Nowy punkt zapalny: Chiny konta Japonia?

Chińska Armia Narodowo Wyzwoleńcza

Jak donosi chiński niezależny kanał telewizyjny:
http://ntdtv.org/en/news/china/2013-02-05/japan-says-china-pointed-military-radar-at-its-destroyer.html
Japonia oskarża chiński okręt wojenny o to, że jego radary wyrzutni rakietowych wzięły na cel japoński niszczyciel patrolujący wody terytorialne Japonii.
Japoński minister obrony, Itsunori Onodera, wniósł oficjalną skargę 5 lutego na te działania chińskiej marynarki wojennej. Dodał również, że chińska flota przeprowadzała ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim dokonując przy tym agresywnych prowokacji skierowanych przeciwko japońskiej marynarce wojennej w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoyu.
Omawiany incydent miał miejsce 30 stycznia, podczas ćwiczeń marynarki wojennej ChRL. Onodera przypomniał również o podobnym zdarzeniu, które miało miejsce 19 stycznia br. gdy chińska fregata namierzyła radarem kierującym rakietami przeciwlotniczymi japoński wojskowy helikopter wykonujący lot patrolowy na wodach terytorialnych Japonii.
Napięcie to wywołane jest od momentu, gdy japoński rząd wykupił od prywatnego właściciela sporne wyspy archipelagu Senkaku. W odpowiedzi na ten fakt, chińskie wojska otrzymały oficjalne rozkazy przygotowania się do wojny.
Przypomnę teraz czego dotyczy opisany powyżej spór.
Otóż grupa wysp znana jako Senkaku (od nazwy największej wyspy) składa się z 5 małych wysepek i 3 nagich szczytów skalnych wystających z dna morza. Wyspy te znajdują się na Morzu Wschodniochińskim w odległości około 170 km na wschód od Tajwanu i 160 km na północ od wysp Yaeyama ( jest to południowo-zachodnia część wyspy Riukiu będącej częścią japońskiej prefektury Okinawa). Łączna powierzchnia grupy wysp Senkaku wynosi 5,49 km2, a więc zbliżona jest powierzchnią do przeciętnej polskiej wsi, największa zaś z tych wysp: Senkaku ma powierzchnię 4,32 km2.
Wyspy grupy Senkaku, przed aneksją w 1895 roku przez Japonię, należały od wieków do Chin. Po II W.Ś. zarządzane były przez administrację amerykańską do 1972 roku, kiedy to ponownie zostały przekazane Japonii i włączone do prefektury Okinawa.
Pod koniec lat 60-tych odkryto na wyspach i okolicznych wodach bogate pokłady ropy naftowej, a kilka lat temu okazało się, że kolejnym bogactwem tych terenów są bardzo duże zasoby gazu ziemnego.
Jak z powyższego widać, dla ChRL, która ma duże potrzeby surowcowe, teren ten może być łakomym kąskiem, a w powiązaniu z niedaleką odległością wysp od Tajwanu, chińskie władze mogą pokusić się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, przyłączając swoją zbuntowaną prowincję do macierzy.
W świetle powyższej informacji, sytuacja globalna- w obliczu spodziewanego późną wiosną ciężkiego kryzysu ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych i UE- zaczyna się powoli z grubsza klarować, z punktami zapalnymi na Bliskim Wschodzie jako konflikt Izrael/USA kontra Syria i Irak, oraz Pakistan z Indiami w południowo-środkowej części Azji.
Na Dalekim Wschodzie zaś jako konflikt KRL-D z Koreą Południową i Japonią oraz ChRL z Japonią i Tajwanem. Zaś na terenie Ameryki Północnej jako konflikt wewnętrzny w Stanach Zjednoczonych.
Przy okazji warto się zastanowić jakie plany, w tym rozwoju scenariuszy konfliktów globalnych, przyjęła w swojej strategii FR i podległa jej Białoruś?

Pozdrawiam.

Na zdjęciu jeden z oddziałów doborowych jednostek Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej .

O autorze: AdNovum

Prawdą możemy pokonać wszystkie siły zła bez żadnego wysiłku, bo największą bronią jest właśnie głoszenie prawdy, miłości i szacunku dla innych ludzi. I to jest właśnie ta potężna broń dana Nam przez Najwyższego, aby móc pokonać zło. Więc walczmy o prawdę będąc Żołnierzami Prawdy.