Wojsko pacyfikuje Polaków i broni… uchodźców. Taki scenariusz ćwiczono za poprzedniej ekipy

Szkolenie zolnierzy

Wojsko pacyfikuje Polaków i broni… uchodźców. Taki scenariusz ćwiczono za poprzedniej ekipy

 

„Przed bramą wjazdową do obozu uchodźców zbiera się tłum lokalnej społeczności wyrażający swoje niezadowolenie z obecności uchodźców. Tłum domaga się sprawiedliwości w stosunku do uchodźców, którzy dopuścili się napadów na sklepy i kradzieży żywności” – to scenariusz ćwiczeń Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4, które odbyły się 15 i 16 listopada – kiedy oficjalnie rządziła jeszcze koalicja PO-PSL – na poligonie drawskim. Żołnierze bronili uchodźców przed… Polakami.

Patrol żołnierzy spotkał na swojej drodze kilkudziesięciu uchodźców, którzy po pokonaniu kilkuset kilometrów potrzebowali jedzenia, schronienia i pomocy medycznej. Sprawdzono ich tożsamość i pod eskortą skierowano ich do najbliższego obozu. Dzień później pod bramą wjazdową zebrał się tłum mieszkańców. Doszło do wybuchu zamieszek. Ludzie domagali się sprawiedliwości, bowiem uchodźcy dopuścili się napadów na sklepy i kradzieży żywności. Na miejsce wysłany został patrol z taktycznym zespołem wsparcia, by przeprowadzić mediacje z liderami zamieszek. Najbardziej agresywnych mężczyzn wyciągnięto z tłumu, co pozwoliło uspokoić napiętą sytuację – opisuje scenariusz zdarzeń „Polska Zbrojna”.

W rolę mieszkańców wcielili się żołnierze 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca.

Gdyby mediacje zakończyły się niepowodzeniem, zostałby wezwany pododdział Żandarmerii Wojskowej celem wsparcia działań patrolu i rozłączenia zwaśnionych stron – tłumaczył kapitan Łukasz Machna z Kierownictwa Ćwiczenia Common Challenge-15.

W ćwiczeniach na poligonie drawskim brało udział blisko 2 tys. żołnierzy, w tym ponad 500 sojuszników. Trzon wojsk stanowiła 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina wraz z jednostkami podległymi ze składu GB UE.

Polski rząd zgodził się przyjąć niecałe siedem tysięcy uchodźców – mówił w październiku br. wiceminister spraw zagranicznych rządu PO-PSL, Rafał Trzaskowski.

Cytowane za: http://m.niezalezna.pl/73108-wojsko-pacyfikuje-polakow-i-broni-uchodzcow-taki-scenariusz-cwiczono-za-poprzedniej-ekipy

O autorze: Andy-aandy

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... * Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...