Hełm Thora.

Hełm Thora III

Jako, że dziś po pracy zaczyna większość z nas weekend, tradycyjnie na dobry humor i dla oderwania się od trosk szarej codzienności mam dla Szanownego Państwa kolejne zdjęcie astronomiczne, które znajduje się tu:

Zdjęcie to przedstawia mgławicę NGC 2359, która została odkryta stosunkowo dawno bo już 31 stycznia 1785 roku przez Williama Herschela.
Mgławica NGC 2359 znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa w odległości 15 000 lat świetlnych od Ziemi.
Mgławica ta ze względu na swój charakterystyczny kształt nazywana jest Hełmem Thora, w rzeczywistości zaś jest to międzygwiezdny bąbel molekuł wydmuchanych przez wiatr wiejący od gwiazdy znanej pod nazwą Wolfa-Rayeta (WR 7 lub HD 56925), która to gwiazda znajduje się w centrum Hełmu Thora. Gwiazda Wolfa-Rayeta jest ekstremalnie gorącym olbrzymem znajdującym się w ostatniej fazie swej ewolucji, tuż przed wybuchem jako supernowa.
Mgławica NGC 2359 posiada wyraźnie włóknistą strukturę, a jej kolor jest pochodną silnej emisji tlenu znajdującego się w świecącym gazie.
Rozmiar mgławicy wynosi 30 lat świetlnych, co dokumentuje to zdjęcie

Pozdrawiam Życząc Udanego Weekendu:)

O autorze: AdNovum

Prawdą możemy pokonać wszystkie siły zła bez żadnego wysiłku, bo największą bronią jest właśnie głoszenie prawdy, miłości i szacunku dla innych ludzi. I to jest właśnie ta potężna broń dana Nam przez Najwyższego, aby móc pokonać zło. Więc walczmy o prawdę będąc Żołnierzami Prawdy.