Żołnierze Niezłomni – już po raz czwarty

 

Autor: Jacek Bezeg (2013-02-24)

 

 

Legendarny oddział “Roja” Mieczysława Dziemieszkiewicza.

 

Zbliżające się Święto Żołnierzy Niezłomnych, zwanych także Wyklętymi po raz pierwszy obchodzone było w Opolu 1 marca 2009 roku jako lokalna uroczystość. Tu:
http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=193
można przeczytać zawiadomienie o planowanych uroczystościach. Sprawozdanie z nich, a właściwie fotoreportaż można zobaczyć tu: http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=195
Apel o ustanowienie 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia wraz z pierwszymi złożonymi pod nim podpisami jest do obejrzenia pod adresem: http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=199


Na marginesie tego tak ważnego święta nasuwa się kilka uwag. Pierwsza z nich, to zastanowienie nad tymi, którzy tu i ówdzie ciągle narzekają, że nic nie da się zrobić, że nic nie możemy. Jak widać, możemy.
Nie tylko myśl poety „Boże na niebie, jeśli ja zapomnę o nich, Ty zapomnij o mnie” kierowała organizatorami. Nie tylko im jesteśmy winni pamięć. Winniśmy też naszej Ojczyźnie dać właściwie ukształtowane, patriotyczne nowe pokolenia. Oczywiście jeden dzień, jeden pomnik poświęcony dawnym bohaterom to nie wszystko. To zaledwie kilka kropli w całym morzu na które składa się wychowywanie.

Czasy, jak to zwykle bywa, nie są łatwe. Nie wiadomo jakie trudne chwile czekają nasze dzieci i wnuki. Aby przetrwali jako naród, aby przetrwali godnie, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie.
Czy potrafimy zrobić to co nasi dziadowie?
Przygotowali pokolenia, które nie tylko przez sześć lat walczyły na całym świecie w regularnej wojnie, ale jeszcze po jej zakończeniu przez wiele lat nie pozwalały się ujarzmić kolejnemu okupantowi prowadząc nierówną walkę.

Kompania honorowa 1 marca 2009

Czy nasi następcy potrafią się w razie potrzeby zachować w sposób godny ich przodków?

za: http://www.ospn.opole.pl/index.php?p=art&id=692

 

O autorze: Jacek