Piotr Gociek o Ryszardzie Petru, czyli “POgrobowcy”

“POgrobowcy” to tytuł najnowszej książki Piotra Goćka. Jej podtytuł brzmi – “Po co partii Petru Polska”. Na okładce widnieje rysunek przedstawiający Petru i Palikota. Ten drugi uznawany jest przez Goćka za jednego z ojców duchowych Ryszarda Petru, obok Bronisława Geremka i Leszka Balcerowicza. Promocji owej książki poświęcony był wieczór autorski Piotra Goćka, który odbył się 8 czerwca 2016 o godz 19:00 w knajpie Ciechan na ul. Foksal w Warszawie.

Zaczął się on od tego, ze nawaliło nagłośnienie,w wyniku czego – Piotr Gociek i prowadzacy spotkanie Rafał Ziemkiewicz musieli rozmawiać na stojąco i bardzo głośno. W małej salce w podziemiach restauracji było ok. 50 osób. Otrzymaly one po banknocie o nominale “100 Petrudolarów”, czyli “one hundred Petru dollars”. Nie była to jednak bardzo ceniona waluta – można było za nią dostać tylko jedno piwo w barze. Znajdowało się tam też stoisko z książkami, gdzie można była nabyć omawianą książkę Goćka, a także i poprzednie jego dzieło “POzamiatane. Jak Platforma Obywatelska porwała Polskę” [POgrobowcy to jej dalszy ciąg.].

Rafał Ziemkiewicz rozpoczął od przypomnienia gaf i powiedzeń Ryszarda Petru, ze słynnym “Świętem sześciu króli”na czele, po czym oddał głos Goćkowi. Ten powiedział, że kilka lat temu nie uwierzyłby, iż bedzie promował swoje ksiązki non-fiction [publicystyczne]. Napisał bowiem wcześniej książki beletrystyczne z zakresu fantastyki – powieść “Demokrator” i zbiór opowiadań “Czarne bataliony”. Odslonił potem kulisy powstania “POgrobowców”. Wydawnictwo Zysk i ska, szykując się do wznowienia “POzamiatane” zaproponowało, by autor dopisał rozdział aktualizujący treść tej książki, która omawiała sytuację z początku września 2015. Okazało się jednak, że od tego czasu wydarzylo się tak wiele, iż konieczne się stało napisanie całej nowej książki, czyli właśnie “POgrobowców”.

Piotr Gociek omówil następnie sylwetkę głównego bohatera, czyli Ryszarda Petru. Urodzony w 1972 roku, już na studiach w SGH zwiazał się z Unią Wolności. Jego mentorami byli Władysław Frasyniuk, Bronisław Geremek i Leszek Balcerowicz. Gociek dodał do nich jeszcze Janusza Palikota, gdyż zauważył, że program partii Petru .Nowoczesna rózni się od Ruchu Palikota tylko brakiem antyklerykalizmu i dziwactw obyczajowych. Petru nie jest postacią nową w polityce. Pełnił różne funkcje rządowe w latach 1995-2001. Po klęsce wyborczej Unii Wolności w 2001 roku przeszedł do bankowości. Pracował w Banku Światowym, Banku BPH i rożnych fundacjach oraz kancelariach odszkodowawczych.

Do polityki powrócił 31 maja 2016 zakładając partię Nowoczesna PL [obecnie .Nowoczesna]. Duża częśc jej aktywu to dawna młodzieżówka UW – ludzie zwiazani póżniej z Kancelarią Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Partia Petru, pompowana intensywnie przez media mainstreamu, zwłaszcza “Gazetę Wyborczą”, uzyskała w wyborach parlamentarnych 7,6% glosów i weszła do Sejmu. Obecnie jej wyniki w sondażach oscylują kolo 15%. Rafał Ziemkiewicz spytał, czy diagnozy z książki [ukończonej w marcu 2016] dotyczące relacji między .Nowoczesna, PO i KOD-em zachowują dziś swą aktualność? Piotr Gociek odparł, że jego zdaniem, ostatnio nic się nie zmieniło.

Gociek mówił też o perspektywach .Nowoczesnej. Powtórzył to, co pisał “POgrobowcach”:

“Nowoczesna Ryszarda Petru to typowy produkt III RP. Cokolwiek robi, cokolwiek deklaruje, czegokolwiek się domaga – słyszymy tylko echo tego, czego domagały się formacje, którym wyborcy zdążyli już podziękować” [str293]. I dalej na str 296:

“W ciągu ostatniego ćwierć wiecza Polska zmieniła się w państwo, które zużywa całą swoją energię na konserwowanie status quo. Ci, którzy najgłośniej wołają o potrzebie jego obrony – bez względu na cenę -przedstawiają się jednocześnie jako stojący po stronie nowoczesności. A przecież nowoczesność jest przeciwieństwem stagnacji.”.

Przed 20:00 poproszono o głosy z sali. Padło kilka pytań, a o 20:10 Ziemkiewicz zakończył spotkanie i Piotr Gociek zaczął podpisywać swoje książki. Imprezę filmowała jedna kamera prowadząca bezpośrednią transmisję [patrz {TUTAJ}].

__________________________________________________________________________________________________________

Fot. Interia.pl

O autorze: elig