Niezgoda rujnuje

“Zgoda buduje – niezgoda rujnuje”.  Pierwsza część tego hasła jest często wykorzystywana w propagandzie, m.in. przez Bronisława Komorowskiego.  O drugiej mało kto pamieta.  Uważam jednak, że polska prawica powinna ją mieć stale na uwadze.  Niecałe dziewięć miesięcy temu mieliśmy w Warszawie wspaniały marsz “Obudź się Polsko” w obronie Telewizji Trwam, który zgromadził 200 tysięcy uczestników.  Było to 29 września 2012 r. Solidarnie wzięły w nim udział Rodziny Radia Maryja, PiS, “Solidarność”, Kluby Gazety Polskiej, Solidarna Polska oraz inne organizacje.  Był to wspaniały pokaz jedności. A co stało się potem?

Pierwszy wyłamał się związek zawodowy “Solidarność” i 13 grudnia 2012 nie poparł marszu PiS.  Nie włączył się też w obchody trzeciej rocznicy tragedii smoleńskiej, organizowane przez PiS.  Zorganizował za to “strajk generalny” na Śląsku w dniu 26.03.2013.  Pisałam o tym w notce “Strajk generalny na Śląsku – sukces, czy klapa?”  /TUTAJ/.  Piotr Duda pisze teraz apele do Komorowskiego i snuje wizje “strajku generalnego na jesieni”.  Wątpię, czy ktoś w to wierzy.  Do jesieni wszystkie niekorzystne dla pracowników regulacje prawne zostaną z pewnością już przepchnięte przez parlament.

Jeśli chodzi o PiS, to marsz 13 grudnia i obchody trzeciej rocznicy Smoleńska były dośc dokładnie takie same jak rok przedtem.  Jedyną nową inicjatywą o potencjalnie szerokim zasiegu jest utworzenie Telewizji Republika siłami głównie “Gazety Polskiej” i “Do rzeczy”.  Wywołało ono wściekły atak ojca Rydzyka, ktory najpierw odgrzał sprawe abp Wielgusa, a potem postraszył wiernych Solorzem, jako “czarnym ludem”.  Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze konflikt miedzy środowiskiem “Gazety Polskiej” a narodowcami.

Jutro, 19 maja, o godz 12:00 ma się odbyć na placu Zamkowym w Warszawie majówka rodzinna popierająca Telewizję Trwam w sprawie miejsca na multipleksie..  Formalnie organizuje ją Zespół Parlamentatny ds.Przeciwdziałania  Ateizacji Polski, składajacy się z 40 posłów PiS  /TUTAJ/.  Sam ojciec Rydzyk jest jednak mocno sceptyczny co do szans powodzenia tego przedsięwziecia.  W dniu 10 maja mówił w wywiadzie dla portalu Wpolityce.pl  /TUTAJ/:

“wPolityce.pl: Ojcze dyrektorze, tym razem nie marsz, ale manifestacja. Dlaczego?

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, CSsR: Postanowiliśmy się spotkać na pl. Zamkowym, w miejscu tak drogim Polakom, przy Zamku, który leżał w ruinie, a został odbudowany przez naród. By przypomnieć, że wszystko możemy odbudować, tylko musimy być razem wokół zadań. Zapraszamy wszystkich, ale szczególnie mieszkańców stolicy i okolic. Wiemy bowiem, że ludzie w Polsce są coraz biedniejsi, nie chcemy prosić o zbyt wiele, a niedługo, w lipcu, mamy pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Ale kto może, proszę, niech przybędzie. Władza liczy na nasze zniechęcenie, nie możemy się temu poddać.”.

Uroczystość ta jest też niezbyt propagowana.  Owszem, na blogach mamy trochę wezwań do uczestnictwa, ale n.p. w sobotnio-niedzielnym wydaniu “Gazety Polskiej Codziennie” z 18.05.2013 informacja o niej to maleńka notka na piątej stronie w prawym dolnym rogu.

Wydaje się, że skutkiem braku jedności na prawicy /w ostatnich miesiącach/ jest to, że zamiast wielkiej eksplozji patriotyzmu, wiary i oburzenia z powodu fatalnej polityki rządu – mamy kilka pyknięć kapiszonów: pyk – marsz 13 grudnia, pyk – “strajk generalny”, pyk – obchody rocznicy Smoleńska i /chciałabym się mylić/ pyk – majówka na placu Zamkowym.  Niezgoda rujnuje.

O autorze: elig