Pomnik Pileckiego w Karelii

W Ołońcu, w Karelii, na fińsko-rosyjskim pograniczu, powstaje pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – ustalił „Nasz Dziennik”.

 

Uroczyste odsłonięcie monumentu zaplanowano na 25 maja, czyli w 65. rocznicę zamordowania rotmistrza. Jak informują pomysłodawcy i organizatorzy, pomnik poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu stanie na jednej z głównych ulic miasta, na co zgodę wyraziła 26 grudnia 2012 roku administracja miasta i rejonu Ołoniec w Karelii. Widnieć na nim będzie dwujęzyczny napis: „Tu w Ołońcu na Ziemi Karelskiej urodził się wybitny Polak rotmistrz Witold Pilecki. 1901-1948. Twórca ruchu oporu w KL Auschwitz (Oświęcim). Bohater II wojny światowej”.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Organizacyjnego ds. uroczystego odsłonięcia w Ołońcu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego apelują do przedstawicieli Polski, w tym marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, o objęcie uroczystości honorowym patronatem i osobisty w niej udział. „Niechaj to będzie nasze wspólne dzieło upamiętniające jednego z największych współczesnych bohaterów w dziejach Polski, co także przyczyni się do jedności polonijnej w Rosji i umocnienia stosunków polsko-rosyjskich i rosyjsko-polskich” – piszą organizatorzy w zaproszeniu. Podobne listy dostali: ambasador RP w Moskwie, konsul generalny RP w Sankt Petersburgu, dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Stowarzyszenie liczy, że w komitecie honorowym zasiądą dzieci rotmistrza: Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, a także byli żołnierze Armii Krajowej i kombatanci walk o niepodległość Polski.

Komitet organizacyjny zapowiada zbiórkę środków finansowych w kraju i za granicą niezbędnych do realizacji projektu. Chcą też wydać rosyjskojęzyczny album poświęcony bohaterskiemu Polakowi i zorganizować wystawę.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu, dokąd zesłano z Wileńszczyzny jego dziadków za udział w Powstaniu Styczniowym. Dopiero w 1910 r. rodzina Pileckich wróciła do Wilna. Rotmistrz został zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na Rakowieckiej. Zginął od strzału w tył głowy.

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/23363,pomnik-pileckiego-w-karelii.html

 

O autorze: Asadow

Marek Sas-Kulczycki „Jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Może powieszą mię kiedyś ludzie serdeczni za te prawdy, których istotę powtarzam lat około dwanaście, ale gdybym miał dziś na szyi powróz, to jeszcze gardłem przywartym hrypiałbym, że Polska jest ostatnie na ziemi społeczeństwo, a pierwszy na planecie naród. Kto zaś jedną nogę ma długą jak oś globowa, a drugiej wcale nie ma, ten - o! jakże ułomny kaleka jest. Gdyby Ojczyzna nasza była tak dzielnym społeczeństwem we wszystkich człowieka obowiązkach, jak znakomitym jest narodem we wszystkich Polaka poczuciach, tedy bylibyśmy na nogach dwóch, osoby całe i poważne - monumentalnie znakomite. Ale tak, jak dziś jest, to Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł - i jesteśmy karykatury, i jesteśmy tragiczna nicość i śmiech olbrzymi ... Słońce nad Polakiem wstawa, ale zasłania swe oczy nad człowiekiem...”