Entuzjazm profesora Marka Jana Chodakiewicza

Wczoraj, 18.08.2015, byłam na wykładzie profesora Marka Jana Chodakiewicza w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.  To był już ostatni wykład z cyklu siedmiu prelekcji pod wspólnym tytułem “Myśli wolnego Polaka”, wygłoszonych w różnych miastach Polski w dniach 11-18.08.2015 [patrz {TUTAJ}].  Ich organizatorami byli: Instytut im. Piotra Skargi i Polonia Christiana.

Ów cykl wykładów ma swą stronę na Facebooku {TUTAJ}, gdzie są już zdjęcia z wczorajszej imprezy.  Filmowała ją także jedna kamera, więc pewnie i film się pojawi.  Na razie jest tylko wywiad z prof. Chodakiewiczem z TV Republika wyemitowany wczoraj – zaraz po wykładzie.

Prelekcja zaczęła się o godz 18:15 – “z kwadransem”.  Przyszlo mnóstwo ludzi i zabrakło krzeseł.  Było chyba ze 300 osób.  Przed wykładem przedstawiciel organizatorów zachęcał do podpisywania “synowskiej prośby” do Papieża Franciszka.  Proszono w niej o to, by Franciszek wypowiedział się jasno, dobitnie i w sposób zgodny z doktryną Kościoła Katolickiego na temat spraw rodziny oraz ideologii gender i ukrócił przez to chaos, jaki powstał ostatnio w umysłach wiernych.

No cóż, w czasach pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI nikomu nawet nie przyszloby do głowy, iż może zaistnieć potrzeba tego rodzaju prośby.  Potwierdza to tezy mojej notki “Czy Papież Franciszek jest ofiarą Zasady Petera?” {TUTAJ}.  Przejdźmy jednak do wykładu.  Promował on książkę profesora “Transformacja czy niepodległość”, wydana w zeszłym roku. [debatę jej poświęconą relacjonowałam {TUTAJ}].

Nieoczekiwanie razem z profesorem pojawiła się jego [ok. 10-letnia] córeczka i zajęła centralne miejsce na przeznaczonym dla wykładowcy fotelu – patrząc z uwielbieniem na ojca przy mównicy.  Od czasu do czasu wtrącała jakąś uwagę, wywołując wesołość sali.  A o czym mówił ukochany tatuś?

Zaczął z ogromnym entuzjazmem, oswiadczając, że przełom w Polsce wisi już w powietrzu.  To widać, słychać i czuć.  Patriotyczna młodzież radykalizuje się, zakłada oddolne organizacje, czci Żolnierzy Wyklętych i nosi odzież z polskimi narodowymi symbolami.  Na prawicy mamy istną tęczę – do lewicującego PiS, poprzez Ruch Narodowy do radykalnego czegoś, co Chodakiewicz nazywał “husarią”.

Profesor był pod wrażeniem tego jak sprawnie młodzi organizowali jego wykłady.  Opisywał też swoje wrażenia ze spotkania z Polonia w Londynie [w dniu 15 sierpnia 2015].  Młodzi Polacy mówili u, ze wyjechali za kasa i dopiero w Wielkiej Brytanii poczuli sie polskimi patriotami.  Zdaniem profesora to własnie pospolite ruszenie młodych Polaków może zmienic nasz kraj.

Stwierdził jednak, że w ramach istniejącego systemu parlamentarnego najlepsze, co można w tej chwili osiągnąć – to wyraźnie zwycięstwo PiS.  Inaczej byłoby, gdyby zawalił się cały porządek europejski.  Może się też zdarzyć, że PO sfałszowałaby w sposób widoczny wybory, co mogłoby doprowadzić do wybuchu społecznego i rewolucji.  Chodakiewicz mówił też o konieczności restytucji majątków.  Postulował, by pospolite ruszenie młodych zainteresowało się stosunkami własnościowymi w gminach.

Wykazywał głęboką wiarę w potęgę oddolnie samoorganizujecej się młodzieży.  Nie wiem tylko dlaczego cały czas mówił o niej per “małolaty”, co wcale pochlebnym określeniem nie jest.  Prelekcja trwała 45 minut, a potem nadszedł czas na pytania.  Jan Bodakowski spytał, co robić, gdy młodzi nie kwapią się do wyłaniania liderów?  Profesor odpowiedział “Nic” – na wszystko musi przyjść swoj czas, nie ma sensu niczego narzucać.

Inny słuchacz dostarczył na kartce całą serię pytań.  Jedno z nich dotyczyło sytuacji Ukrainy.  Chodakiewicz powiedział, że mamy tam teraz “zamrozony konflikt”, a Rosjanie bardzo lubią takie sytuacje.  Innym ciekawe pytanie dotyczylo Szkoły Liderów Departamentu Stanu USA.  Profesor potraktował tę instytucję lekceważaco, jako wytwór rzadowej biurokracji USA i opowiedział historie o dwóch Kazachach, którzy przeszli takie kursy i zrozumieli z nich tyle, że należy walczyć o prawa gejów.  Gdy po powrocie do ojczyzny próbowali głosić te mądrości – miejscowe SB po prostu ich zamordowało, torturując przedtem.

No coż, moim zdaniem w Kazachstanie może to i nie działa, ale pozostaje faktem, że ok. 200 prezydentów i premierów różnych krajów przeszło przez Szkołę Liderów [w Polsce m.in Rakowski i Marcinkiewicz, także Beata Szydlo].  Uważam też za przesadny, entuzjazm Chodakiewicza z jakim podchodzi on do patriotycznej młodzieży.  W czasie swej podróży po Polsce z wykładami prof. Chodakiewicz stykał się przede wszystkim właśnie z nią i mógł ulec złudzeniu, iż wszyscy młodzi Polacy są tacy jak ona.  Tak dobrze jednak jeszcze nie jest.  Poprawa jest znaczna, ale “lemingów”jeszcze wielu pozostało.

O autorze: elig