Co z tą Koreą?

Radio Maryja  http://www.radiomaryja.pl/informacje/bialy-dom-zaniepokojony-grozbami-korei-pln/

Będzie wojna?

 

 

Biały Dom zaniepokojony groźbami Korei Płn.

Prezydent USA Barack Obama jest zaniepokojony ostatnimi wypowiedziami władz Korei Północnej, które w ostatnim czasie zaostrzyły wojenną retorykę i ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Południową – poinformował prezydencki rzecznik. 

Phenian niczego nie osiągnie groźbami – podkreślił Jay Carney, dodał jednak, że Biały Dom jest “zaniepokojony wojowniczą retoryką Korei Północnej”.

Według doradcy Obamy ds. bezpieczeństwa Toma Donilona groźby Północy mogą być “przesadzone”. Stany Zjednoczone będą ochraniały swoich sojuszników, jeśli północnokoreańskie władze użyją broni masowego rażenia lub przeniosą w inne miejsce swój materiał nuklearny – zapewnił w poniedziałkowym wystąpieniu na forum Asia Society w Nowym Jorku.

USA nie zaakceptują Korei Płn. jako państwa atomowego, nie będziemy też przyglądać się z boku, gdy kraj ten stara się zbudować bombę atomową, która może spaść na USA – podkreślił Donilon.

Prezydencki doradca poinformował również, że Departament Skarbu USA nałożył sankcje na północnokoreański Foreign Trade Bank za jego udział w rozwijaniu programu atomowego tego kraju.

Donilon zaznaczył, że Chiny nie powinny utrzymywać z Phenianem normalnych stosunków, “jak gdyby nic się nie stało”, kiedy ten grozi swym sąsiadom. Dodał, że Waszyngton jest otwarty na negocjacje z Północą pod warunkiem, że kraj ten podejmie “znaczące działania”, by zrealizować swe zobowiązania na arenie międzynarodowej.

Phenian zerwał w poniedziałek zawieszenie broni, które w 1953 roku zakończyło wojnę między Koreą Północną i Południową – poinformowały oficjalne północnokoreańskie media. Rząd Korei Płn. nie wykonał w związku z tym żadnych dodatkowych gestów ani wydał oficjalnego oświadczenia. Phenian zagroził ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Południowej i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się ćwiczenia wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Phenian w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną niedawno przez Koreę Północną.

PAP/RIRM

O autorze: Asadow

Marek Sas-Kulczycki „Jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Może powieszą mię kiedyś ludzie serdeczni za te prawdy, których istotę powtarzam lat około dwanaście, ale gdybym miał dziś na szyi powróz, to jeszcze gardłem przywartym hrypiałbym, że Polska jest ostatnie na ziemi społeczeństwo, a pierwszy na planecie naród. Kto zaś jedną nogę ma długą jak oś globowa, a drugiej wcale nie ma, ten - o! jakże ułomny kaleka jest. Gdyby Ojczyzna nasza była tak dzielnym społeczeństwem we wszystkich człowieka obowiązkach, jak znakomitym jest narodem we wszystkich Polaka poczuciach, tedy bylibyśmy na nogach dwóch, osoby całe i poważne - monumentalnie znakomite. Ale tak, jak dziś jest, to Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł - i jesteśmy karykatury, i jesteśmy tragiczna nicość i śmiech olbrzymi ... Słońce nad Polakiem wstawa, ale zasłania swe oczy nad człowiekiem...”