Obrona Totalna

379358_532235630129107_503029418_n

Obecne konflikty zbrojne, tzw „wojny 4tej generacji” charakteryzują się tym, że są to wojny totalne.  Ich ofiarami są w 90% cywile, reszta wojsko, choć jeszcze niedawno były to odwrotne proporcje. Totalny atak wymaga totalnej obrony całego społeczeństwa. Tym bardziej, że obecnie mamy poza, czy równolegle z konfliktami militarnymi wojny ekonomiczne, psychologiczne.

Kilka krajów, zwłaszcza te będące jak my w sytuacji zagrożenia atakiem przeważających sił wroga stosuje pojęcie „obrony totalnej”. Są to jednocześnie kraje należące do krajów najbardziej rozwiniętych, najlepiej zorganizowanych, liderów rozwoju, słowem silne państwa. OT stanowi element odstraszania silniejszego przeciwnika.

Są pewne różnice w interpretacji OT przez państwa.

Szwecja

Jest to połączenie obrony militarnej, która ma za zadanie odeprzeć atak z każdego kierunku, realizowany przez każdego przeciwnika i obrony cywilnej. OC tworzy wspólny wysiłek ministerstw, samorządów, firm. „OC to nie jest organizacja to połączenie wszelkich działań podejmowanych przez społeczeństwo dla wzmocnienia jego sił do walki w czasie stanu zagrożenia czy wojny”

15 tys w armii, 22 tys w ON i ok drugie tyle rezerw. Ostatnio ich minister stwierdził, że mogą się bronić max. tydzień. 8 mln mieszkańców.

Dania

Obrona Totalna zakłada takie przygotowanie, współdziałanie armii, policji, organizacji paramilitarnych, OC tak by groźba ataku nie mogła być używana jako środek nacisku na państwo.”sposób działania obrony totalnej, to planowanie  mające wpływ na działanie całego duńskiego społeczeństwa”

W tym niewielkim 5,5 milionowym kraju działa 50 tysięczna ochotnicza i bezpłatna formacja obrony narodowej. Płatnych jest w niej 800 etatów. W regularnej armii jest kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Estonia

Z 4rech składników obrony totalnej tego kraju militarnej, cywilnej, ekonomicznej i psychologicznej skupię się na tym ostatnim, ze względu na ich podobną jak u nas psychologiczną sytuację kraju postsowieckiego”Podstawą jakiejkolwiek akcji obrony jest psychologiczna gotowość obrony kraju i narodu”. „Agresja nie może być odparta nawet jeśli ma się lepszą broń gdy tego zabraknie.” Obrona psychologiczna jest generalnie koordynowana przez ministerstwo edukacji dla „rozwoju świadomości obywatela demokratycznego kraju. Uczenia tego, że obrona kraju jest takiego obywatela obowiązkiem” Wynikiem sowieckiego podboju i okupacji była „narodowa trauma” co objawiało się „brakiem myślenia obywatelskiego, narodowym kompleksem niższości, braku wiary w siłę państwa.” OP ma temu przeciwdziałać.

Obrona narodowa liczy 20 tys członków, armia kilka tys. Kraj 1,3 mln.

Zapraszam do nowopowstałej grupy „Obrona Totalna” na Facebooku

oraz do zakładki „Militaria” w „Tematycznie” w ekspedyt.org.

Poza tym wydzielone mce w blogosferze o tematyce militarnej to zakładka „Wojsko” w nowyekran.pl. Tematyka obrony narodowej podnoszona jest na stronie obronanarodowa.pl i organizacji paramilitarnych jak np. Strzelec.

Szwecja http://www.regeringen.se/sb/d/418

Dania http://www.iss.co.za/pubs/ASR/ADR17/Steyn.html

Estonia http://www.estonica.org/en/National_defence_system/Total_defence/

Singapur http://romanzaleski.nowyekran.pl/post/67929,singapurska-koncepcja-obrony-totalnej

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów