Polski Ruch Narodowy a Rosja – spotkanie w CEP

Była to impreza zorganizowana przez Centrum Edukacji Powiśle i promująca pismo “Polityka Narodowa”.  Odbyła się ona 27.11.2013 o godz 18:00 w Domu Kombatanta w Alejach Ujazdowskich 6A.  Przyszło na nią ponad 60 osób, w tym 85% młodych.  Dyskusję prowadził Konrad Bonisławski, redaktor naczelny “Polityki Narodowej”. Udział wzięli: Artur Zawisza z Ruchu Narodowego, Tomasz Szczepański ze Stowarzyszenia Niklot,  Tomasz Rola reprezentujący portal Kresy.pl oraz Jan Sosnowski z “Polityki Narodowej”.

Zagaił przedstawiciel CEP.który przekazał głos Konradowi Bonisławskiemu.  Ten zadał pytanie Arturowi Zawiszy:  Czy Polska postępuje jak wasal Rosji?  Zawisza przypomniał wydarzenia towarzyszace Marszowi Niepodległości /spalenie budki straznika/ oraz istny festiwal przepraszania Rosjan ze strony polskich władz.

Oskarżył też największą partię opozycyjną /PiS/, że dopatruje się jakiejs prowokacji ze strony narodowców.  Przypomniał, iż 13 lat temu to właśnie Piotr Lisiewicz na czele Naszości zaatakował konsulat rosyjski w Poznaniu i wywiesił na nim czeczeńską flagę, a obecnie pisze o antyrosyjskich prowokacjach i narzeka na Ruch Narodowy.

Zawisza przyznał, że wśród narodowców istnieje nurt rusofilski, reprezentowany przez Jędrzeja i Macieja Giertychów, a obecnie przez  Jana Engelgarda.  Ruch Narodowy nie podziela jednak tych poglądów, jest antybrukselski, ale nie rusofilski.  Stawia na porozumienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prowadzący zwrócił się następnie do Tomasza Szczepańskiego o ocenę relacji polsko-rosyjskich.  Ten stwierdził, że istnieje porozumienie miedzy Rosją i Niemcami, które grozi nam “nieterytorialnym rozbiorem” i przekształceniem Polski w kondominium.  Jako przykład na to, iż takie procesy zachodzą, podał wysoką cenę rosyjskiego gazu dla Polski i przejęcie prasy w zachodniej Polsce przez Niemców.

Tomasz Rola omówił wizerunek Polski i Polaków w oczach Rosjan, w szczególności elit rosyjskich.  Powiedział, że Rosjanie uważają Polskę za mały kraj, taki mniej więcej jak Węgry czy Czechy.  Za ważne kraje uważają oni Niemcy , czy USA.  Wobec tego nie przejmują się nami zbytnio.

Ciekawa była wypowiedź Jana Sosnowskiego o rosyjskich nacjonalistach.  Dzielą się oni na tzw. “ruskich” – konglomerat różnych ugrupowań, z których jedno, monarchistyczne, wysłało do polskich narodowców list z propozycją współpracy.  List ten łacznie z odpowiedzią “Polityki Narodowej” kolportowano przed spotkaniem.  Istnieje też Partia Narodowo Demokratyczna.  Nacjonaliści rosyjscy organizują “marsz ruskich”, ktory jednak w 10-ciomilionowej Moskwie gromadzi zaledwie ok. 10 tys. uczestników.

Ostry jest natomiast konflikt między Rosjanami a imigrantami z Kaukazu.  Ci ostatni często mordują Rosjan, co wywołuje protesty skupiające nawet i 100 tys. uczestników oraz prowokuje pogromy i krwawą zemstę.  Władze sobie z tym nie radzą, a można nawet mieć wrażenie, iż napuszczaja jednych na drugich.  Rosyjscy nacjonaliści za głównego wroga uważają władze Feeracji Rosyjskiej, którą nazywają więzieniem narodów, w szczególności narodu rosyjskiego.  Postulują ZMNIEJSZENIE państwa rosyjskiego, do obszaru etnicznej Rosji i usunięcie z niego wszystkich imigrantów  /podobny program głosił na poczatku lat 90-tych Sołżenicyn/.

Nastąpiła potem druga tura pytań prowadzącego.  Artura Zawiszę poprosił o ustosunkowanie się do zarzutów, że Ruch Narodowy jest ekspozyturą Kremla.  Zawisza odciął się od wszelkiego rusofilstwa, lecz stwierdził, że porozumienie między Polską a Rosją byłoby wskazane.  Według niego, iskierką nadziei jest tu wspólny list abp. Michalika i patriarchy Cyryla.  Szczepański przypomniał jednak o pracy Cyryla dla KGB.

Rolę i Szczepańskiego zapytano o Ukrainę.  Rola powiedział, że Janukowycz wycofał się z podpisania umowy z UE, ponieważ obawia się o wynik wyborów w 2015.  Dysponując tanimi rosyjskimi kredytami, bedzie miał czym przekupywać wyborców.    Szczepański podkreślił znaczenie Ukrainy dla Polski.  Powinniśmy popierać związanie się Ukrainy z Zachodem, gdyż uniemożliwi to odbudowę imperium rosyjskiego.  Sosnowski odpowiadał na pytanie o ewentualne dalsze losy nacjonalizmu rosyjskiego.  Prorokował dalsze zaostrzenie konfliktów etnicznych.

Trwało to wszystko ponad godzinę, a potem zaczęły się pytania z sali.  Pierwsze brzmiało: Czy Ukraina przelicytowała w negocjacjach z UE?  Odpowiadający, Rola, Zawisza i Szczepański zauważyli, że przede wszystkim to UE wcale się do przyjmowania Ukrainy nie kwapi, nie otwierając przed nią perspektywy członkostwa.  Ja zapytałam, czy Federacja Rosyjska przetrwa Putina? powołując się na Suworowa i Staniłkę.  Prelegenci odparli, iż szanse na rozpad tego kraju są w najlepszym razie pół na pół.  Artur Zawisza stwierdził zaś, że Rosja jest ważnym czynnikiem geopolitycznym i dzięki niej nie panuje w świecie Pax Americana.

Później jeden ze słuchaczy spytał, czy list abp. Michalika i patriarchy Cyryla nie był czasem podstępem.  Zawisza przedstawił sie jako zwolennik tego porozumienia Kościoła i Cerkwi, natomiast Szczepański był bardziej sceptyczny.  Pod koniec pytano jeszcze o narodowców przeciwnych wejściu Polski do NATO i UE oraz o możliwość współpracy z rosyjskimi nacjonalistami.  Ostatnie pytanie brzmiało: “Czy za 20-30 lat Polska może się stać tak niezależna jak Szwajcaria?”.

Zapowiedziano następne spotkania: 29.11.2013 /w piatek/ o godz 18:00 w kawiarni Niespodzianka przy ul Marszałkowskiej 7 odbędzie się promocja ksiażki dr Rafała Sierchuły o Lechu Neymanie, działaczu ONR i żołnierzu NSZ, zamordowanym przez komunistów,  5 grudnia /czwartek/ w Domu Kombatanta w Alejach Ujazdowskich 6A /róg Pieknej, koło Parku Ujazdowskiego/ o godz 18:00 będzie spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem “Stosunki polsko – żydowskie wczoraj i dziś”.

Spotkanie zakończyło się o 20:00.  Filmowała je jedna kamera.

O autorze: elig