Żołnierze Wyklęci – dlaczego 1 marca?

1 marca to dzień, który „zadomowił się” w kalendarzu historycznym Polaków.

Pogoda – jak to zwykle 1 marca i w okolicach tej daty – nie „rozpieszczała” uczestników obchodów. W rozmowach dało się napotkać niezrozumienie dlaczego akurat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych tak nieszczęśliwie określonymi „Żołnierzami Wyklętymi” (wyklętymi przez sowieckich okupantów i ich polskich pomagierów)?

Czyż nie lepiej byłoby wspominać Żołnierzy Niezłomnych „gdy kwitły bzy”?

Dlaczego 1 marca….?

1 marca 1951 roku po długoletnim i wyjątkowo brutalnym śledztwie komunistyczna bezpieka zamordowała przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość’’ (WiN) – jednej z kilku niezłomnych i wyklętych formacji, między godz. 20 a 21 w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej, strzałami w tył głowy zostali straceni: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia, ok. godz. 8 rano, zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia….

Dlatego 1 marca….

 

Uczestniczyłem w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w trzech miejscach:

– 28 lutego: na tzw. “patelni” (placu przed stacją Metro-Centrum) plenerowy pokaz filmów o „żołnierzach wyklętych” w ramach OB-CIACHowego KINA ULICZNEGO NON-STOP,

– 1 marca: obchody przed budynkiem obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości (d. Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego) u zbiegu ul. Koszykowej, Al. Ujazdowskich i Placu na Rozdrożu,

– 1 marca: obchody przed zabudowaniami Aresztu Śledczego na ul. Rakowieckiej.

– 23 lutego (czyli tydzień wcześniej), w spotkaniu ze Zbigniewem Matysiakiem ps. “Kowboj” – żołnierzem oddziału Zapory i dr Ewa Kurek reżyserem i autorką książek m.in. o Zaporczykach.

 

Poniżej materiały wideo nagrane przeze mnie przed d. MBP:

http://www.youtube.com/watch?v=-46u7cXuU88

i d. więzieniem mokotowskim:

http://www.youtube.com/watch?v=elxII6cYvqk

Sprawozdanie z pokazu filmów na ‘patelni” –http://intuicja.salon24.pl/571326,podziemna-armia-powraca-dziwnie-dzis-to-brzmi

 

Nagranie ze spotkania ze Zbigniewem Matysiakiem ps. “Kowboj” – żołnierzem oddziału Zapory i dr Ewa Kurek reżyserem i autorką książek m.in. o Zaporczykach:

http://www.youtube.com/watch?v=PtECrCq6Gh4

O autorze: raven59

„Przypatrzcie się krukom: nie sieją ani żną; nie mają piwnic ani spichlerzy, a Bóg je żywi. O ileż ważniejsi jesteście wy niż ptaki!" Łk 12,24 . (...) Uwaga: informuję, że poglądy moje, wyrażane przeze mnie na blogu i we wszelkich komentarzach, na temat osób publicznych są moją prywatną opinią na temat osób publicznych i jako takie powinny być traktowane jako dopuszczalna krytyka osób publicznych.