Łotewskie „święto SS”

jjj

Jest to święto obchodzone corocznie pod początku niepodległości 16 marca. Weterani przeszli z katedry pod pomnik wolności. Były też pikiety protestujących. Na Łotwie 1/3 mieszkańców to osiedleni tam w czasach ZSRR Rosjanie.

Przez powstałe w 1943 dwie łotewskie dywizje SS przeszło ponad 110 tys Łotyszy. To biorąc skale tego kraju trzeba pomnożyć razy dziesięć by przyrównać do Polskich proporcji. Ponieważ, mimo nazwy, były to jednostki tylko w niewielkim procencie ochotnicze, służyło w nich też kilkuset Polaków, obywateli Łotwy.

W informacji PAP czytamy „Rosja, a także organizacje żydowskie, potępiają je jako gloryfikowanie nazizmu.” Łotwa zaś oskarża Rosję o świadomą dezinformację podkreślając, że bałtyckie legiony SS właśnie ze względu na przymusowy do nich pobór (alternatywą był wyrok za dezercję) nie były uznane za jak cała SS za organizacje przestępczą. Ponadto nie udowodniono im żadnych zbrodni wojennych. Niewątpliwie efektem tej akcji dezinformacyjnej, jak się nawet sam przekonałem pisząc poprzednią notkę o łotewskich narodowcach, jest powszechne błędne przekonanie o tym, że Łotysze brutalnie tłumili powstanie warszawskie, czy wcześniej w getcie, czy popełniali zbrodnie na polskich żołnierzach.

Łotewscy żołnierze  SS przysięgali co prawda, że będą walczyć pod dowództwem Hitlera ale „ przeciw bolszewizmowi” i walczyli. Nie o narodowy- socjalizm itp.

Faktem jest, że po wkroczeniu Niemców tamtejsze nieliczne ugrupowania faszystowskie zabiły około połowy – 26 tyś łotewskich Żydów. Jednak w pewnym stopniu  było to spowodowane ich kolaboracją z sowietami którzy po wkroczeniu eksterminowali tamtejsza ludność, zwłaszcza elity.

Niemiecka okupacja była poza tym znacznie łagodniejsza od sowieckiej. Dla Łotyszy byli oni mniejszym złem. Liczyli że otrzymają od Niemców autonomię lub niepodległość. Wg Generalplan Ost nie planowali im jednak tego dać, planowali natomiast eksterminować ¼ ich narodu.

Święto zostało ze względu na to, że tylko w tym dniu oba legiony walczyły razem a wygranej z wojskami Stalina bitwie i tylko wtedy dowodzili Łotysze. Nie jest to dzień powstania legionów. Święto ma upamiętnić żołnierzy którzy polegli w walce.

 

 

 

http://niepoprawni.pl/blog/2334/na-lotwie-wspolrzadza-narodowcy

 

http://www.nacionalisti.lv/raksts/718//the-truth-about-baltic-ss-military-divisions/

 

http://wpolityce.pl/wydarzenia/49326-lotewscy-weterani-waffen-ss-maszeruja-przez-ryge-rosja-i-organizacje-zydowskie-potepiaja-zdarzenie-uznajac-je-za-gloryfikacje-nazizmu

 

http://www.ngopole.pl/2013/01/11/o-stosunkach-polsko-lotewskiech-i-wspolpracy-lotwy-z-iii-rzesza/

http://www.mfa.gov.lv/en/policy/history/legion/

 

Brak Łotyszy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_niemieckie_w_powstaniu_warszawskim

 

 

Tagi: , ,

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów