Mocne słowa o sytuacji w Polsce: Tuż przed rozbiorami na ratunek było już za późno

niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
Mocne słowa o sytuacji w Polsce: Tuż przed rozbiorami na ratunek było już za późno - niezalezna.pl

foto: Telewizja Republika

“Za błędy przodków największą cenę płaci zawsze młodzież. Za błędy, skorumpowanie, cynizm i nihilizm dzisiejszych elit też najbardziej zapłaci polska młodzież. (…) Dlatego trzeba wymusić na elitach władzy przerwanie niszczenia naszego państwa” – pisze ks. Henryk Zieliński w najnowszym tygodniku “Idziemy”.

Ks. Henryk Zieliński nie szczędzi gorzkich słów opisując realną sytuację naszego kraju: “Tuż przed rozbiorami na ratunek było już za późno. Ówczesne elity władzy były za bardzo skorumpowane i nierzadko wręcz gardziły Polską. Po trzecim rozbiorze Polski na wielu arystokratycznych dworach, urządzono dla uczczenia tej integracji z wielkim imperium, tak huczne bale, jakich wcześniej Rzeczpospolita nie znała. Oczywiście, były też – w odróżnieniu od elit władzy – elity intelektualne i patriotyczne, dostrzegające cały dramat sytuacji. Jedni chwytali za broń, inni za sznur, aby zakończyć życie w rozpaczy, jeszcze inni decydowali się na emigrację – pisze i dodaje, że za nonszalancko przehandlowaną wolność przyszło zapłacić wysoką cenę następnym pokoleniom.

Zdaniem księdza “za błędy przodków największą cenę płaci zawsze młodzież. Za błędy, skorumpowanie, cynizm i nihilizm dzisiejszych elit też najbardziej zapłaci polska młodzież. Oby nie była to tylko znowu cena krwi. Bo wizja darmowego bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i NATO prysła właśnie jak bańka mydlana. Wszyscy już chyba zdajemy sobie sprawę, że w Paryżu, Londynie, a tym bardziej w Berlinie nikt nie będzie chciał dzisiaj umierać za polski Gdańsk, Warszawę czy Kraków. Dlatego trzeba wymusić na elitach władzy przerwanie niszczenia naszego państwa – analizuje kapłan.

Uważa, że nie można się zgodzić na odwracanie uwagi od bulwersującej treści ujawnionych rozmów prominentnych polityków obozu władzy. Wyjaśnienie, kto i dlaczego podrzucił te nagrania właśnie do redakcji „Wprost” jest potrzebne i może być bardzo ciekawe, ale nie najważniejsze. Jego zdaniem ważne jest również “wyjaśnienie, jaką rolę w całej sprawie pełnił przyjaciel Aleksandra Kwaśniewskiego, Sławomir Cytrycki, który wyjątkowo powściągliwie uczestniczył w rozmowie ministra Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem Markiem Belką. A dzisiaj wielu chciałoby, żebyśmy o jego roli w zorganizowaniu tej kolacji zapomnieli”.

Zdaniem redaktora naczelnego tygodnika “Idziemy” pisma diecezji warszawsko-praskiej treść zarejestrowanych, „prywatnych” rozmów elit władzy, zapewne bardziej odzwierciedla faktyczny stan naszego państwa, niż specjalnie spreparowane w tym celu oficjalne komunikaty. ” “Jakie jeszcze pułapki i machinacje finansowe są podejmowane przez te „elity” za cenę utrzymania się przy władzy, kiedy bank centralny gotów jest wyemitować pusty pieniądz, aby pomóc konkretnej partii? Na jakie koszty naraziła ta władza nas i następne pokolenia? Już teraz dług publiczny w przeliczeniu na jednego mieszkańca zbliża się do 30 tys. złotych! W ciągu niespełna siedmiu lat zadłużenie Polski wzrosło dwukrotnie” – alarmuje kapłan.

Zdaniem ks. Zielińskiego treść „prywatnych” rozmów elit władzy o stanie państwa, które nie jest ich „prywatne”, może być dla nas ostatnim dzwonkiem, a “bolesnym przykładem moralnego upadku władzy jest rozpoczęcie prokuratorskiego śledztwa wobec profesora Chazana, który w pracy kieruje się sumieniem i równoczesne pozostawienie na najwyższych stanowiskach w państwie tych, którzy zostali przyłapani, jak bez sumienia handlują Polską” – podsumowuje duchowny.

O autorze: Jacek