Nominacja Chucka Hagela zagrożona?

Chuck Hagel

Jak już wiemy, 7 stycznia Prezydent Barack Obama wysunął kandydaturę byłego senatora z ramienia Partii Republikanów, Chucka Hagela na stanowisko Sekretarza Obrony USA.
Głosowanie w Senacie nad przyjęciem tej kandydatury miało się odbyć pod koniec lutego.
Obecnie okazało się, że sprawa nie jest taka prosta, jakby się z pozoru wydawało, gdyż American Jevish Committee (AJC) wezwał do dalszej dyskusji na temat tej kandydatury ze względu na: “bardzo kontrowersyjne poglądy na temat Izraela i Bliskiego Wschodu” jakie Chuck Hagel głosi publicznie.
Już w czwartek republikańscy senatorowie skutecznie zablokowali tą nominację, przesuwając głosowanie nad kandydaturą Chucka Hagla o dziesięć dni.
Hagel podczas głosowania w Senacie zyskał 58 głosów za jego kandydaturą, zaś zabrakło mu do nominacji dwa głosy i obecnie o te głosy toczy się walka.
Mimo to Biały Dom ogłosił, że opóźnienie w Senacie, nie powstrzyma zatwierdzenia nominacji Chucka Hagela na Sekretarza Obrony.
Ta znamienna koalicja AJC i republikańskich senatorów, dowodzi jak wielkie wpływy ma lobby żydowskie na wewnętrzną politykę administracji amerykańskiej.
Można zadać sobie pytanie dlaczego ta właśnie kandydatura nie pasuje koalicji republikanów z żydowskim lobby?
Otóż Chuck Hagel dał się poznać jako polityk, który ma odwagę przeciwstawić się polityce interesów izraelskich i jej wpływom na działania podejmowane przez administrację amerykańską.
Jego programem jest ukrócenie wpływu lobby izraelskiego na międzynarodową politykę Stanów Zjednoczonych, rozwiązania konfliktu z Iranem na drodze negocjacji, jednocześnie przeciwstawia się niektórym sankcjom nałożonym na Teheran oraz ma w planie ponowne otwarcie amerykańskiego Konsulatu w Iranie. W kwestii zaś wewnętrznej polityki prowadzonej przez izraelskie władze uważa, że należy pokojowo rozwiązać konflikt palestyńsko żydowski, jednocześnie stoi na stanowisku, iż Izrael powinien podporządkować się Rezolucji ONZ w w sprawie powrotu do granic ustalonych przed wybuchem wojny w 1967 roku, oraz zaniechać budowy osiedli osadników żydowskich finansowanych przez władze izraelskie na terenach okupowanych.
Ta właśnie postawa Chucka Hagela jest solą w oku izraelskiego lobby, gdyż jasno daje do zrozumienia, że bezwarunkowy sojusz izraelsko amerykański- będący w gruncie rzeczy ślepym realizowaniem polityki izraelskiej- w momencie zatwierdzenia tej nominacji prowadzi do głębokiego rozdźwięku między tym co oczekuje od Stanów Zjednoczonych Izrael, a tym jaką politykę Stany będą prowadzić w nadchodzących latach.
Izrael obecnie zaczyna poważnie obawiać się sytuacji, w której swoje plany będzie musiał prowadzić na własny rachunek, bez możliwości liczenia na pomoc ze strony rządu amerykańskiego i stąd taka gwałtowna reakcja na nominację Chucka Hagela, będąca w gruncie rzeczy jawną ingerencją żydowskiej mniejszości w suwerenne decyzje naczelnych władz Stanów Zjednoczonych.
Izrael zaczyna pojmować, że zmiana polityki amerykańskiej w obecnej napiętej sytuacji jest wysoce niekorzystna, bo nie tylko spowoduje rozsypanie się izraelskich koncepcji i planów politycznych, ale dodatkowo na pewno wymusi na nim presję dostosowania się do wymagań międzynarodowej opinii publicznej w zakresie przestrzegania prawa, reguł demokracji i zachowania pokoju na Bliskim Wschodzie.
Jak widać pies zaczyna przywoływać do porządku swój ogon, przywracając nad nim swoją naturalną kontrolę.

W odpowiedzi na to, chcąc zmiękczyć nieprzejednaną postawę Obamy, przedstawiciele izraelskich władz chcą go odznaczyć Presidential Medal of Distinction podczas najbliższej wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Izraelu, która ma się odbyć w marcu.
Medal ten jest najwyższym odznaczeniem izraelskim porównywalnym do francuskiej “Legii Honorowej” lub radzieckiego “Orderu Lenina”.

Pozdrawiam.

O autorze: AdNovum

Prawdą możemy pokonać wszystkie siły zła bez żadnego wysiłku, bo największą bronią jest właśnie głoszenie prawdy, miłości i szacunku dla innych ludzi. I to jest właśnie ta potężna broń dana Nam przez Najwyższego, aby móc pokonać zło. Więc walczmy o prawdę będąc Żołnierzami Prawdy.