Gender w sporcie, czyli mieszane skoki narciarskie

Gender, to intensywnie promowana ostatnio ideologia głosząca, że płeć człowieka to wynik jego wolnego wyboru, a nie jakichś tam uwarunkowań biologicznych.  Ta dziwna teoria, zdecydowanie sprzeczna z faktami, ujawniła się ostatnio w …. skokach narciarskich.

Przedtem równouprawnienie kobiet w sporcie realizowało się w ten sposób, iż uprawiały one te same dyscypliny co mężczyźni, ale we własnym gronie.  Organizatorzy zawodów przyjmowali do wiadomości fakt, że kobiety różnią się warunkami fizycznymi od mężczyzn i nie należy ich zmuszać do rywalizacji z panami.  Ostatnio jednak to się zmieniło, co ciekawe – właśnie w skokach narciarskich.

Od początku XXI wieku zaczęto intensywnie promować skoki narciarskie  kobiet, włączając ich zawody do Pucharu Kontynentalnego, a od sezonu 2011/2012 do Pucharu Świata.  Uprzednio imprezy te nie były zbyt popularne, mimo że pierwszy rekord długości skoku kobiet odnotowano już w 1911 roku /22 m, Paula von Lamberg/.

Nie byłoby w tym wszystkim może nic dziwnego, gdyby nie to, że do Pucharu Świata dodano nowy rodzaj zawodów drużynowych, tak zwane mieszane konkursy drużynowe.  Polegają one na  tym, że każdy kraj reprezentują w nich dwie panie i  dwaj panowie.  Na przemian skaczą na tej samej skoczni mężczyźni i kobiety.

Gdy pierwszy raz zobaczyłam te zawody, nie mogłam w pierwszej chwili zrozumieć, jak to się dzieje, że panie i panowie osiagąją zbliżone długości skoków?  Gdy jednak przyjrzałam się dokładniej, zrozumiałam , na czym to polega.  Oto przed skokami kobiet belka startowa wędruje w górę i panie skaczą z mniej więcej dwukrotnie dłuższego rozbiegu niż panowie.  Oczywiście w ten sposób tworzy się optyczne złudzenie równości.  Chodzi właśnie o to, by ukryć różnicę między umiejętnościami i wydolnością zawodników obu płci.

Nic na to nie poradzę, ale przypomniało mi to postępowanie fanatyków gender.  Wierza oni święcie, iż przebieranie w przedszkolu chłopców w dziewczęce sukienki upodobni ich jakoś do dziewczynek.  Są to jednak iluzje, takie same jak w przypadku tych skoków.

O autorze: elig