Dlaczego polski orzeł jest… niebieski?

d680e5fa-d0dc-11e1-9aa1-0025b511226e

W ostatnim czasie wybuchło kilka skandali związanych z profanowaniem naszych symboli narodowych. Kiedyś trener naszych skoczków narciarskich użył do startowania zawodników biało-czerwonej flagi z reklamą. Nie tak dawno chciano się pozbyć polskiego godła z koszulek reprezentacji w piłce nożnej. Wczoraj, sensacyjną wiadomość podała niezależna.pl. Ze stron internetowych czterech ministerstw zniknęły wizerunki orła białego. Sądzę, że to dobry czas na uwypuklenie jeszcze jednej ciekawostki z tego kręgu, takiej z którą stykamy się niemal co tydzień w naszych telewizorach.

Dlaczego w pomieszczeniu kancelarii premiera, w której odbywają się konferencje prasowe widnieje wizerunek niebieskiego, a nie białego na czerwonym tle orła?

Po pierwsze nasz premier bazuje tylko i jedynie na socjotechnice. Jakie znaczenie dla psychiki ma kolor niebieski? Proszę przeczytać:

“Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się nam przede wszystkim z duchownością, spokojem i harmonią. Nasuwa na myśl cudowne, beztroskie i wakacyjne chwile, w których to leżeliśmy na zielonej trawie, (wyspie-dop.autor) obserwowaliśmy białe obłoki przesuwające się po błękitnym niebie i rozmawialiśmy o niczym (matce Madzi bądź związkach parterskich-dop. autor). Bez zbędnych myśli i emocji. Dlatego też, kolor ma na nas uspokajający wpływ i pozytywne działanie. Nie poleca się go jednak do malowania ścian pomieszczeń, ponieważ jest najzimniejszą z barw i mógłby powodować uczucie chłodu i trudności z zaklimatyzowaniem się. Osoba, która wybiera kolor niebieski jest spostrzegawcza, twórcza i pomysłowa (jest nowoczesnym europejczykiem i fajnopolakiem). Potrafi bez problemów wyrażać to co czuje, kocha sztukę, muzykę i literaturę (TVN)-dop. autor). W związku z tym w swoim otoczeniu niekiedy uchodzi za kujona i największy mózg. Potrafi w szybki sposób się zorganizować i uwielbia wnosić swój wkład w różne inwestycje (Amber Goldy-dop. autor). Niebieski to również kolor przyjaźni (miłości-dop. autor). Symbolizuje duże umiłowanie oraz bywa wyznacznikiem przywiązania do tradycji.”[1]

Wiemy już, że kolor niebieski wywołuje ogólnie euforyczne reakcje oglądającego, ociepla wizerunek prezesa rady ministrów. Ale nasz premier, choć jest najwybitniejszym przedstawicielem narodu, nie wpadł na to sam, pomogła mu w tym najlepsza przyjaciółka.

Angela_Merkel_Merkel_pod_5226208

Która jak się okazuje też profanuje swoje godło :D

Źródła grafiki:

http://dcs-188-64-85-3.atmcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/310ce61c90f3a46e340ee8257bc70e93/d680e5fa-d0dc-11e1-9aa1-0025b511226e.jpg?type=1&quality=90&srcmode=3&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=970&srch=546&dstw=970&dsth=546(pierwsze zdjęcie)

http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/d/u/Angela_Merkel_Merkel_pod_5226208.jpg

Źródła:

[1] http://barwykolory.pl/kolor-niebieski-psych.html

O autorze: Migorr

Jestem równolatkiem tworu zwanego "Trzecią Rzeczpospolitą". Moje marzenie: Aby jej kres, którego konsekwencją będzie budowa Wolnej Polski nastąpił jeszcze za mojego życia.