Pikieta przed ambasadą Niemiec

Wczoraj, 1 września 2014, w 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odbyły się pikiety przed ambasadą i konsulatami RFN w Polsce.  Wieczorem tego samego dnia w Klubie Ronina mieliśmy debatę o Rosji i Przegląd Tygodnia.

Uczestniczyłam w tych wydarzeniach i zamieszczę tu garść wrażeń /o Klubie Ronina w następnej notce/.  Pikieta zaczęła się ona o 16:30 przed Ambasadą Niemiec na ul. Jazdów w Warszawie. Zorganizowała ją Reduta Dobrego Imienia, organizacja załozona przez Macieja Świrskiego w 2012 roku, która zaczęła działać jako samodzielna fundacja w listopadzie 2013.  Zajmuje się ona obroną dobrego imienia Polski n.p. walką z używaniem wyrażenia “polskie obozy koncentracyjne”.

Na chodniku, trawniku i części jezdni naprzeciw budynku ambasadu zgromadziło sie ok. 80 osób.  Niska frekwencja wynikła z tego, że podobnie jak to bylo w przypadku obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego przez Redutę /opisałam je  /TUTAJ//, pikieta nie była reklamowana ani w mainstreamie ani w “drugim obiego”.  Wzmianki o niej mozna było znaleźć tylko w kilku portalach internetowych.

Dopiero dziś, dzień po demonstracji, wzmianki o niej ukazały się w “Gazecie Polskiej Codziennie /fragment – /TUTAJ/, a relację wideo można obejrzeć /TUTAJ/.  Na początku p. Maciej Świrski wygłosił “Oświadczenie Reduty Dobrego Imienie na dzień 1 wrześnie 2014”  /TUTAJ/, mówiące m.in, że:  “Wojna, którą Niemcy wydali Polakom, jest najstraszliwszym wydarzeniem w dziejach narodu polskiego “.  Uczestnicy manifestacji nieśli tabliczki z nazwami niemieckich obozów konbentracyjnych i miejsc kaźni oraz transparenty przypominajace, ze prawdziwymi sprawcami zbrodni drugiej wojny światowej był państwo niemieckie i wielu zwykłych Niemców.

Następnie Jerzy Zelnik odczytal długą listę niemieckich obozów , gett, miejsc każni, gett i spalonych wsi.  Po nim wystąpił Jan Pietrzak który odśpiewał a capella swą piosenkę o polskiej geografii /z jednej strony szwab, a z drugiej kacap/.  Głos zabrał potem Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny “Gazety Polskiej”.  Mówil on o aktualnej sytuacji na Ukrainie i wyraźnej współracy niemiecko-rosyjskiej /Merkel z Putinem/:

“Dziś walka o wolność rozgrywa się na dwóch frontach: – militarnym – tym na Ukrainie – oraz walki o świadomość i pamięć.  Kiedy przegramy walkę o pamięć, może przyjść ta druga wojna.  Dlatego musimy przypominać, że zą druga wojnę światową, która była wynikiem paktu Ribbentrop Mołotow, odpowiadają Berlin i Moskwa.”.

Po red Sakiewiczu przemawiała jeszcze dziennikarka Teresa Bochwic, a potem Maciej Świrski ofocjalnie zakończył pikietę.  Trwała ona tylko pół godziny – od 16:30 do 17:00.  Po niej przystąpiono do zbierania podpisów pod apelem o uchwalenie ustawy zakazującej używania zwrotu “polskie obozy koncentracyjne.  Przed zakończeniem pikiety p. Świrski przypomniał o incydencie w Gdańsku, kiedy to Niemcy zaprotestowali przeciw temu, że tamtejszy carillon gra melodię  “Roty” /ich zdaniem – antyniemieckiej pieśni/.  Wszyscy więc zaśpiewaliśmy “Rotę”

Dwie godziny później zaczął się w Klubie Ronina Przegląd Tygodnia, a po nim debata o Rosji.  Opowiem o nich zaraz w następnej notce

O autorze: elig