Słowo Boże na dziś – 8 czerwca 2015r. – poniedziałek, św. Jadwigi Królowej

Myśl dnia

Rozum i miłość
Im więcej posiadamy radości, tym jesteśmy doskonalsi.

Baruch Spinoza

PONIEDZIAŁEK X TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK I

PIERWSZE CZYTANIE (2 Kor 1,1-7)

Pozdrowienie i dziękczynienie

Początek Drugiego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do Kościoła Bożego, który jest w Koryncie, ze wszystkimi świętymi, jacy są w całej Achai. Łaska wam i pokój od Boga. Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa.
Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy. Ten, który nas pociesza w każdym naszym utrapieniu, byśmy sami mogli pocieszać tych, co są w jakiejkolwiek udręce, pociechą, której doznajemy od Boga.
Jak bowiem obfitują w nas cierpienia Chrystusa, tak też wielkiej doznajemy przez Chrystusa pociechy. Ale gdy znosimy udręki, to dla pociechy i zbawienia waszego; a gdy pocieszani jesteśmy, to dla waszej pociechy, sprawiającej, że z wytrwałością znosicie te same cierpienia, których i my doznajemy. A nadzieja nasza co do was jest silna, bo wiemy, że jak jesteście współuczestnikami cierpień, tak i naszej pociechy.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 34,2-3.4-5.6-7.8-9)

Refren: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy. *
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem, *
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry, *
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Mt 5,12a)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Cieszcie się i radujcie,
albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 5,1-12)

Osiem błogosławieństw

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Włączeni w Chrystusowe cierpienie

Naśladowanie Chrystusa w niektórych okolicznościach wymaga samozaparcia i odwagi. Trud, jaki temu towarzyszy, nie jest związany z beznadzieją. Jezus obiecuje tym, którzy wytrwają przy Nim do końca, „wielką zapłatę w niebie”. Syn Boży wziął na swoje ramiona krzyż, który odkupił ludzkość z grzechów. Uczniowie Chrystusa są w ten krzyż włączeni, tak jak włączeni są w Jego zmartwychwstanie i chwalebnie wstąpienie do nieba. Człowiek żyjący Chrystusem będzie powierzał Mu każde cierpienie, które go spotyka.

Panie, naucz mnie przeżywać cierpienia, jakie mnie spotykają, zawsze w łączności z Toba. Daj mi siłę, abym wytrwał przy Tobie do końca.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2015”
Autor: ks. Mariusz Krawiec SSP
Edycja Świętego Pawła
* * * * *

 

P O S Ł U C H A J

 

Kazanie na Górze jest nazywane „Dekalogiem Nowego Testamentu”, podczas którego, Bóg dopełnia tego, co zawarł w Przymierzu z Mojżeszem. Jezus przemawia z miejsca, które podkreśla Jego władzę. Być może uczniowie i zebrane tłumy oczekiwały, że po wielu cudach przyjdzie czas na „coś więcej”. Skoro Jezus mówi o sobie jako o Mesjaszu, za jego słowami powinny pójść czyny – odrodzenie Narodu i wyzwolenie od niewoli Rzymskiej. Dzieje się jednak coś zupełnie innego.Po wyjściu z Egiptu Izrael bał się rozmawiać, a nawet przebywać w obecności Boga. Mojżesz był proszony, by sam rozmawiał z Bogiem i przynosił ludziom Jego słowa. Była to relacja szacunku oparta na strachu przed wszechmocą. Jezus, w „kazaniu na górze” jest Bogiem, który przebywa między ludźmi, nie mówi do nich z pozycji siły, ale łagodności. Mówi jak człowiek do człowieka. Tylko w takiej relacji, w dialogu, może zawiązać się prawdziwa miłość. Jednak i takiego Boga trudno przyjąć. Gdyż „dla wielu zgorszenie krzyża jest trudniejsze do zniesienia niż dla Izraelitów były grzmoty Synaju”.Błogosławieństwa nie są pochwałą miernoty. Ubóstwo może również zepsuć człowieka. Nauczycielowi chodzi o coś innego. Izrael jako cały naród jest ubogi i zniewolony. Cały jest jednym wielkim oczekiwaniem spełnienia obietnicy. Pytanie, czy ją dostrzeże kiedy przyjdzie? Błogosławieństwa są zachętą, by patrzeć dalej niż na codzienne udręki, gdyż to co nosimy w sercu kształtuje nas, a mężne podejście do niesprawiedliwości może nas uszlachetnić.Błogosławieństwa zawierają w sobie również misję Jezusa. To on jest ubogi, cichy, pokorny sercem, łagodny, czystego serca, wprowadzający pokój. Również cierpi, bo taka jest wola Boża względem Niego i Jego misji. Jezus zaprasza na do podjęcia się tej misji razem z Nim. To jest fundament pod budowanie Królestwa Bożego, które zaczyna się już tu, na ziemi, w sercach ludzi. W twoim i moim sercu.Proś dzisiaj o łaskę zmiany perspektywy życia chrześcijańskiego. To nie jest łatwa prośba. Co więcej, uważaj, gdyż może zostać wysłuchana! Jezus zaprasza do rzeczy wielkich, ale one wymagają poświęcenia i hartu ducha. Czy jesteś na to gotowy?
____________________________________

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 1-12

Na dobranoc
wydrukuj

Mariusz Han SJ

Na dzień.. Deon
(fot. EJP Photo / Foter.com / CC BY-NC-SA)

Błogosławieni, którzy…

 

Opowiadanie pt. “O sklepiku i supermarkecie
Ubogi Żyd, właściciel sklepiku (“handel wszystkimi towarami”), wyznał zmartwiony rabinowi swoje obawy i kłopoty. Oto dokładnie naprzeciwko jego biznesu powstał wielki supermarket, czyli potężna konkurencja, której nie wytrzyma mały sklepik. Od lat należy ten kantorek do naszej rodziny – tłumaczył – i jeżeli stracę klientów, oznacza to dla mnie kompletną ruinę, gdyż do niczego innego się nie nadaję.

 

Rabin słuchaj uważnie, a potem odezwał się z namaszczeniem: – Jeżeli boisz się właściciela supermarketu, będziesz go nienawidził. I właśnie nienawiść stanie się twoją ruiną! – Co mam więc robić? -zapytał zrozpaczony sklepikarz.

 

– Każdego ranka wychodź na chodnik – odpowiedział mistrz – i błogosław swemu biznesowi, aby dobrze prosperował. Potem odwróć się i błogosław tak samo sklep naprzeciwko!

 

– Co?! – nie wytrzymał kupiec – mam błogosławić swego konkurenta i niszczyciela?- Każde błogosławieństwo – tłumaczył uczony mąż jakie dzięki tobie stanie się jego udziałem, powróci do ciebie. Ale i wszelkie zło, jakie ściągniesz na niego, wróci do ciebie i zniszczy cię doszczętnie.

 

Za pół roku zjawił sio ten sam sklepikarz, aby rabinowi donieść, że rzeczywiście – jak przewidywał – musiał zwinąć swój biznes, ale teraz jest dyrektorem supermarketu i powodzi mu się lepiej niż przedtem!

 

Refleksja
Błogosławić powinniśmy każdemu, bo błogosławieństwo dla innych jest również i naszym błogosławieństwem. Każdy, komu jest dobrze, potrafi odpłacić tym samym czyniacym mu dobro. Zwykły uśmiech to tak wiele, bo pozwala rozjaśnić chmury, deszcz i szarzyznę naszego codziennego życia…

 

Jezus mówi nam, że błogosławieństwo, którym obdarzamy innych ludzi to droga naszego Zbawienia. Tylko krocząc drogą 8 błogosławieństw potrafimy podążać po zakrętach ludzkich dróg. Każde błogosławieństwo, jeśli jest przez nas realizowane, nawet jeśli jest wykonywane w trudzie i mozole, daje gwarancję zdobywania doskonałości, mądrości i daje zarazem perspektywę osiągnięcie życia wiecznego. Dlatego 8 błogosłwieństw to znaki, które trzeba odkrywać każdego dnia i nimi się kierować…

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czy błogosławisz i dobrze życzysz innym ludziom?
2. Czy 8 błogosławieństw jest Twoją droga życia?
3. Czy błogosławieństwa pomagają Ci być lepszym człowiekiem? Jak pomagają?

 

I tak na koniec…
(…) milczenie bywa największym błogosławieństwem, jakie jest w stanie ofiarować nam świat (Stephen King)

_________________________________________________________

 

 

O autorze: Judyta