Pierwszy Papież z Ameryki Łacińskiej

Gdy kardynał Jean-Louis Tauran podał imię nowego papieża, ogromny tłum na Placu Świętego Piotra na moment oniemiał, zaskoczony…

“Protodiakon kardynał Jean Louis-Tauran wygłosił jedno z najsłynniejszych obwieszczeń w historii: “Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam”. 266 papieżem w historii Kościoła został kardynał Jorge Mario Bergoglio. Nowy ponfifex przyjął imię Franciszek.”  /TUTAJ/.

To pierwszy w historii papież z Nowego Świata, z Ameryki Łacińskiej, 76-cioletni arcybiskup Buenos Aires, prymas Argentyny.  Jego wybór jest pewna niespodzianka.  Jesteśmy świadkami historycznych zmian w Kościele Katolickim.  Najpierw w 1978 przełamana została kilkusetletnia tradycja wyboru papieża z Włoch.  Jan Paweł II pochodził z Polski.  Wybrany w 2005 jego następca, Benedykt XVI – z Niemiec.  Teraz przyszła kolej na papieża z Ameryki Łacińskiej.

To pokazuje, że Kościół chce stać się naprawdę powszechny – ogólnoświatowy.  Radość z tego faktu miesza się jednak z pewnym smutkiem.  Świadczy to też i o tym, że ranga Europy jakby trochę zmalała.  Przestaje ona być głównym centrum religijnym.  Oczywiście papież jest dla wszystkich i jego narodowość i pochodzenie powinny mieć drugorzędne znaczenie.  A jednak…..

Można mieć nadzieję, że z Nowego Świata przyjdzie nowa siła i nowy duch.

O autorze: elig