Pięć gatunków rosyjskich trolli

Troll

Pięć gatunków rosyjskich trolli

Celem ofensywy propagandowej Kremla, prowadzonej za pośrednictwem armii tzw. trolli internetowych, jest uzyskanie wpływu na opinię publiczną w krajach Zachodu – stwierdza brytyjska gazeta „Observer”. Medium publikuje analizę opartą na danych natowskiego Centrum Doskonalenia Komunikacji Strategicznej w Rydze.

Zadaniem ośrodka jest analizowanie metod stosowanych przez rosyjską propagandę i opracowywanie strategii przeciwdziałania. W zeszłym tygodniu Centrum opublikowało wyniki badań dotyczących rosyjskiej operacji nazywanej przez natowskich ekspertów „wstępną wojną informacyjną”.

Chodzi o działania, które, używając militarnej metafory, można by porównać do przygotowania artyleryjskiego przed decydującym natarciem. W ramach projektu zbadano 200 tys. komentarzy zamieszczonych w trzech głównych łotewskich portalach informacyjnych między 29 lipca a 5 sierpnia 2014 r.

Stwierdzono, że 1,45 proc. komentarzy jest dziełem tzw. hybrydowych trolli. Jak wiadomo z wcześniejszych doniesień mediów, władze rosyjskie zatrudniły w specjalnych ośrodkach całą armię trolli. Ci pracujący w systemie zmianowym komentatorzy przez 24 godziny na dobę zalewają Internet treściami korzystnymi dla interesów Kremla.

Wprawdzie 1,45 proc. na pierwszy rzut oka to niewiele, jednak chodzi o to, że pracownicy rosyjskich ośrodków propagandowych działają punktowo, skupiając się na zagadnieniach z punktu widzenia Moskwy szczególnie istotnych.

(…)

Metody stosowane wobec Łotwy i innych krajów bałtyckich są z niewielkimi modyfikacjami stosowane wobec innych krajów.

Autor: Wespazjan Wielohorski

Gazeta Polska Codzienie, nr 1365, 10.03.2016

*  *  *  *  *

W tym artykule Wielohorski napisał m.in., że w raporcie Ośrodka w Rydze wyróżniono pięć typów rosyjskich trolli.

­­

– Jednym z nich są trolle „poszukiwacze amerykańskich spisków” – oskarżający USA o wszelkie możliwe zbrodnie.

Są także „trolle załączniki” publikujący linki do artykułów i filmów zamieszczonych na rosyjskich portalach.

Z tym, że z doświadczeń w Polsce wynika, że prorosyjscy trolle powołują się na te rosyjskie artykuły propagandowe – jako jedyną wręcz naukową prawdę, w jaką należy wierzyć z religijną czcią i bez żadnych zastrzeżeń…

– Innym są „bikini trolle” publikujący treści ze zdjęciami młodych kobiet proszących adwersarza o zrewidowanie jego poglądów.

Są także „trolle agresorzy” usiłujący doprowadzić do zbanowania niewygodnych dyskutantów, czy „trolle wikipedyści” zajmujący się korygowaniem treści w Internecie zgodnie z interesami Putina.

O autorze: Andy-aandy

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... * Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...