“Nowa Konfederacja” w Retrospekcji

Retrospekcja to kawiarnia w Warszawie przy ul. Bednarskiej, w której w poniedziałek, 24.08.2015 odbyła się debata zorganizowana przez redakcję internetowego miesięcznika “Nowa Konfederacja”.  Zacznę od przytoczenia zapowiedzi z portalu Blogpress.pl:

“Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie wokół tekstu red. Michała Kuzia “Grecja, czyli jak centrum pożera peryferie” z sierpniowego wydania “Nowej Konfederacji”, które odbędzie się 24 sierpnia o 19:00 w warszawskiej klubokawiarni Retrospekcja, przy ul. Bednarskiej 28/30.

Spotkanie poprowadzi nasza sekretarz redakcji, Anna Kiljan.

W debacie wezmą udział:
Aleksandra Rybińska (Nowa Konfederacja)
Jakub Dymek (Krytyka Polityczna)
Michał Kuź (Nowa Konfederacja)
Maciej Łapski (Polska Społeczna)

Punktem wyjścia do rozmowy będzie poniższy tekst:

Grecja, czyli jak centrum pożera perferie”
Michał Kuź.” {TUTAJ}.

Wspomniany wyżej tekst Michała Kuzia jest {TUTAJ}.  W małej, skromnie umeblowanej, kawiarence zgromadziło się kilkunastu słuchaczy.  Potem ich liczba wzrosła do dwudziestu.  Następnie koło 19:00 pojawili się paneliści i o 19:10 dyskusja się zaczęła.  Prowadząca ją pani Anna Kiljan okazała się młodą, wesołą i bardzo sympatyczną osobą.

Od razu zapowiedziała, że dyskusja panelowa bedzie stosunkowo krótka, bo uczestnikom jej zależy na kontakcie ze sluchaczami.  Był to miły kontrast z poprzednimi tego typu debatami, w których dziennikarze woleli słuchać tylko samych siebie.  I rzeczywiście, obecni wzięli ochoczo udział w debacie, nie dopuszczając czase do glosu panelistów.  Imprezy nikt nie filmował, tylko p. Kilian nagrywała ją przy użyciu smartfona [chyba].

Najpierw p. Michał Kuż streścił główne tezy swego artykułu.  Mówił o postępowaniu Niemiec w UE:

“Nasze europejskie centrum [Niemcy] produkuje i zalewa towarami peryferie, niszcząc w nich realną gospodarkę. Amerykańskie centrum odwrotnie: kupuje od peryferii (głównie azjatyckich) i u nich się zadłuża. Jego militarna siła jest jednak gwarantem spłacalności długów i przy okazji pewnym stabilizatorem politycznym.”.

Michał Kuź nie ukrywał, że uważa amerykańskie podejście za bardziej sensowne.  Zwracał uwagę na to,  że fundusze europejsksie promują budowę “gminnych pływalni”, zamiast prawdziwego rozwoju.  Niemcy narzucają Grecji niezwykle restrykcyjną politykę oszczędności, która tylko pogarsza jej sytuację i czyni długi niespłacalnymi.  Ostatnio krytykują to już nawet amerykańscy ekonomiści i MFW, wyłamujący sie od niedawna z “trojki”.

Pani Aleksandra Rybińska dodała wiele informacji na temat tego jak Niemcy wykorzystują strefę euro dla swoich celów, mimo że pomysł euro był francuski.  Stwierdziła, iż zarówno UE, jak i euro to projekty polityczne, a strefa euro nie spełnia kryteriów wspólnego obszaru walutowego, ze względu na różnice w rozwoju poszczególnych państw.  Powiedziała, że ekonomiści nienieccy świetnie wiedzieli o tym od samego poczatku.

Maciej Łapski powiedział, że UE jest niestabilna i stwierdził, iż Polska powinna przygotować się na jej upadek.  Pan Jakub Dymek mówił o prywatyzacji wymuszanej na Grecji i o jej patologiach.  Był on dobrze przygotowany do debaty [najlepiej ze wszystkich] i przytaczał wiele konkretnych istotnych faktów. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się też nad tym, czy obecna sytuacja w UE była zaplanowana, czy zdarzyła się przypadkiem.  No cóż, ja powiedziałam, ze euro wprowadzono, bo Francja bała sie silnej marki niemieckiej, a otrzymała silne “niemieckie” euro.  Unia Europejska miała Niemcy ograniczać i krępować, a została przez nie zdominowana.

Pytano też o to, co Polska powinna zrobić.  Wszyscy byli zgodni co do tego, że nie należy wchodzić do strefy euro.  Trzeba tez przeciwstawiac sie jakimkolwiek planom dalszej centralizacj otaz integracji UE.  Jeden ze słuchaczy zauważył, że przez kilkanaście lat przedstawiano nam UE jako dobrodziejstwo, a teraz kierunak propagandy się odwrócił i widzimy w niej zagrożenie.  Inny sluchacz pochwalil p. Jakuba Dymka i stwierdzil, że pod wpływem jego wypowiedzi “spodobał mu się socjalizm”.  Na swoje nieszczęście zaczął potem mówić o “narodowym socjalizmie” wywołując żarty i kpiny.

Spotkanie zakończyło się o 20:45.

W czwartek, 27.08.2015, o 19:00 w kawiarni Retrospekcja odbędzie się następna debata Nowej Konfederacji poświęcona omówieniu artykułu Bartłomieja Radziejowskiego “III RP jako system pasożytniczy” {TUTAJ} [zapowiedź debaty – {TUTAJ}].

______________________________________

Grafika w ikonie wpisu: rys. Latuff

O autorze: elig