Na którym kontynencie leży Izrael?

Tytułowe pytanie przyszło do mnie w ostatnią niedzielę, tj. 30 czerwca br., kiedy podczas niedzielnego spaceru przyglądałem się zorganizowanym w Poznaniu na jeziorze Maltańskim Mistrzostwom Europy Juniorów i U23 w kajakarstwie. Na masztach przy jeziorze jak zwykle powiewały flagi państw, których zawodnicy brali udział w zawodach. Zaskoczyło mnie, że trzecią w kolejności flagą jest flaga Izraela.

flagi uczestnikow izrael

Izrael kojarzyłem z Azją, ale, że nie jestem alfą i omegą z geografii, w domu upewniłem się, czy Izrael nie zmieniał ostatnio granic i jakiś kawałek nie wbija się w Europę, albo czy nie zmieniano położenia granicy między Europą i Azją. Państwa leżące w Europie są przystępnie wymienione w Wikipedii i nie ma wśród nich Izraela. Na liście państw leżących w Azji jest Izrael. Istnieje kilka spornych wariantów granicy między Europą i Azją, ale w przypadku każdego z nich odległość Izraela od Europy to sporo ponad tysiąc kilometrów. Co innego w przypadku Afryki, do której z Izraela jest około 200 km. Muszę orzec jednoznacznie, że Izrael leży w Azji, a nie w Europie.

Dlaczego zatem Izrael bierze udział w Mistrzostwach EUROPY? Nie wynika to z geograficznego położenia tego państwa. Organizatorzy tej imprezy sportowej stosują najwidoczniej inne mapy niż te znane nam z geografii. Organizatorzy podani są na stronie internetowej zawodów, ale widać ich także na banerze wiszącym nad podium. Są nimi Europejske Stowarzyszenie Kajakowe (ECA – European Canoe Association) i Polski Związek Kajakowy.

malta podium

Zgodnie ze statutem Polskiego Związku Kajakowego, terenem jego działania jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a więc żadni zawodnicy z Azji nie mogą być jego członkami. W statucie Europejskiego Stowarzyszenia Kajakowego jest już dziwna furtka dla organizacji kajakowych spoza Europy:

3.1

All National Canoe Federations in Europe duly recognised by and affiliated to the I.C.F. that forward specific request will become Members of ECA.

National Federations whose National Olympic Committees are duly recognised by A.C.N.O.E. and affiliated to the I.C.F. may become members of the ECA.

Pierwsze zdanie mówi o tym, że członkami ECA zostają narodowe związki kajakowe z Europy. Tak jest właśnie w przypadku Polskiego Związku Kajakowego, który jest członkiem ECA. Drugie zdanie mówi już o narodowych związkach bez ograniczenia terytorium do Europy. Członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Kajakowego może zostać zatem podmiot z Azji, albo Afryki, o ile zostanie uznany przez ACNOE (Association des Comites Nationaux Olympiques d’Europe) – Europejskie Stowarzyszenie Komitetów Olimpijskich. HGW?

Na stronie ACNO (w wersji angielskiej zwanego ANOC) widzimy, że zauważają istnienie kontynentów, ale na liście komitetów olimpijskich z Azji nie ma Izraela, natomiast na liście komitetów olimpijskich z Europy jest Izrael. Wynika z tego, że mamy jeszcze jedną wersję granicy między Europą i Azją, która została wytyczona na mapach Stowarzyszenia ACNO z siedzibą w Szwajcarii w taki sposób, że Izraela nie ma w Azji, ale jest w Europie i taką mapę stosuje się w sporcie.

Tak właśnie Izrael zlokalizowany w Azji reprezentuje Europę i jako kraj azjatycki bierze udział w Mistrzostwa Europy. Dlaczego ja się temu dziwię? Przecież nasz Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wysłał żydowską artystkę Yael Bartana, aby w Europie reprezentowała Polskę i naszą Kulturę, więc powinienem wiedzieć, że Żydzi z położonego w Azji Izraela mogą z powodzeniem reprezentować nie tylko Polskę i jej Kulturę, ale i całą Europę.

Zdrojewski wysyla Yael-Bartana

Pamiętacie powiewające w Warszawie czerwone flagi z Polskim Orłem na tle Gwiazdy Dawida, które opisywał niedawno Trybeus w notce “Czy to Polska” [1,2]? Służyły one właśnie do kręcenia filmu “Zamach” Yael Bartany.

Zamach-Yael-Bartany

O autorze: Poruszyciel

Stworzony na podobieństwo. Rozum i Wiara. Prawda i Miłość. Wolność i Godność. Bóg, Honor, Ojczyzna! Sprawiedliwość.