Czas odrzucić etyczny szantaż prof. Zolla

prasa_akademicka
Czas odrzucić etyczny szantaż prof. Zolla

Prof. Andrzej Zoll – szef Komisji do spraw etyki w nauce PAN w rozmowie z Agnieszką Kublik w Gazecie Wyborczej ( Prof. Zoll: Czas odrzucić moralny szantaż Macierewicza http://wyborcza.pl/1,75248,15029882,Prof__Zoll__Czas_odrzucic_moralny_szantaz_Macierewicza.html) w sposób dla mnie jasny narusza zasady etyczne (ustalone przez jego zespół) wypowiadając się autorytatywnie i publicznie w sprawach i o naukowcach nie mając w tej materii zielonego pojęcia.

Prof. Zoll piętnuje ‘ ….osoby z tytułami profesorskimi, [które] niedwuznacznie odwołując się do swojej pozycji naukowej, wypowiadają się na tematy, które nie są ich specjalnością.’

Andrzej Zoll używa tytułu dyskredytując naukowców cenionych przez świat naukowy ( ograniczę się do Prof. W. Biniendy, o którym także dziś informują media -.Prof. Wiesław Binienda najlepszym redaktorem naczelnym pisma naukowego 2013 roku. Naukowiec został laureatem Nagrody Torrensa, która trafia do jednego z 33 redaktorów naczelnych pism naukowych wydawanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Cywilnej (ASCE). ‘ http://wpolityce.pl/wydarzenia/68163-podwojny-sukces-prof-biniendy-naukowiec-zostal-najlepszym-redaktorem-naczelnym-pisma-naukowego-w-usa-wyrozniono-rowniez-jego-studentowa informacje o sylwetce prof. Biniendy od lat interesującego się aktywnie sprawami systemu nauki w Polsce można znaleźć np. Sygnatariusz postulatów NFA prof. Wiesław Binienda –http://nfawww.wordpress.com/2012/01/18/sygnatariusz-postulatow-nfa-prof-wieslaw-binienda/).
A. Zoll zalicza naukowców zajmujących się sprawami katastrofy smoleńskiej do ‘sekty smoleńskiej’. mimo że o ich nauce uznanej w świecie nie ma pojęcia i nie podaje także swoich kwalifikacji w badaniach nad sektami ( jaki ma na tym polu dorobek naukowy ?) a opinia publiczna może być przekonana, że ta wypowiedź jest poparta naukowym autorytetem (w końcu profesora ‘belwederskiego’).

A. Zoll autorytatywnie i arogancko objaśnia ‘Nie widzę potrzeby debaty. Bo i z kim? Z osobami, które same przyznały, że nie są w tej sprawie specjalistami? Nie mają kompetencji w sprawie badania katastrof lotniczych, a to im nie pozwala prowadzić eksperckich debat’ tak jakby to on był ekspertem od wyznaczania kto i na jaki temat może się wypowiadać. Nie widzi potrzeby debaty – Bo i z kim ? Niezły tupet jak na profesora , strażnika etycznego – nieprawdaż ?

Co prawda argumentuje ‘Komisja etyki nie może być cenzorem’

ale na postulat redaktorki GW – ‘Cenzorem nie, ale hamować głupotę ubraną w szaty nauki powinna.’ odpowiada ‘- Pełna zgoda. Trzeba było wcześniej mówić o kompromitacji nauki przez smoleńskich profesorów.’.

Trudno na takim poziomie arogancji dyskutować, jakkolwiek trzeba się zgodzić, że trzeba hamować głupotę profesorów ( i nie tylko), której nie brakuje m.in. w wypowiedziach profesora.

Także trafna jest wypowiedź ‘Gdy nie ma argumentów, pojawia się ideologia.’, której trudno nie uznać za swoistą, ale niezamierzoną samokrytykę.

Uznanie Antoniego Macierewicza za szantażystę, który zablokował środowisko nauki, trzeba raczej rozpatrywać w kategoriach schizofrenii paranoidalnej i w tej sprawie dobrze by było aby się wypowiedzieli eksperci/profesorowie międzynarodowi (bo chyba nie krajowi, jako że tytuł profesora polskiego przestał się cieszyć uznaniem, a nawet wiarygodnością).

‘Blef’ prof. Rońdy był dla mnie zaskoczeniem i nie powinien mieć miejsca, ale trudno go kategorycznie oceniać skoro nie zna się ‘kuchni’ . Pozytywne jest jednak to, że Prof. Rońda zrezygnował z szefowania komisją smoleńską, gdy dr Lasek – nie, mimo kompromitujących ‘badań’.

Czy prof. Zoll zrezygnuje z szefowania komisją etyki w nauce po swoim kompromitującym wywiadzie dla Gazety Wyborczej ?

Czy środowisko akademickie akceptuje taką etykę i takie nauki ?

Czy nie nadszedł czas aby odrzucić etyczny szantaż prof. Zolla ?

Appendix 1

ETYKA I PATOLOGIE POLSKIEGO ŚRODOWISKA AKADEMICKIEGO

http://nfaetyka.wordpress.com/

NIEZALEŻNE FORUM AKADEMICKIE

http://www.nfa.pl/

LUSTRACJA I WERYFIKACJA NAUKOWCÓW PRL

http://lustronauki.wordpress.com/

NIEZALEŻNE FORUM AKADEMICKIE – SPRAWY LUDZI NAUKI

http://nfapat.wordpress.com/

MEDIATOR AKADEMICKI KONTRA MOBBING

http://nfamob.wordpress.com/


Appendix 2

Członkowie Komisji Etyki w Nauce PAN – bohaterowie moich tekstów

Prof. Zoll

Pasja akademicka z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w roli Piłata
http://wobjw.wordpress.com/2009/12/30/pasja-akademicka-z-rzecznikiem-praw-obywatelskich-w-roli-pilata/

Prof. Węgleński
Jasełka akademickie z rektorem UW w roli Heroda
http://blogjw.wordpress.com/2008/12/20/jaselka-akademickie-z-rektorem-uw-w-roli-heroda/

Prof. Ziejka
Franciszek Ziejka, rektor, który ma dowód (?) na niewinność w swoim rękopisie znalezionym w garażu, KO ‘Zebu’ http://lustronauki.wordpress.com/2008/10/08/franciszek-ziejka-rektor-ktory-ma-dowod-na-niewinnosc-w-swoim-rekopisie-znalezionym-w-garazu/

Dostęp do teczek akademickich, na przykładzie UJ, za panowania rektora Franciszka Ziejki
http://nfapat.wordpress.com/2008/08/21/dostep-do-teczek-akademickich-na-przykladzie-uj-za-panowania-rektora-franciszka-ziejki/

Appendix 3

Nie używam tytułów, nie odwołuję się do pozycji naukowej , ale obywatele krzywdzeni nader często w polskim systemie akademickim traktują mnie nieraz jako instancję do której zwracają się o pomoc co niżej dokumentuję (zakończenie jednego z wielu pism trafiających do mnie) . I z takiej pozycji ten tekst napisałem, odrzucając szantaż prof. A.Zolla.
http://blogjw.wordpress.com/2013/11/27/czas-odrzucic-etyczny-szantaz-prof-zolla/

O autorze: Józef Wieczorek

W XX w. geolog z pasji i zawodu, dr, b. wykładowca UJ, wykluczony w PRL, w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, z wilczym biletem ważnym także w III RP. W XXI w. jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz reform systemu nauki i szkolnictwa wyższego, założyciel i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego, autor kilku serwisów internetowych i książek o etyce i patologiach akademickich III RP, publicysta, współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi, także niezależny fotoreporter – dokumentuje krakowskie ( i nie tylko) wydarzenia patriotyczne i klubowe. Jako geolog ma wiedzę, że kropla drąży skałę.