Jedwabny Szlak II. Debata przed wizytą Xi Jinpinga w Polsce

Korporacja Akademicka Sarmatia [patrz {TUTAJ}] zorganizowała wczoraj, 15.06.2016, debatę na temat: “Jedwabny Szlak 2.0 Polska w nowym globalnym ładzie – refleksje przed wizytą Xi Jinpinga.”. Odbyła się ona w Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej w Warszawie. Udział w niej wzięli: mec. Jacek Bartosiak, red. Radosław Pyffel oraz dr Michał Lubina.

Dyskusja zaczęła sie o 19:30 z prawie pólgodzinnym opóźnieniem, spowodowanym tym, że dwoje z dyskutantów, red Pyffel i dr Lubina byli na rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Dotyczyły one wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Polsce. Ma ona zacząć się w niedziele 19.06.2016, a zakończyć się we wtotek, 21.06. 2016. Będzie to właściwie rewizyta, gdyż polski prezydent był niedawno w Chinach. We wczorajszej debacie wzięło udział prawie stu studentów. Osób starszych bylo zaledwie kilka. Oprócz studentów z UW byli też i z SGH

Po krótkim zagajeniu korporanta, czyli przedstawiciela organizatorów, głos zabrał dr Lubina. Powiedział on, że projekt Jedwabnego szlaku II może zmienić układ sił w świecie, odebrać pierwszeństwo Zachodowi, a przywrócić je Azji. Mówił, iż tylko w ciągu ostatnich 200 lat Zachód przodował [wskutek rewolucji przemysłowej], a przedtem ważniejsza była Azja. Lubina stwierdził, iż ocenia szanse powodzenia chińskich planów na 50%. Przypomnę, że polegają one na budowie szybkiej kolei łączącej Chiny z Europą Zachodnią. Jest też wariant morski – Chiny kupily niedawno część portu w Pireusie. Problem w tym, że wszyscy oczekują, iż to Chiny bedą finansować to przedsięwzięcie, a im zaczyna brakować pieniędzy. Ostatnio musiały wstrzymać budowę linii kolejowej z Chin przz Tajlandię i Malezję do Singapuru.

Radosław Pyffel zastanawiał się, czy Polska jest ważnym partnerem dla Chin. Powiedział, że Chiny prowadzą rokowania w formule 16+1 [szesnaście państw Europy Środkowej + Chiny]. Warto zajrzeć do artykułu Pyffla na ten temat {TUTAJ}. Stwierdził on, iż Polska jest największym z tych 16 krajów i ma dobre położenie geograficzne. Jacek Bartosiak na wstępie mówił o różnicy miedzy geostrategią, a geopolityką. Najważniejsza jest oczywiście sama geografia jako taka. Potem idzie geostrategia, czyli zasoby, szlaki handlowe, strefy wpływów. Na tej podstawie dopiero można budowac geopolitykę. Bartosiak powiedział o bezprzykładnym wzroście Chin w ciagu ostatnich trzydziestu paru lat i uznał to za najważniejsze wydarzenie w historii świata – na przełomie XX i XXI wieku.

W zmianie układu sil na świecie Bartosiak widział też szanse dla Polski. Stwierdził, że w dobie wielkich odkryć geograficznych polska szlachta obawiała się wzrostu znaczenia polskich miast i wolała, by handel zbożem i drewnem kontrolowali niderlandscy kupcy, a nie Polacy. Zahamowało to rozwój I RP. Polska nie powinna ponownie popełnić takiego błędu.

Po ponad godzinie dyskusji przyszła pora na pytania z sali. Koncentrowały się one głównie na stosunkach polsko-chinskich. Odpowiadając na nie, Bartosiak stwierdził, że ów Jedwabny Szlak powinny budować polskie firmy i to my mamy na tym korzystać. Pyffel zwrócił uwagę na to, iż przestaliśmy pouczać Chiny w sprawie praw człowieka i Tybetu, a skupiliśmy się na konkretnej współpracy. Starano się też wyciągnąc od Pyfla i Lubiny jakieś informacje o rozmowach z prezydentem. Odpowiedzieli oni jednak, że nie mogą nic ujawnić, a wszystkiego dowiemy się w poniedziałek, 20 czerwca. Ja spytałam, czy istnieje jakiś plan na okoliczność nagłego załamania się Chin. Dr Lubina odparł, że władze chińskie zdają sobie sprawę z zagrozeń i dlatego właśnie przywódcą został Xi Jinping jako “silny człowiek na trudne czasy”.

Impreza skończyła się o 21:15. Filmowała je tylko prywatna kamera jednego ze studentów.

O autorze: elig