśnie Stefan. Zwróćcie uwagę na jego charakterystyczne okulary, takie same ma na zdjęciu na facebooku. Jego profilowe zdjęcie to ostatnie przed zatrzymaniem go w Polsce.
(…)
Wyjechał sobie na wakacje, na wyspy kanaryjskie, za zarobione pieniądze z napadów. Odsiedział kilka lat w więzieniu (jak sam mówi na nagraniu – pięć lat). Dostawałem sporo informacji od kolegów którzy korespondowali z nim oraz widywali się z nim, że w więzieniu dosłownie postradał zmysły. Był izolowany od reszty więźniów.
Przed napadami pamiętam go jako normalnego chłopa. Chodził na siłownie, graliśmy razem w tibie (ktoś tam z jego rodziny miał nieźle zarabiający serwer prywatny). Byłem z nim na manifestacji przeciwko ACTA, pamiętam jak mi opowiadał, że ma zamiar zmierzyć się z dzikiem w lesie (siłować się z nim czy coś) i wrzucić to na YouTube. Taki pozytywny wariat.
Absolutnie nie popieram tego co zrobił. Życzę panu Adamowiczowi szybkiego powrotu do zdrowia.”.

Sprawca napadał na banki w 2013 roku, wpadł w 2014. Odsiedział karę i wyszedł w grudniu 2018. Nie sposób zrozumieć, czemu zaatakował własnie Pawła Adamowicza, który nie mógł mieć nic wspólnego z jego odsiadką. Próbował to wyjaśnić bloger Zetjot:

“Otóż o ile wiadomo ze skąpych informacji, facet siedział w więzieniu za czasów rządów Platformy, a siedzenie w pudle do przyjemności nie należy. I proszę sobie popatrzeć na obraz i kontekst polityczny z punktu widzenia osadzonego. W Polsce rządzi Platforma, a w pudle też rządzi Platforma, bo osadzeni głosują w przeważąjącej większości na Platformę. To jest, drodzy Państwo, ewenenment na skalę światową, żeby, ujmując to z punktu widzenia osadzonych, żeby ofiary systemu głosowały na swoich oprawców. Coś tu wyraźnie w tej logice nie gra. A ponieważ w pudla kwitnie życie polityczne, można sobie wyobrazić bez trudu, o czym tam rozprawiano. Więc nie ma nic w tym dziwnego, że nożownik wyrobił sobie zdecydowane zdanie na temat stosunków społecznych w Polsce rządzonej przez platformersów. A najbardziej znanym reprezentantem Platformy jest na Wybrzeżu Paweł Adamowicz. Tak więc psychologiczne motywacje wydają się oczywiste.” {TUTAJ}.

Mnie to jednak nie przekonuje. W każdym razie – po napadzie sprawca:

“Po 25 sekundach od ataku napastnik bierze do ręki mikrofon. – Halo! Halo! Nazywam się Stefan [tu padło nazwisko – red.], siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu! Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – krzyczy. Po 37 sekundach od pierwszego ciosu nożem, zaraz po tym, jak skończył mówić, napastnik zostaje powalony przez pracownika obsługi technicznej. Nie stawia oporu, klęka na kolana, po czym kładzie się na ziemi. Mężczyzna dociska Stefana W. do ziemi kolanem. Chwilę później dołącza do niego drugi pracownik obsługi. Po 58 sekundach od ataku na Adamowicza po schodach wbiegają dwaj ochroniarze i przejmują napastnika.” {TUTAJ}.

Widać, że bandyta chciał się zemścić za swoje urojone krzywdy na kimkolwiek. Nawinął się akurat Adamowicz. I tu dochodzimy do dalszych nieudolnych idiotów. To ochroniarze, pracownicy firmy Tajfun,. Dopuścili oni do tego, że szaleniec z nożem dostał się na scenę. Nie kontrolowali plecaków wchodzących. Zareagowali na napad dopiero po minucie. W efekcie bandytę obezwładnili dopiero pracownicy obsługi technicznej. Potem zaczął się popisywać Jerzy Owsiak. Zaatakował on … Barbarę Pielę {TUTAJ}:

“Plastelinowy świat stworzony przez TVP i p. Barbarę Pielę to jest właśnie świat, który budzi tę nienawiść który może sugerować także z tego filmu, że pieniądze zebrane podczas dzisiejszego dnia pakuję do jakiegoś wora, gdzieś je wywożę, komuś je daję, że te pieniądze są defraudowane” .

To akurat nie dziwi. Owsiak, jako główny organizator imprezy jest bezpośrednio odpowiedzialny za jej bezpieczeństwo. Ten absurdalny atak miał odwrócić uwagę od tego faktu. Tak postawę Owsiaka ocenił Andrzej Potocki:

“Pomijając polityków nie można niestety zapomnieć o skandalicznych wypowiedziach organizatora imprezy, szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Jego bulwersujące uwagi w stylu „Polska od 3 lat jest dzikim krajem” są jakimś kuriozum. Nie kto inny, jak ludzie wypowiadające takie słowa w takiej sytuacji sami pozbawiają się statusu człowieka należącego do kręgu kultury chrześcijańskiej i europejskiej. Czemu pan Owsiak nie przerwał zabawy kiedy na niej został dźgnięty nożem prezydent Gdańska. W jakimś sensie ponosi on współodpowiedzialność jako główny organizator za fikcyjną ochronę trójmiejskiej imprezy. Wygłaszanie podobnych andronów i kontynuowanie radosnych wrzasków w rytm muzyki po tym jak wydarzyła się tragedia dyskwalifikuje go jako szefa WOŚP. Do takich ludzi nic nie dociera. To koniec mitu Jurka Owsiaka.” {TUTAJ}.

Skutki opisanego wyżej festiwalu głupoty i nieudolności są tragiczne. Oto najnowsze informacje:

“12:32
Prezydent Adamowicz nie oddycha samodzielnie, jego serce i płuca wspomaga aparatura,
12:29
– Stan pana prezydenta jest nadal ciężki, rokowania są nadal niepewne, ale walczymy – powiedział lek. med. Jerzy Karpiński. Szpital zapewnia maksimum tego, co współczesna medycyna może dać, musimy czekać. Prezydentem opiekuje si ośmioosobowy zespół lekarzy, specjalistów w kilku dziedzinach.” {TUTAJ}.

Pochwalić natomiast należy dwóch pracowników obsługi technicznej, którzy obezwładnili bandytę oraz lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, którzy walczą o życie Pawła Adamowicza.

O autorze: elig