I RP i Lech Kaczyński – promocja książki T. Sakiewicza

Wczoraj, 6.10.2014, w Domu Pielgrzyma “Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie /koło pl. Wilsona/ miała miejsce promocja książki red. Tomasza Sakiewicza  “Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego”  I ja tam byłam, więc opiszę moje wrażenia.  W portalu Niezalezna.pl  /TUTAJ/ oraz na stronie internetowej TV Republika  /TUTAJ/ ukazały się już relacje z tego wydarzenia i zdjęcia.  Zachęcam do zajrzenia tam.  Warto.

Gdy kwadrans przed 18:00 przyszłam do Amicus, sala była już pełna. Wzięłam więc jedno ze zmagazynowanych pod ścianą krzeseł i ulokowałam się po lewej stronie koło filaru i kamery TV Republika.  Punktualnie o 18:00 pojawił się na sali, witany gorącymi brawami Jarosław Kaczyński.  Spóźniła się nieco prowadząca wieczór red. Joanna Lichocka, w związku z czym pierwszy punkt programu, czyli dwie piosenki Pawła Piekarczyka zapowiedział sam Tomasz Sakiewicz.  Pierwsza pieśń była o Lechu Kaczyńskim, a druga – ogólnie o Polsce.

Na sali było wiele ważnych osób m. in sędzia Wiesław Johann i radna Olga Johann.  Była też żona Tomasza Sakiewicza, Dagny.  Były też: polonistka ze szkoły Sakiewicza i przewodnicząca Solidarności z tejże szkoły.  Tomasz Sakiewicz pozdrowil je na wstępie swego wystapienia /żonę też/.

Joanna Lichocka spytał, czemu red. Sakiewicz uważa, iż rok 2015 będzie przełomowy.  W odpowiedzi usłyszała, że to z powodu Rosji, w której w tym czasie dojdzie prawdopodobnie do załamania gospodarczego.  Opisał politykę rosyjską, która doprowadziła do tego, iż Rosja stała się wyłącznie krajem surowcowym, żyjącym z eksportu węglowodorów.  Rosjanie przewidywali w 2008, że cena ropy wzrośnie do 200 USD, a tymczasem spadła ona do 92 USD.  Inwestorzy zaczęli wycofywać się z Rosji jeszcze przed Majdanem.

Tomasz Sakiewicz podkreślił konieczność popierania dążeń Ukrainy do przyłączenia się do Zachodu, niezależnie od doświadczeń z przeszłości.  Wspomniał o tym , że wybrał to miejsce na promocje swej książki, gdyż w kościele św. Stanisława Kostki jest tablica upamietniajaca księży zabitych w 1918 przez Ukraińców.  Wsród nich byl brat babci Sakiewicza.

Potem Sakiewicz wygłosił przygotowany uprzednio wykład na temat swej książki.  Zaczął od…. Piastów.  Stwierdził, iz przeciwstawianie Polski piastowskiej – jagiellońskiej jest ahistoryczne.  Już za panowania Piastów były silne tendencje do zwiazania naszego kraju z państwami Europy Środkowo- Wschodniej, Rusią, Litwą, czy Węgrami.  Potem mówil o I RP, która tę ideę urzeczywistniła.  Za kontynuatora jej tradycji uważa Lecha Kaczyńskiego.  Chodzi o pomysł  utworzenia bloku państw Międzymorza, zdolnego oprzec się zarówno Niemcom, jak i Rosjanom.  Zwłaszcza ci ostatni panicznie boją się powstania takiego tworu.  Sakiewicz uważa, że dlatego właśnie zginąl Lech Kaczyński,  TV Republika pisze:

“– Stawiam w książce tezę, dlaczego musiał zginać prezydent Lech Kaczyński – mówił autor. – Przecież on nie zawiózł dywizji pancernej ani armii żołnierzy do Tbilisi. On zawiózł pomysł polityczny, którego Rosja panicznie się bała – przekonywał, tłumacząc, że chodzi o pomysł współpracy politycznej Europy Środkowo-Wschodniej. – Pokazanie, że można tę współpracę podjąć, było dla Rosjan najwyższym ostrzeżeniem. Czekiści myślą prosto: Jeśli zbiera się armia, ma flagę i chorążego, trzeba zabić chorążego. Dlatego Lech Kaczyński musiał zginąć – mówił Sakiewicz.”.

Po tym krótkim wykładzie głos zabral Jarosław Kaczyński.  Usiadł koło Sakiewicza i zaczął opowiadać o wyprawie prezydentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Tbilisi.  Powiedział, że była ona uzgodniona z prezydentem USA, Bushem, który wydał w tej sprawie ostre oświadczenie, grożąc “brutalną odpowiedzią” na działania Moskwy.  Kaczyński mówił też, iż w tym czasie nie było warunków do ściślejszej współpracy.  Stwierdził tez, że trzeba tu postępować ostrożnie, gdyż mniejsze kraje bardzo obawiają się polskiej dominacji.

Również opinia publiczna w Polsce jest podzielona.  Przytoczyl wyniki badań opinii publicznej wykonanych przez PiS, z których wynikło, że 45% respondentów zgadzało sie z wypowiedzią premier Kopacz o “chowaniu sie w domu”, a 43% bylo jej przeciwnych.  Po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego red. Lichocka poprosiła o trzy pytania z sali.

Pierwsze dotyczyło Nord Streamu i stosunków polsko-niemieckich.  Tomasz Sakiewicz uchylil się raczej od odpowiedzi mówiąc dość ogólnikowo o stosunkach z Niemcami w historii Polski.  Następnie Witold Michałowski oświadczył, że na smierci Lecha Kaczyńskiego najbardziej skorzystał Gazprom.  Trzeci słuchacz zapytał Jarosława Kaczyńskiego, czy PiS ma chęć i moc, by przejąc władzę w Polsce.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS pragnie władzy, a czy ma wystarczającą moc – to się okaże.  Po tych pytaniach Katarzyna Łaniewska wyrecytowała wiersz Boguszewskiej “Bóg, Honor, Ojczyzna”, a Paweł Piekarczyk, zaśpiewał jeszcze jedną patriotyczną  piosenke.  O godzinie 20:30 Tomasz Sakiewicz wział się do podpisywania swej książki, a Jarosław Kaczyński – do udzielania wywiadów.

Spotkanie filmowały cztery kamery: TV Republika, portalu Blogpress.pl i jeszcze dwie inne.

O autorze: elig