Fasil Ghebbi – nadzieja umiera ostatnia

fasil_ghebbi01

Święty Ekspedyt, łac. Expeditusmęczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego.

Nie wiadomo, w jakim okresie żył oraz gdzie i kiedy poniósł śmierć męczeńską. Wymieniany jest w Martyrologium Rzymskim i Breviarium Syriacum pod dniem 19 kwietnia jako męczennik.

Niektóre źródła jako miejsce śmierci podają Melitene[1]. W rejonach świata, gdzie jest

Legendarna postać utożsamiana jest ze świętym Meneasem lub Elpidiuszem. Czyniona jest patronem pilnych spraw i czczona w sposób zabobonny, co spotkało się z krytycznymi zarządzeniami Stolicy Apostolskiej.

W ikonografii przedstawiany jest jako wódz legionu wojskowego, lub depczący kruka (symbolizującego dzień jutrzejszy).

Brakuje wzmianek o kulcie św. Ekspedyta w starożytności. Jego początki datują się na XVII wiek. Rozwój nastąpił w wieku XIX wieku zwłaszcza we Włoszech, Francji i niektórych rejonach Niemiec[2].

W Polsce ołtarz poświęcony św. Ekspedytowi znajduje się w lewej nawie warszawskiego kościoła Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela[3].

W 1920 roku w Poznaniu została wydana broszura o świętym.

 Ekspedyt, Wierzynimię męskie pochodzenia łacińskiego, od czasownika expedio – “uwolnić, wyzwolić z więzów”. Expeditus zaś oznacza “wolny, lekko ubrany, lekkozbrojny, szybki, zwinny”. Imię to zostało w Polsce przetłumaczone jako Wierzyn (“człowiek, któremu można wierzyć”). Patronem tego imienia jest św. Ekspedyt.

Ekspedyt i Wierzyn imieniny obchodzą 19 kwietnia.

 

Bezsilność nie wyklucza nadziei

Do świętych od spraw trudnych modlimy się najczęściej w sytuacjach, w których czujemy się całkowicie bezsilni. Paradoksalnie, sama modlitwa jest znakiem, że mamy jeszcze nadzieję. Bezsilność nie wyklucza bowiem nadziei na pomoc Boga. Wręcz przeciwnie, kiedy zaczyna się nasza bezsilność, sam Bóg może jeszcze bardziej działać w naszym życiu. Dochodzimy do momentu, w którym pozostaje jedynie zaufać Bogu. Święci od spraw trudnych uczą nas takiej ufności – pomimo życiowych trudności i wielorakich cierpień możemy odnaleźć szczęście. Uczą, że pójście za głosem Boga daje głęboką radość nawet wtedy, gdy nie jest tak łatwo. Bóg zna właściwą drogę dla każdego człowieka. Kiedy wreszcie oddamy Mu wszystko, wtedy zyskamy znacznie więcej, niż możemy sobie wyobrazić. Trzeba w to uwierzyć.

Św. Ekspedyt jest jednym z tych, którzy bez wahania poszli za głosem Chrystusa, uczy nas, jak podejmować ważne decyzje, bo tylko takie mogą umacniać nasze kroki na drodze do zbawienia.

 

Stara żydowska przypowieść:

Przychodzi Icek do rabina i opowiada mu jak to ciężko mu żyć, jak wiele ma problemów, że dzieci się nie uczą, żona chora, on nie ma pracy, komornicy chcą zabrać dom itd..

na to rabin odpowiada:

  • Icek Ty się nie martw jak jest źle bo musi przyjść dobrze, Icek Ty się martw jak jest dobrze bo musi przyjść źle.

Mt 6,26 „Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? „

 

Mt 6,31-32 Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie.

Jeszcze jedno wyjaśnienie: uczeń Jezusa winien mieć na uwadze tylko chwilę obecną. Jutro do nas nie należy. Troska doczesna nie powinna wybiegać poza teraźniejszość. Powiedzieliśmy wyżej, że to nie przekreśla mądrego programowania przyszłości. To jest przypomnienie prośby z Ojcze nasz: chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. (orginalnie – chleba naszego JUTRZEJSZEGO!)

 

Pozwoliłem sobie pozbierać nieco informacji o samym projekcie Legionu. Jest to istotne bo nazwa czy tez imię kieruje naszym działaniem. Jest wizerunkiem symbolicznym, oraz drogowskazem na życie.

I oto dochodzimy do sedna sprawy. Jak żyć? Gdzie jechać na wakacje ?!? Co na to powiedziałby Wierzyn?

Prawda jest tak stara jak sam rodzaj ludzki. Niezmiernie ciekawie opisuje to Coelho Paulo.

Otóż twierdzi on że nie byłoby Malborka i najznamienitszej twierdzy – gdyby w starożytności sprawy doczesne zostawione były ludziom dorosłym. Tylko dlatego że budowanie grodów warownych zostało powierzone ludziom niedołężnym i maleńkim dzieciom Chrześcijanie trwali na piaskach pustyni.

Pamiętajmy więc ze imię to początek i koniec naszego działania.

 

źródła:

foto: http://cudaswiata.pl/afryka/fasil_ghebbi.html

http://www.biblia-internetowa.pl/Mat/6/26.html

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/staniek_kazanie_na_gorze_01.html

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/as_wydm_ekspedyt.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Ekspedyt

Tagi:

O autorze: norwid