Niemowlęta i dzieci wśród ofiar bezpieki. Białostocki areszt skrywa tajemnice

szpieg-wrog-narodu

„Obcy szpieg i wróg narodu” pada ofiarą czekistów. Za stroną: Wszystkie zbrodnie Feliksa Dzierżyńskiego…

Wyniki dotychczasowych poszukiwań szczątków na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku są szokujące. Na miejscu byli grzebani nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci, w tym niemowlęta.

Niemowlęta i dzieci wśród ofiar bezpieki. Białostocki areszt skrywa tajemnice

Rozpoczęte w ubiegłym roku poszukiwania na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku będą kontynuowane we wrześniu. Odnaleziono tam szczątki około 180 osób. Wśród ofiar komunistycznych represji były także kobiety i dzieci.

Odnaleziono m.in. 20 jam, w których mogą znajdować się ludzkie szczątki. – Trzeba wreszcie ustalić jak wielkie jest to “pole śmierci” –  powiedział „Polskiemu Radiu”, prokurator pionu śledczego IPN w Białymstoku Zbigniew Kulikowski.

W opinii IPN sprawcy komunistycznych zbrodni, których szczątki ofiar są odnajdywane w białostockim areszcie, już nie żyją. Dlatego priorytetem jest ustalenia tożsamości zamordowanych przez komunistycznych oprawców.

Na terenie aresztu odkopywane są szczątki osób zabitych na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane. Szokujący jest fakt, że odkrywane są szczątki nie tylko pochowanych tam mężczyzn, ale też kobiet i dzieci, w tym niemowląt.

Źródło: “Polskie Radio”

luk

O autorze: Andy-aandy

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... * Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...