KRRiT przyznała koncesję dla TV TRWAM

na nadawanie od 27 kwietnia 2014 r.

 

http://www.radiomaryja.pl/informacje/tv-trwam-otrzymala-miejsce-na-mux1/

Kolejny-wniosek-Fundacji-Lux-Veritatis-ws.-konkursu-na-MUX1-1-270x180


Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam – otrzymała koncesję na nadawanie na multipleksie pierwszym. O możliwość cyfrowego nadawania dla tej jedynej katolickiej stacji na polskim rynku medialnym upominały się miliony Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami.

TV Trwam rozpocznie nadawanie na multipleksie pierwszym 27 kwietnia 2014 r. Rozstrzygnięty konkurs jest ostatnim na nadawanie bezpłatne i ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Widzowie TV Trwam na naziemne nadawanie cyfrowe przez tą stację będą musieli jednak poczekać, gdyż zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsce na MUX-1 nie później niż 27 kwietnia 2014 r.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prezes TVP Juliusz Braun poinformował, iż nadawca chce pozostać na tym multipleksie dłużej.

Uważamy, że TVP nie powinna tych miejsc zwolnić. Naszym zdaniem przyszły kształt rynku i stopień poniesionych inwestycji wskazuje, że telewizja publiczna powinna zostać na MUX-1 z dwoma kanałami – Jedynką i Dwójką. Nie byłoby dobrze, gdyby pierwszy MUX, technologicznie najlepszy, został w całości przeznaczony dla małych nadawców komercyjnych. Uważamy też, że powinno być to rozpatrywane razem z kwestią zagospodarowania kolejnych multipleksów – powiedział Juliusz Braun PAP w czerwcu 2012 roku.

Nieprzyznanie miejsca na cyfrowym multipleksie wywołało ogromne oburzenie i sprzeciw wobec dyskryminującej katolicką telewizję decyzji KRRiT.

Ponad 2,5 miliona Polaków podpisało się pod protestem skierowanym do Krajowej Rady. Ulicami 175 miast w Polsce i poza jej granicami przeszły marsze w obronie Telewizji Trwam oraz wolności i pluralizmu mediów w Polsce.

W obronie tej katolickiej stacji władze samorządowe przyjmowały specjalne uchwały, w których krytykowali poprzednią decyzję KRRiT. Sprawa dyskryminacji Telewizji Trwam była poruszana również na arenie międzynarodowej, m.in. w Parlamencie Europejskim, na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (ZP OBWE). Skandal z odmawianiem Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym figuruje w raporcie Departamentu Stanu USA jako przykład łamania praw człowieka w Polsce.

O zaprzestanie dyskryminacji katolickich mediów oraz milionów Polaków upominali się księża biskupi, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji społecznych. Podczas senackich i sejmowych komisji wielokrotnie powracała sprawa cyfryzacji oraz konkursów prowadzonych przez Krajową Radę. W trakcie obrad parlamentarzyści chcieli m.in. dowiedzieć się, jakie są kryteria drugiego konkursu. Niestety, przewodniczący KRRiT Jan Dworak oraz członkowie tego konstytucyjnego organu ich nie ujawnili.

Dotychczas Krajowa Rada twierdziła, że Fundacja Lux Veritatis, która jest nadawcą Telewizji Trwam, nie jest w stanie zapewnić ciągłości finansowej na opłaty koncesyjne. Jednakże KRRiT nie wzięła wtedy pod uwagę, iż Fundacja Lux Veritatis otrzymała za lata 2011-2012 Certyfikat Wiarygodności Biznesowej (CWB).

NDZ/RIRM

O autorze: Asadow

Marek Sas-Kulczycki „Jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Może powieszą mię kiedyś ludzie serdeczni za te prawdy, których istotę powtarzam lat około dwanaście, ale gdybym miał dziś na szyi powróz, to jeszcze gardłem przywartym hrypiałbym, że Polska jest ostatnie na ziemi społeczeństwo, a pierwszy na planecie naród. Kto zaś jedną nogę ma długą jak oś globowa, a drugiej wcale nie ma, ten - o! jakże ułomny kaleka jest. Gdyby Ojczyzna nasza była tak dzielnym społeczeństwem we wszystkich człowieka obowiązkach, jak znakomitym jest narodem we wszystkich Polaka poczuciach, tedy bylibyśmy na nogach dwóch, osoby całe i poważne - monumentalnie znakomite. Ale tak, jak dziś jest, to Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł - i jesteśmy karykatury, i jesteśmy tragiczna nicość i śmiech olbrzymi ... Słońce nad Polakiem wstawa, ale zasłania swe oczy nad człowiekiem...”