“Pobieżna Niezależna” versus Paweł Kukiz

Kukiz - Hejke

Na początku zaznaczę, że nie jestem zwolennikiem Pawła Kukiza, a także nie przepadam za propagandowym zgiełkiem w TV Republika. Wczoraj miałem okazję wysłuchać rozmowy Katarzyny Gójskiej-Hejke z Pawłem Kukizem. Pominę kwestię JOW-ów i skupię się na innych wątkach.

Sporem, który podgrzał atmosferę pomiędzy Gójską-Hejke a Kukizem, była sprawa finansowania partii z budżetu państwa. Redaktorka TV Republika podkreśliła zagrożenie w przypadku finansowania partii w sposób nie budżetowy, upatrując w tym procesie potencjalną możliwość kupowania posłów, którzy będą pisać ustawy na zamówienie. Jednak ku mojemu zdumieniu nie była skłonna przyznać racji Kukizowi, że zabór obywatelskich pieniędzy na partie polityczne jest kradzieżą. Kukiz zaprezentował opcję dobrowolnych datków obywatelskich, teoretycznie wykluczających korumpowanie polityków  sumami niekontrolowanymi, płynącymi od sponsorów.  Moim zdaniem Kukiz ma rację w kwestii  wyciągania z portfela (z kieszeni obywatela) przysłowiowej złotówki na polityków, nazywając to kradzieżą.

Przy okazji tego sporu Kukiz podał kompromitujący fakt dla PiS-u, przypominając, że funkcjonariusz SB był pisowskim ekspertem w komisji, piszącym „nowelizację o prokuratorze i prawie karnym i procesowym”. Odniosłem wrażenie, że Kukiz w ten sposób, na tym przykładzie chciał pokazać, że nie można systemowo i partyjnie zrobić dobrych zmian w systemie.

Gójska-Hejke odbiła piłeczkę, pytając o innego SB-eka, którego zna lider WoJOWników. Kukiz odpowiedział, że owszem: człowieka zna, lecz od dłuższego czasu nie rozmawiał z nim, i na pewno taki ktoś nie byłby u niego ekspertem piszącym ustawę.

Bardzo ciekawym wątkiem na koniec rozmowy była kwestia ukraińska i złe zaangażowanie się prezydenta Dudy (zdaniem Kukiza). Kukiz podkreślił, że mieszanie się w relacje ukraińsko–rosyjskie jest szkodliwe i bezsensowne, a prezydent powinien zająć się przede wszystkim bezpieczeństwem wewnętrznym państwa, a w przyszłości przyczynić się do odbudowy polskiego potencjału. Wychodzenie przed szereg i wpychanie się na siłę do arbitrażu pomiędzy Rosję i Ukrainę Kukiz uważa za błąd. Zaprezentował także odmienną wizję relacji pomiędzy Ukraińcami a Polakami :„strasznie zmieniły się nastroje wśród Ukraińców”. „Tam zmienia się stosunek do Polaków, narasta agresja względem Polaków”.

Paweł Kukiz zbulwersowany częstą zmianą tematu przez Katarzynę Gójska-Hejke powiedział: „Ja już wolę chyba u Olejnik”, a chwilę potem nie wytrzymał i przerwał nagranie. „Niezależna” reklamuje wywiad zacytowaną inwektywą, którą miał ponoć wyartykułować zbulwersowany trybun w kuluarach.

“Kukiz w rozmowie z WP tłumaczy, że jego rzucone pod nosem słowa brzmiały “PiS-owskie k…y” i nie odnosiły się do dziennikarki, ale do stacji, która “szykuje się do zajęcia miejsca po TVN24”.

Poniżej nagranie rozmowy

Wątek finansowania partii politycznych od 11 min.

Wątek związany z polityką zagraniczną – Rosją, prezydentem Dudą od 23.25 min.

 

O autorze: CzarnaLimuzyna

Wpisy poważne i satyryczne