Pączkowanie portali

Dokładnie rok temu, w lutym 2012 głośno zapowiadano przełomowe wydarzenie, jakim miał się stać start informacyjno – blogerskiego portalu Tomasza Lisa – Na Temat  /TUTAJ/.  Mówiono, że będzie to absolutnie nowa jakość w polskiej blogosferze, wypasiony portal o milionowym budżecie, gromadzący sławy mainstreamu.

Te szumne zapowiedzi spełniły się raczej w niewielkim stopniu.  Już po dwóch, trzech miesiącach Na Temat przestał praktycznie się rozwijać.  Obecnie, według Cubestat.pl /TUTAJ/ ma on 138704 unikalnych wizyt dziennie.  Dla porównania Interia.pl ma tych wizyt 1471106, a znacznie skromniejszy i tańszy Salon24.pl – 54863.

Tak więc w portalu Lisa zagościła stagnacja, natomiast coś nowego zaczęło się dziać w prawicowej blogosferze.  Oto w maju 2012 powstał nowy portal Obiektywnie.com.pl  /TUTAJ/ stworzony przez blogera Adriano.  W czerwcu z Niezaleznej.pl wyodrebniła się witryna Naszeblogi.pl  /TUTAJ/, kierowana przez Józefa Darskiego, a we wrześniu Stanisław Janecki założył portal Obserwator.com  /TUTAJ/.

Katastrofa Nowego Ekranu w końcu stycznia 2013 przyspieszyła bieg wydarzeń.  Wcześniej niż planowano uruchomiony został Legion św Ekspedyta – dzieło Asadowa  /TUTAJ/.  Wyrzucona z NE redakcja, czyli Tomasz Parol i spółka zapowiada jeszcze w lutym 2013 uruchomienie 3obiegu.pl.  Jest już jego strona internetowa /TUTAJ/.  Niezależnie od tych wydarzeń, przedwczoraj ruszyła stworzona przez Marcina Kacprzaka i Cezarego Krysztopę platforma blogerska Kubek Polityczny, będąca częścią portalu Plwolnosci.pl  /TUTAJ/.

W ciągu zaledwie 10 miesięcy, od maja 2012 do lutego 2013 włącznie powstało aż sześć nowych portali blogerskich.  Jakie będą ich dalsze losy? – trudno powiedzieć.  Na razie najlepiej radzą sobie Naszeblogi.pl mające 13502 unikalnych wizyt dziennie.  Zawdzięczają to wsparciu Niezaleznej.pl.  Pozbawione takiego protektora portale Obserwator.com i Obiektywnie.com.pl mają odpowiednio 895 i 717 unikalnych wizyt dziennie.  Będący wciąż w fazie rozruchu Legion św Ekspedyta ma ich 117.  O Kubku Politycznym nie da się na razie nic powiedzieć, a 3obieg nie wystartował jeszcze.

Ja oceniam pozytywnie to rozmnożenie portali.  Umożliwia ono blogerom umieszczanie notek w kilku portalach równolegle, co chroni przed utratą dorobku w wyniku zdarzeń takich, jak konflikt z administracją portalu, awaria techniczna,atak hakerów, czy wreszcie bankructwo witryny.  W ten sposób dociera się też do większej liczby czytelników. Ci ostatni także maja bogatszy wybór.

O autorze: elig