Wicepremier Morawiecki potwierdza: Polska jest kolonią – „krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy”

TVP INFO

Jesteśmy w sytuacji w pewnym sensie nie do odwrócenia, ponieważ jesteśmy „krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy”

–  powiedział Morawiecki cytując jednego z komentatorów Bloomberga.

Przed nami 20 lat odkręcania błędów z przeszłości.

–  dodał wicepremier.

Wicepremier Morawiecki, gość Bronisława Wildsteina w programie „O co chodzi” TVP INFO, odnosząc się do sytuacji w polskiej gospodarce zwrócił uwagę na „błędny model rozwoju gospodarczego”, który spowodował w okresie transformacji utratę przez Polskę rynków w ciągu 12 m-cy.

Szereg przedsiębiorstw przeszło w sposób grabieżczy w ręce prywatne, które też nie potrafiły wielu firm rozwinąć i one zostawały w stadium upadku w bankructwie, a często też powodowały, że było to zwykłe przejęcie udziału w rynku przez firmy zagraniczne.

Jesteśmy w sytuacji w pewnym sensie nie do odwrócenia, ponieważ jesteśmy „krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy”.

–  powiedział Morawiecki cytując jednego z komentatorów Bloomberga

Przed nami 20 lat odkręcania błędów z przeszłości.

Na pytanie Bronisława Wildsteina skąd się wziął ów błąd wicepremier wskazał dwie przyczyny:

  1. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności polegający na dominacji paradygmatu liberalnego w gospodarce. „ Sprzedawajcie wszystko co macie”.
  2. Założony z góry perfidny plan realizowany przez komunistów, którzy stali się pierwszymi kapitalistami wycinającymi wszelką konkurencję.

Wpadliśmy w sidła neoliberalne konsensusu waszyngtońskiego(*), w sidła nomenklatury, postkomuny i różnego rodzaju łobuzów budujących niekorzystny system dla polskiego społeczeństwa.

Nie jesteśmy w stanie zastosować dobrego modelu gospodarczego, ponieważ oddaliśmy kompetencje nadzoru nad handlem w ręce Komisji Europejskiej 1 maja 2004 roku.

Aktualnie mamy własności państwowej jak na lekarstwo, bo wszystko żeśmy prawie sobie sprywatyzowali. (…) Nawet gdybyśmy byli hipotetycznie poza Unią, to nie znaczy żebyśmy mogli w prosty sposób odnieść sukces dlatego, że panują reguły braku możliwości ochrony własnego rynku ze względu na Unię Europejską tym bardziej, ale też na Światową Organizacją Handlu. (…) Gdybyśmy mogli chronić nasz rynek byśmy mieli 8-9% rozwoju, ale nie możemy tego robić w UE.

Komentarz redakcyjny

Wicepremier Morawiecki jest pierwszym politykiem z tzw. mainstreamu, który w dosadny i konkretny sposób wskazał na pierwszą i zasadniczą przyczynę braku normalnych możliwości rozwojowych. Po powołaniu komunistycznego rządu Mazowieckiego w 1989 roku rozpoczęła się grabież polskiego majątku narodowego pod szyldem „przekształceń własnościowych”. Ministrami w ministerstwie „Przekształceń Własnościowych” byli m.in. byli członkowie partii komunistycznej: Waldemar Kuczyński (PZPR), Wiesław Kaczmarek (PZPR). Nad całością czuwał Leszek Balcerowicz (PZPR) oraz liberał Janusz Lewandowski (KLD,UW,PO).

Jakich wątków zabrakło w rozmowie? Mateusz Morawiecki nie poruszył równie ważnych aspektów- braku suwerenności politycznej i monetarnej. Została również przemilczana kwestia wpuszczenia do Polski banksterów (JP Morgan). Wielka szkoda, że prowadzący rozmowę, Bronisław Wildstein pominął te kwestie.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej to kolonie Zachodu. Jest już za późno, aby odzyskały kontrolę

Rządy państw Europy Środkowo-Wschodniej nie mogą zrobić wiele, by ograniczyć wielkie zyski zagranicznych firm – uderzenia podatkowe, takie jak dokonane przez Warszawę i Budapeszt, muszą pozostać ograniczone. Bo kraje te po prostu zagranicznego kapitału potrzebują, mając własne ,,stosunkowo małe gospodarki”.

,,Nie będziemy kolonią”  – mówili wielokrotnie Viktor Orban i Jarosław Kaczyński przy różnego rodzaju okazjach. To wszystko jednak nie zmieni faktycznego statusu kolonii, jaki mają te gospodarki wobec bogatszego Zachodu” – Leonid Bershidsky /forsa.pl/

Film z wywiadem został usunięty z kanału YouTube. Aktualnie znajduje się na stronie TVP.INFO pod tym linkiem

_____________________________________________________________________________________________________________

* Konsensus waszyngtoński – zalecenia organizacji międzynarodowych (Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego) odnoszące się do gospodarek krajów słabiej rozwiniętych, ogłoszone przez  Jamesa Williamsona w 1989 roku w Waszyngtonie.

O autorze: Redakcja