Skończyły się żarty, zaczęły się schody

To pijackie powiedzonko, przypisywane gen. Wieniawie-Długoszowskiemu, pasuje jak ulał do obecnej sytuacji. W ostatnich dwóch dniach zdarzyły się dwie ważne rzeczy. Po pierwsze, Senat przyjął bez poprawek ustawę antyterrorystyczną. Moim zdaniem, jest ona fatalna, o czym pisałam {TUTAJ}. Bardziej obszerną i fachową ocenę tego aktu prawnego można znaleźć w liście Stowarzyszenia Blogmedia24 do senatorów {TUTAJ}. Niestety – senatorowie “klepnęli” ustawę i teraz będziemy męczyć się ze złą regulacją prawną [nie sądzę, by prezydent ją zawetował].

Drugą istotną rzeczą była przedwczorajsza [16.06.2016] akcja CBA w sejmikach wojewódzkich. W Salonie 24 czytaliśmy {TUTAJ}:

“CBA rozpoczęło kontrolę sposobu dzielenia i wydawania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw. PO uważa, że to akcja na polityczne zamówienie i próba zastraszania samorządowców.”. Grzegorz Schetyna, lider PO oświadczył:

“- 16 czerwca to symboliczny dzień, bo rozpoczęła się wojna państwa PiS, tego rządu, z samorządami. Na razie z urzędami marszałkowskimi, ale chodzi o systemową walkę z władzą, która jest niezależna od władzy PiS-u, która tę niezależność pokazuje i chce ją chronić”.

Portal Wpolityce.pl wykpił stanowisko PO i opozycji w artykule Marcina Fijołka “A jesienią przyjdą z CBA i nas wszystkich zamkną. Suma wszystkich strachów opozycji. I nowe paliwo do działania?” {TUTAJ}. W rubryce ” Kronika kłamliwej histerii” zamieszczono także tekst “Wołek i Żakowski przerażeni działaniami CBA: “To akt wypowiedzianej jawnie wojny!”, “Wybory samorządowe w 2017?” {TUTAJ}.

Portal Wpolityce.pl nie ma racji. To nie jest żadna “kłamliwa histeria”. PO, PSL i reszta opozycji naprawdę ma się czego bać Oni dobrze wiedzą, iż w elektoracie PiS narasta przekonanie, że oprócz programów 500+ i Mieszkanie+ potrzebny jest też program Cela+, czyli wsadzenie do kryminału co bardziej bezczelnych złodziei. PO i reszta dobrze wiedzą, ile nakradli przez minione 8 lat i słusznie boją się odpowiedzialności.

Najważniejsze jest to, iż forsując ustawę antyterrorystyczną, dającą wielkie uprawnienia ABW, oraz przeprowadzając pokazową akcję CBA w sejmikach wojewódzkich, PiS dało do zrozumienia, że panuje już nad przynajmniej częścią służb. Jeśli dodamy do tego jeszcze kontrolę ministra Ziobry nad prokuraturą, to nieuczciwi działacze opozycji naprawdę mają się czego bać. Na razie wciąż mogą oni liczyć na wrogą PiS korporację sędziowską, ale zapowiadana na jesień ustawa o sądownictwie może zakończyć “rokosz sędziów”. Wtedy program Cela+ zostanie, jak sądzę, zrealizowany.

Odsłony: 1

O autorze: elig