Rok Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kazimierz Wielki

Rok Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rok 2014 r. został ogłoszony przez Senat Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego .http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398485,senat-oglosil-rok-2014-rokiem-wielkiego-jubileuszu-uj.html

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=PXgixH4FRT8&w=560&h=315]

Nie bez przyczyny, bo założenie Akademii Krakowskiej ponoć miało miejsce 12 maja 1364 r. Wiele się od tego czasu zmieniło, także nazwa akademii, ale uczelnia przetrwała do dziś mimo zawirowań historycznych i wielu okresów kryzysowych.

Nie jest jednak wcale pewne czy Kazimierz Wielki byłby zadowolony z tego co wyrosło z jego ‘dziecka’, ale dla współczesnych – UJ to duma, prestiż, kult niemalże.

Co prawda UJ to dalekie setki najlepszych uczelni światowych, ale jeśli chodzi o wiek – to ma się czym pochwalić, historię ma. Tym niemniej w najbliższą przeszłość jakoś nie chce spojrzeć, chyba tej historii się wstydzi. Mimo obowiązku poszukiwania prawdy – tej prawdy nie chce znać. To wiele mówi.

Na początku akademickiego roku jubileuszowego zadałem 10 pytań do władz Uniwersytetu Jagiellońskiego na inaugurację nowego roku akademickiego poprzedzającego 650 rocznicę powstania najstarszej polskiej uczelni http://blogjw.wordpress.com/2013/09/27/10-pytan-do-wladz-uniwersytetu-jagiellonskiego/ w tym m.in.

1 –Czy na okoliczność 650 rocznicy powstania uczelni zostanie wreszcie napisana rzetelna historia uczelni uwzględniająca także ostatnie 70 lat, bez omijania jakże haniebnych wydarzeń w życiu UJ, tak aby stanowiły one przestrogę dla współczesnych, jak i przyszłych pokoleń ? Historia napisana na wcześniejszą rocznicę UJ w roku 2000 r. czyli sławne ‘Dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego’, stanowi ciemną plamę w historii uczelni ( http://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/) i niedobrze by było aby ta plama nie została usunięta.

10- Czy UJ na swój kolejny jubileusz zrezygnuje z bolszewickiego systemu etycznego i czystek etycznych zgodnie z nim prowadzonych, na rzecz systemu etycznego opartego na wartościach chrześcijańskich ? Czy planuje uzyskanie zdolności odróżniania prawdy od kłamstwa, dobra od zła ?

Upłynęło już kilka miesięcy – i nic ! Chyba pytania znów były za trudne.To wiele mówi.

Ostatnio rektor UJ w programie telewizyjnym mówił, że ten jubileusz to będzie taka mocna lekcja historii (Prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego 21 XII 2013TVP Kraków, Tematy Dnia- http://www.tvp.pl/krakow/tematy-dnia/wideo/prof-wojciech-nowak-rektor-uniwersytetu-jagiellonskiego-21-xii-2013/13410894?start_rec=8).

Zobaczymy czy to się spełni, ale jak na razie to nie ma ku temu najmniejszych nawet przesłanek.

Rektor zauważył, że na różnych uczelniach w Polsce dzieją się bardzo złe rzeczy, ale jego zdaniem w UJ do takich sytuacji żenujących nie dochodziło. Widać bardzo słabo się orientuje w tym co się działo/co się dzieje na uczelni, którą kieruje

(por. moje spostrzeżenia przekazywane władzom UJhttp://wobjw.wordpress.com/category/blok-inna-prawda-o-uj/

http://lustronauki.wordpress.com/tag/uj/

http://blogjw.wordpress.com/tag/uj/

http://nfapat.wordpress.com/tag/uj/)

i jak na razie nie ma nadziei czy przygotowywany Kongres Kultury Akademickiej otworzy mu oczy na rzeczywistość.

Rektor informował, że kongres już ma swoją stronę internetową i każdy może się dokładnie zapoznać co tam będzie się działo. Niestety nigdzie tej strony w cyberprzestrzeni nie byłem w stanie odnaleźć , a na zapytanie z 10 stycznia odpowiedzi nie otrzymałem . Jako niepoprawny optymista w liście z góry dziękowałem za informacje, ale podziękowania muszę ze smutkiem wycofać. Informacji nie ma, więc i podziękowań być nie może.

Mimo, że Rok Jubileuszowy już trwa na stronie – Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego http://www.650.uj.edu.pl/start jest tylko informacja (Strona w budowie. Zapraszamy wkrótce).

Czyli na UJ – bez zmian, od lat a nawet wieków i to chyba jest ta zapowiadana mocna lekcja historii.

Appendix

Bibliografia moich tekstów na okoliczność poprzedniego jubileuszu UJ w roku 2000

Mój jubileusz – http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/moj-jubileusz/

Lustracja dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego

http://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/

List do Polskiej Akademii Umiejętności w sprawie wycofania z obiegu edukacyjnego ‘Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego’ http://blogjw.wordpress.com/tag/dzieje-uniwersytetu-jagiellonskiego/

List otwarty do Prezesa Polskiej Akademii Umiejętności

http://blogjw.wordpress.com/2009/11/04/list-otwarty-do-prezesa-polskiej-akademii-umiejetnosci/

RECENZJA: Nauki geologiczne w Uniwersytecie Jagiellońskim

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/recenzja-nauki-geologiczne-w-uniwersytecie-jagiellonskim/

O naukach geologicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1975-2000 – inaczej

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/o-naukach-geologicznych-w-uniwersytecie-jagiellonskim-w-latach-1975-2000-%E2%80%93-inaczej/

STANOWISKA

http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/stanowiska/

Uważną i krytyczną lekturę polecam wszystkim wielbicielom (przede wszystkim fanatycznym), absolwentom, pracownikom i decydentom UJ,  a Ob. Rektorowi w szczególności,  licząc przy okazji na informację –  czy zarządzenie Rektora UJ – M. Karasia o konieczności zwracania się na UJ per Obywatelu zostało uchylone, czy nadal obowiązuje ?

O autorze: Józef Wieczorek

W XX w. geolog z pasji i zawodu, dr, b. wykładowca UJ, wykluczony w PRL, w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, z wilczym biletem ważnym także w III RP. W XXI w. jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz reform systemu nauki i szkolnictwa wyższego, założyciel i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego, autor kilku serwisów internetowych i książek o etyce i patologiach akademickich III RP, publicysta, współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi, także niezależny fotoreporter – dokumentuje krakowskie ( i nie tylko) wydarzenia patriotyczne i klubowe. Jako geolog ma wiedzę, że kropla drąży skałę.