Ukraina zawierza się Niepokalanemu Sercu Maryi

„Nie ma takiej sprawy osobistej ani międzynarodowej, której nie dałoby się rozwiązać przez Różaniec”.

 

Nasz Dziennik: /link/

We wszystkich kościołach na Ukrainie w niedzielę po każdej Mszy Świętej odbędzie się uroczysty akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi całego kraju i narodu ukraińskiego

Marta Milczarska

– Naród ukraiński jest bardzo podzielony, sąsiad boi się sąsiada, nawet w domach ludzie są podzieleni, ale modlitwa ich jednoczy. Akt zawierzenia Sercu Maryi daje nam wszystkim nadzieję na pokój. Wiara i modlitwa pomagają wytrwać w tym trudnym dla nas czasie – podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Krzysztof Sochacki, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Charkowie. – Akt zawierzenia jest widocznym znakiem ufności w Bożą Opatrzność – akcentuje. Na całej Ukrainie w niedzielę kapłani, osoby konsekrowane i wszyscy wierni Kościoła katolickiego modlić się będą do Niepokalanego Serca Matki Bożej o łaskę pokoju i dar chrześcijańskiego pojednania na ziemi ukraińskiej.

Biskupi Kościoła katolickiego na Ukrainie w środę, 19 marca 2014 r., dokonali uroczystego aktu zawierzenia kraju Niepokalanemu Sercu Maryi w katedrze Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Charkowie. Było to w czasie Mszy Świętej z okazji 43. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Ukrainy. – Przychodzimy z pełną ufnością, że uprosimy miłosierdzie, otrzymamy łaskę oraz potrzebną pomoc i obronę w naszych nieszczęściach. Otrzymamy je nie dla naszych zasług, na które nie liczymy, ale ze względu na niezmierzoną dobroć Twojego matczynego Serca. Tobie Maryjo, Twemu Niepokalanemu Sercu, oddajemy się i poświęcamy w tej dramatycznej godzinie ludzkiej historii i historii Ukrainy – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W modlitwie oddania kraju pod opiekę Maryi biskupi wyrazili żal za niewierności wobec Boga obecne w życiu narodu, prosili Maryję o wstawiennictwo u Boga. Zwierzchnicy Kościoła zaapelowali, aby wszyscy kapłani i wierni na Ukrainie poświęcili się Matce Bożej. Dokona się to w niedzielę.

– W Fatimie Matka Najświętsza prosiła o poświęcenie całego świata Jej Niepokalanemu Sercu, by zapanował pokój dla świata i zgoda między narodami. Jak pamiętamy, niedawno dokonano aktu poświęcenia dekanatu krymskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, zaś w czasie rozruchów na Majdanie modlono się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. To pokazuje, że naród ukraiński zwraca się w najlepszym z możliwych kierunków, ku Sercu Maryi, ku Fatimie – zaznacza w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl o. Leonard Głowacki OMI z sanktuarium maryjnego w Kodniu. Podkreśla jednocześnie, że akt zawierzenia Maryi musi być dokonany z pełną świadomością i przygotowaniem. – Akt ten nie może być rozpatrywany w charakterze magicznego momentu, że od tej chwili nastąpi zmiana. Nie! Akt zawierzenia zobowiązuje do modlitwy i trwania w jedności z Maryją – wyjaśnia o. Głowacki.

Warto przypomnieć, że Maryja w Fatimie powiedziała: „Nie ma takiej sprawy osobistej ani międzynarodowej, której nie dałoby się rozwiązać przez Różaniec”. Tydzień temu w konkatedrze w Symferopolu przed Najświętszym Sakramentem ks. bp Jacek Pyl zawierzył Krym Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten został następnie ponowiony we wszystkich siedmiu parafiach katolickich na półwyspie. – Nasi biskupi podkreślają, że od strony ludzkiej nie ma już ratunku, zatem potrzebujemy interwencji z Nieba – mówił wówczas jeden z księży na Krymie. – Będziemy się wytrwale modlić o pokojowe rozwiązanie sytuacji na Krymie i Ukrainie – zapewnił.

O autorze: Asadow

Marek Sas-Kulczycki (konto do admistracji)