Filmy Aliny Czerniakowskiej na “Patelni”

W listopadzie 2011 OB-CIACH zmienił się /według słów Chłodnego Żółwia/ w KWAK, czyli Koło Wzajemnej Adoracji Kawiarnianej.  W efekcie tego, jego działalność niemal zanikła, ograniczając się do comiesięcznych spotkań kilkunastu osób w Złotych Tarasach lub na skwerze Hoovera i kilku występów “kaberetowych”.  Poza Warszawą OB-CIACH kompletnie zamarł.  W tym roku jednak bloger WP Gracjan wpadł na świetny pomysł, by organizować pokazy filmów dokumentalnych na placyku przed stacją metra Centrum, zwanym “Patelnią”.

Odbyły się już trzy.  Pierwszy z nich był na poczatku marca w Dniu Żołnierzy Wyklętych, gdy pokazano  cztery filmy Aliny Czerniakowskiej o Żołnierzach Wyklętych: “Czy warto bylo tak żyć?” o Stanisławie Sojczyńskim “Warszycu, “Dziewczyny z tamtych lat” o  młodziutkich weterankach AK więzionych przez UB,  “Jeszcze się Polska o nas upomni” ukazujacy walczacych o niepodleglość w czasie II wojny światowej i w PRL oraz “W sprawie generala Fieldorfa”.  Drugi pokaz był 19 kwietnia.  Tym razem można bylo obejrzeć obie części filmu Grzegorza Brauna “Transformacja – od Lenina do Putina”. Przy okazji Grzegorz Braun spotkał się z widzami.

Wczoraj, 17 maja znów pokazano filmy Aliny Czerniakowskiej.  Sprawdziłam, że są one dostępne w sieci.  Pierwszy to “Zwycięstwo?”  /TUTAJ/ mówiący o tym, że gdy Europa świętowała koniec wojny, w Polsce NKWD i UB niszczyły podziemie niepodległościowe.  O poległych polskich bohaterach opowiadał historyk Leszek Żebrowski.  Film ten powstał w 1995 roku na pięćdziesięciolecie zakończenia II wojny światowej.  Drugi obraz miał tytuł “Odkryć Prawdę”  /TUTAJ/, powstał w 2007 nroku i mówil o lustracji.  Wypowiadali sie w nim Piotr Gontarczyk I Leszek Żebrowski.  Jego głównym punktem był wywiad z premierem Janem Olszewskim.  Opisywano tez źródła tak wściekłego oporu przeciw lustracji.

Trzeci film to “Trwajcie”  /TUTAJ/ nakręcony po Smoleńsku i poświecony Januszowi Kurtyce, prezesowi IPN w latach 2005-2010.  Zapoznalismy się z pracą IPN za prezesury Kurtyki oraz z sylwetką poległego w katastrofie smoleńskiej prezesa IPN.  Wypowiadali się liczni wspólpracownicy Instytutu, m. in. profesorowie Andrzej Nowak i Jan Żaryn.  Wczorajszy pokaz był pierwszym, który z niczym nie kolidował i który mogłam spokojnie obejrzeć.

Gdy zjawiłam się przed 20:00 na “Patelni” rozstawiona już była aparatura, wisiał ekran i stało parę plastikowych krzesełek.  Koło tego wszystkiego kręcilo się kilkanaście osób, wśrod których zobaczyłam wiele znajomych twarzy.  Był oczywiście WP Gracjan, który prowadził imprezę, byli Polon, Grzegorz Kutermankiewicz z Solidarnych 2010, Raven59, Niegdysiejszy Blondym oraz kilka znajomych pań.  Nagłośnieniem zajmował się pan z Domu Dziennikarza SDP na Foksal.

O godz 20: zabrał głos WP Gracjan i oznajmił, że zapowiadanego spotkania z Aliną Czerniakowską nie będzie, gdyż poprzedniego dnia zawiadomiła ona, iż jest chora.  Chyba mamy jakąś epidemię.  To juz trzeci taki przypadek w ciagu ostatnich 26 dni.  Podczas debaty “Katastrofa w polskiej szkole” na Foksal mieli się pojawić profesorowie: Andrzej Nowak i Ryszard Legutko i nie było ich.  Blogerka Eska miała dyskutować /również na Foksal/ z prof. Bardarą Fedyszak-Radziejowską, ale pani profesor oświadczyła , że jest zbyt zmęczona.  A teraz to.

W tej sytuacji najpierw puszczono płytę z kilkoma piosenkami rapera Tadka, a potem wywiad telewizyjny  Anny Pawłowskiej z Aliną Czerniakowską z TVP Historia  /TUTAJ/.  Nastepnie pokazano trzy klipy z przeróbkami znanych szlagierów w wykonaniu Intuicji i Kayana /m.in. “Donald ci wszystko wybaczy”/.  O 20. 45 zrobiło się wreszcie wystarczająco ciemno, by mozna było zacząć projekcje filmów.  Trwała ona do 23:00.  Ilość ogladających widzów była zmienna.  Dwa pierwsze filmy gromadziły do kilkudziesięciu osób.  Z trzecim, tym o Kurtyce, było gorzej.  Ogladało go kilka, góra kilkanaście osób.  Niemniej przez placyk przewinęlo się sporo ludzi, którzy widzieli chociaż fragment któregoś z pokazywanych obrazów.

O autorze: elig