O życiu i działalności jednego z najwybitniejszych i najbardziej cytowanych polskich badaczy XX wieku opowiedzą naukowcy z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego profesorowie Małgorzata Dąbrowska i Rafał Stobiecki.
przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi
Oskar Halecki i jego wizja Europy pod redakcją prof. Małgorzaty Dąbrowskiej to pierwszy z trzech tomów dotyczących tego uczonego. Zawiera 15 studiów o jednym z najwybitniejszych historyków polskich, jego drodze życiowej w kraju i na emigracji, o imponującym, a mało wciąż u nas znanym, dorobku badawczym. Autorami są uczeni m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Oskar Halecki (1891–1973), gorący patriota i zdeklarowany antykomunista, istotną rolę w kształtowaniu dziejów przypisywał Opatrzności Bożej, głosił pochwałę chrześcijańskiej tożsamości Europy, Kościoła katolickiego oraz umiłowania wolności i demokracji w kulturze europejskiej. Spopularyzował koncepcję odrębności Europy Środkowo-Wschodniej jako Kresów cywilizacji zachodniej. Jego prace – pisane m.in. po angielsku i francusku – kształtowały wyobrażenia Zachodu o dziejach Polski: najpierw „przedmurza chrześcijaństwa”, a potem pierwszej ofiary dwóch sprzymierzonych mocarstw totalitarnych.
Książkę uzupełnia bibliografia prac dotyczących Oskara Haleckiego.
SPIS TREŚCI
Wstęp
ks. Grzegorz Ryś
Chrześcijaństwo jako klucz interpretacyjny historiozofii Oskara Haleckiego
Maciej Salamon
Oskar Halecki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1909–1918)
Andrzej Maciej Brzeziński
Sprawy polskie w działalności Oskara Haleckiego – sekretarza Komisji Międzynarodowej Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów (1922–1924)
Krzysztof Baczkowski
Oskara Haleckiego jagiellońska wizja dziejów
Renata Knyspel-Kopeć
Oskar Halecki i „Miesięcznik Heraldyczny”
Tadeusz Grabarczyk
Oskar Halecki o bitwie warneńskiej 1444 r.
Małgorzata Dąbrowska
Oskara Haleckiego droga do Bizancjum i na Bronx
Marek Kornat
Oskar Halecki a Stolica Apostolska
Mirosław Filipowicz
Oskar Halecki a Rosja
Sławomir M. Nowinowski
Oskar Halecki na łamach „Wiadomości”
Sławomir Łukasiewicz
Oskar Halecki jako federalista
Jan Piskurewicz
O Oskarze Haleckim na łamach „Kwartalnika Historycznego” w okresie 1945–1989
Hans-Jürgen Bömelburg
Oskar Halecki i historiografia niemieckojęzyczna
Rafał Stobiecki
Oskar Halecki na tle emigracyjnej historiografii polskiej
Tadeusz V. Gromada
Mój Mistrz, Oskar Halecki
Michał Kozłowski
Bibliografia prac dotyczących Oskara Haleckiego
Noty biograficzne autorów
Wykaz skrótów
Summary
Indeks osób
Fotografie i dokumenty
Był rzecznikiem roli Polski jako “przedmurza chrześcijaństwa”, postulował konieczność podporządkowania się woli Watykanu. Wysoko cenił go papież Pius XII. Brał udział w obchodach 1000-lecia chrztu Polski w 1966. Od okresu wojny był silnie politycznie zaangażowany. Jego pozycja naukowa sprawiała, że stał się reprezentantem opinii w środowiskach intelektualnych i politycznych Ameryki. Znakomitym przykładem jest udział w debacie radiowej ze stycznia 1944 na temat stosunków z Rosją, w której znakomicie stawił czoła rosyjskiemu attaché wojskowemu oraz prof. Paresowi, zwolennikowi terytorialnych nabytków Stalina kosztem Polski. Słuchana w całej Ameryce debata (coś na kształt dzisiejszych debat telewizyjnych) zaowocowała lawiną gratulacji od najwybitniejszych Amerykanów i była wspominana przez lata. W złowieszczym, nokautującym argumentacją artykule The Sixth Partition of Poland z 1945 dokonywał Halecki analizy zapowiadanego dopiero okaleczenia pierwszego sojusznika Zachodu. Stwierdzał, że jest to pierwszy rozbiór, którego stroną są zachodnie demokracje, w obronie których polski żołnierz krwawił od 1939. W innym studium Post-War Poland (1944) wieszczył potrzebę odbudowania naszego regionu i Europy na bazie federacji. Myślał o czymś na kształt Unii Europejskiej i, co równie ciekawe, nakazywał jej rozszerzenie poza Atlantyk. Postulował budowanie wspólnoty transatlantyckiej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oskar_Halecki
To nie wina Autorki ale asystentki prasowej Marzeny Kumosińskiej, że nie
podała na jakiej antenie i kiedy !
Ja kocham rozmowy telefoniczne z IPN’em :
– kiedy i gdzie będzie konferencja o której czytam w Kurierze, bo brak ….
– u nas pojutrze, gdzieś tak po południu.
– u nas: to znaczy gdzie?
– no tu!
– ale gdzie?
– w siedzibie!
Daruję sobie dalszy ciąg rozmowy z biurem prasowym IPN.
A potem internet pełen jest zapowiedzi: DZiSIAJ, U NAS !
Sorki;-))
Może znajdzie się w necie jako plik dzwiękowy. Podobno już było w Polskim Radiu, ale ja nie umiem tam szukać.