W piątek, 30 listopada 2018, dowiedzieliśmy się, że:
“Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 6 wniosków NBP o zabezpieczenie, w których NBP domaga się m.in . tymczasowego usunięcia artykułów prasowych w zw. z aferą KNF – poinformowała PAP Biznes Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych SO w Warszawie. 19:52 – 30 lis 2018
– Narodowy Bank Polski wszczął procedury prawne mające na celu ochronę dóbr osobistych instytucji zaufania publicznego również na drodze sądowej. Konieczność obrony dobrego imienia NBP wynika z jego ustrojowej pozycji i troski o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ekonomiczne kraju – poinformowało biuro prasowe NBP. Natomiast we wnioskach zaznaczono, że chodzi o usunięcie treści bezpodstawnie sugerujących, że prezes NBP brał udział w tzw. aferze KNF. Uzasadniono, że sugeruje to niezgodne z prawem działania organów NBP, przez co narusza dobra osobiste tej instytucji.” {TUTAJ}.
“Dobre imię NBP” – brzmi dumnie, ale z treści wniosków wynika, że chodzi tu raczej o ochronę tyłka prezesa NBP, Adama Glapińskiego. W dniu 17 listopada 2018 r. portal Money.pl donosił {TUTAJ}:
“Prezes NBP potwierdził, że spotkał się przewodniczącym KNF i właścicielem Getin Banku już po nagraniu rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim. Przekonuje, że nie ma nic do ukrycia i bierze pod uwagę, że też mógł znaleźć się na taśmie. (…) – Było takie krótkie spotkanie kurtuazyjne ze świadkami w gronie kilku osób – tak o kulisach spotkania z byłym przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim i Leszkiem Czarneckim mówił szef NBP Adam Glapiński.
Potwierdził, że brał w nim udział i podkreślił, że powstała po tym notatka w ramach wszystkich procedur. Zaznaczył, że nie ma nic do ukrycia – pisze Radio Zet. – O ile pamiętam – to pan Czarnecki przedstawił swoje zobowiązania wobec swojego banku w ramach porozumienia, które zawarli z KNF. Taki sukces, takie uwieńczenie długich negocjacji i rozmów. Normalna, naturalna rzecz – stwierdził Glapiński. Przyznał również, że bardzo możliwe, że jest na taśmie Czarneckiego. – Z tego co słyszę przynajmniej od takiego adwokata, to być może wszystko w ogóle nagrywał (…).Jest bardzo możliwe, że i tę rozmowę nagrywał – zaznaczył.”.
Nie jest jasne – czy Glapiński w ten sposób chce teraz zaprzeczyć swym własnym słowom? Faktem jest także, iż Chrzanowski był protegowanym Glapińskiego, który wychwalał go nawet po tym, gdy podał się on do dymisji. W dniu 27 listopada 2018 Jacek Bereźnicki pisał w Money.pl:
“Były szef KNF już w prokuraturze. A Adam Glapiński zapadł się pod ziemię
– Prezentuje najwyższe standardy: profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu – mówił jeszcze niedawno prof. Adam Glapiński o Marku Chrzanowskim. Po zatrzymaniu byłego szefa KNF przez CBA prezes NBP jakby zapadł się pod ziemię. Milczy nawet rzecznik banku centralnego.” {TUTAJ}.
Pomysł usuwania tekstów krytycznych wobec NBP i Glapińskiego jest wyjątkowo nieszczęśliwy. Cytowany wyżej artykuł w Wirtualnych Mediach przytacza niektóre reakcje dziennikarzy:
“Większość dziennikarzy komentujących na Twitterze wnioski złożone przez NBP skrytykowało te działania. – NBP zaczyna w sądzie ścigać dziennikarzy piszących i wypowiadających się o #aferaKNF doskonały pomysł!!! – ironizował Grzegorz Nawacki, wicenaczelny „Pulsu Biznesu”. – Ktoś w NBP całkowicie zatracił instynkt samozachowawczy. Skutek będzie odwrotny od zamierzonego – ocenił Jacek Bereźnicki z Money.pl. – A będą wnioski o zabezpieczenie tweetów? – żartował Paweł Sołtys z „Pulsu Biznesu”. (…)
– W tym NBP to maja speców od PR-u potrafiących budować relacje z dziennikarzami Szkoda ze od razu nie zażądali wjazdu #ABW do domów dziennikarzy piszących źle o NBP Naprawdę coś niedobrego się dzieje w tych rozpalonych główkach… – ocenił Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej Codziennie”. – NBP chce, by sąd zabronił dziennikarzom pisać o KNF‼ Istnienie wolnych mediów staje się teraz coraz bardziej ważne, bo od lat wzrastają zapędy do ich kneblowania – stwierdził Sylwester Latkowski. – Adam Glapiński niczym Mikołaj przynosi Wyborczej wytęsknione medialne prezenty. Ciekawe co na to PiS? – spytał Piotr Semka z „Do Rzeczy”.”.
Dodaj komentarz