Miesiąc z Fukushimą

Dziś mija dokładnie miesiąc od niszczycielskiego trzęsienia Ziemi oraz tsunami, które nawiedziło Japonię powodując śmierć ponad 27 tys. osób. Jednak najważniejszym /na dłuższą metę/ jego skutkiem jest zniszczenie elektrowni atomowej w Fukushimie.

Według aktualnych danych śmierć poniosło 13100 osób, a zaginęło 14300.  To tragiczny bilans.  Jednak, jeśli chodzi o zniszczenia materialne, to wiekszość z nich da się usunąć w zwykły sposób.  Gruzy zostaną wywiezione, domy odbudowane, a drogi naprawione.  Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w elektrowni atomowej w Fukushimie.  Fale tsunami zniszczyły tam systemy chłodzenia czterech reaktorów,  w wyniku czego ich rdzenie co najmniej częściowo się stopiły.  Polewanie reaktorów wodą morską z sikawek doprowadziło do kilku wybuchów wodoru, które zrujnowały budynki reaktorów nr 1, 2 i 3.  Składowane na ich dachach zużyte pręty paliwowe wpadły do środka i nie ma nad nimi kontroli.  Na terenie Fukushimy znajdowało się ogółem 1700 ton takich prętów, które wszystkie powinny być chłodzone.

Jak przedstawia się sytuacja obecnie, po miesiącu?  Zdecydowanie niedobrze.  Wprawdzie od 15 marca nie doszło już do dalszych wybuchów, a od 20 marca nie słychać już o dymie i pożarach, to jednak poziom radioaktywności wciąż jest wysoki i zdaje się rosnąć.  Dzisiaj oficjalnie poinformowano o rozszerzeniu strefy ewakuacji co najmniej o trzy następne miasteczka i części dwóch dalszych.  Mają one zostać opuszczone w ciagu miesiąca.  Nowych informacji na temat Fukushimy  należy szukać w serwisie agencji Kyodo http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/ .  Można tam znaleźć, między innymi, chronologię wydarzeń w elektrowni: http://english.kyodonews.jp/news/2011/04/84430.html oraz artykuł Miyja Tanaka i Maya Kaneko “Nuke crisis shows no signs of ebbing, stoking concerns abroad” http://english.kyodonews.jp/news/2011/04/84448.html  .  W publikacji tej jest m. in. opinia profesora Hironobu Unesaki z Kyoto University Research Reactor Institute, który twierdzi, że potrzebne będzie 5-10 lat, by ustabilizować sytuację, powstrzymać wyciek radioaktywności i usunać paliwo jądrowe.

Brzmi to złowrogo, zwłaszcza, że już 27 marca donoszono, że łączna emisja radioaktywności w wyniku katastrofy sięga 60-70% tej z Czarnobyla.  Problemem zaprzątającym uwagę wszystkich w kwietniu jest skażenie wody.  Polewanie reaktorow i basenów z paliwem wodą , najpierw morską, potem słodką doprowadziło do zgromadzenia sie w elektrowni 600000 ton skażonej wody, z których od 4 kwietnia wypuszczono do oceanu ponad 9000 ton tej skażonej w mniejszym stopniu, aby zrobić miejsce dla składowania bardzo radioaktywnej wody z budynku turbin reaktora nr 2.  Wyciek z tego budynku wprost do morza powstrzymano dopiero cztery dni temu.  Spowodował on, że napromieniowanie wody morskiej przekroczyło 7,5 mln razy dopuszczalną normę.

Sytuacji nie poprawiają występujące wciąż nowe trzęsienia ziemi.  Dzisiejsze, o sile 7,1 stopni w skali Richtera spowodowało zaprzestanie na 50 minut polewania reaktorów wodą i zatrzymało akcję wtłaczania do budynku reaktora nr 1 azotu /miało to zapobiec wybuchowi wodoru/.  Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że promieniowanie na terenie elektrowni jest na tyle silne, że nie ma mowy o wchodzeniu do budynków reaktorów, a w pobliżu nich waha sie ono od 100 do ponad 500 milisievertów/godz.  Amerykanie uważają ,że w reaktorze nr 2 doszlo do stopienia rdzenia.  Przegryzł się on , być może, przez obudowę reaktora i zżera obecnie betonową misę znajdującą się pod spodem.  Wszystko to razem nie nastraja optymistycznie.

DYSKUSJA:

 

 • @cyborg59
  Proszę Pana. Zdaję sobie sprawę z tego, że “dach” ten w niczym nie przypominał dachu domu mieszkalnego. W moim opisie oparłam się na danych z wykładu dr Jaśkowskiego. Filmiki z tym wykładem można znaleźć na blogu Klaudiusza. Były tam zdjęcia tego, co zostało z tych budynków i tych basenów po wybuchu wodoru. Do jeszcze lepszych fotografii linkowałam w mojej poprzedniej notce na ten temat z 04.04.2011 “Prawdziwa skala katastrofy w Fukushimie”. Nie nazywałam projektantów elektrowni “idiotami”, choć jeśli nie prowadzili oni symulacji, to należało to zrobić.
  elig 11.04.2011 20:19:26
 • @cyborg59
  Z tymi “prętami paliwowymi” jest tak, jak z “czarnymi skrzynkami”, które w istocie są jaskrawo pomarańczowe :))) Przypomina to też stary dowcip: Nie jedz tych czerwonych czarnych jagód, bo są jeszcze zielone.
  elig 11.04.2011 23:25:08
 • @ALL
  Dziś rano PAP podała informację: “Emisja radioaktywności z Fukushimy może przewyższyć Czarnobyl”. Operator elektrowni z TEPCO przyznał, ze nie udało się zatrzymać wydostawania sie substancji radioaktywnych. Władze Japonii zdecydowały się podnieść stopień zagrożenia do 7, czyli do takiego, jaki miał Czarnobyl. Patrz:http://salon24.pl/news/121957,japonia-emisja-radioaktywnosci-z-fukushimy-moze-przewyzszyc-czarnobyl .
  elig 12.04.2011 12:27:48
 • @cyborg59 – miodna ocena pedagogów;)
  A co do “prętów”, to jest właśnie tak, jak pisze elig – czarne skrzynki są pomarańczowe, pręty są w kształcie kaset, w nich są pastylki paliwa (tak było za moich czasów) a dama z gronostajem jest “z łasiczką”. Nie czepiajmy się, grunt, że wiemy o co chodzi.
  Tak, czy owak, ja bym wypalone paliwo przechowywała w przechowalniku (szczelny bunkier, najlepiej podziemny i właśnie dlatego szczelny i odporny na zmycie i zalanie) a nie “na dachu”, ale to tylko subiektywne odczucie. W dzisiejszych czasach technicznie da się wszystko (no, prawie) a że natura i tak jest silniejsza, to już też odrębna kwestia.
  bez kropki 12.04.2011 14:03:11
 • @elig – toteż nieśmiało polecam post, do którego zainspirował mnie Pablo
  nt. “pokój dla Japończyka”. Pozostałe moje postulaty (obywatelski monitoring, osobista, RACJONALNA, bez histerii suplementacja) pozostają nadal w mocy.
  Swoją szosą straszna rzecz z tą Japonią.
  bez kropki 12.04.2011 14:04:46
 • BANDYCKI NAPAD NWO NA JAPONIĘ.
  trzęsienie ziemi 11/3 to jest zaplanowany i bandycki napad NWO na suwerenny kraj, z zamierzonym katastrofalnym efektem dla całego świata. wczorajsza powtórka jest kolejnym etapem planu. mówił o tym 31/3 ben fulford, wskazując na datę 11/4. więcej nt w poniższym wpisie.

  http://ekranizacja.nowyekran.pl/post/9881,biala-rewolucja-na-ktora-wszyscy-czekamy

  imhotep 12.04.2011 14:35:09
 • @bez kropki
  Tak się nie da. Wypalone paliwo MUSI być chłodzone bardzo długo, bo inaczej się stopi i zapaskudzi wszystko wokól. W Fukushimie widać wyraźnie, że częściej użyteczne jest prawo Murphy’ego: “Jeśli się coś może popsuć, to się popsuje i to w najgorszym możliwym momencie” niż pyszałkowate stwierdzenie: “W dzisiejszych czasach technicznie da się wszystko”. Otóż nie da się.
  elig 12.04.2011 17:30:22
 • @imhotep
  Ta opowieśc jest barwna i sensacyjna, ale brakuje jakichkolwiek dowodow na to, że jest ona prawdziwa. Co do HAARP, to istnieje wiele dowodów na to, ze naprężenia na liniach uskoków tektonicznych, poprzedzające trzęsienia Ziemi, wywołują zmiany w jonosferze. Nie wiadomo jednak, czy zachodzi proces odwrotny, to znaczy, czy zmiany w jonosferze mogą wpływać jakoś na te uskoki. Potrzeba by było do tego ogromnych energii /skąd?/ lub niezwykle precyzyjnych informacji o juz istniejacych naprężeniach, gdybyśmy chcieli wywołać “efekt naciśnięcia na spust”. W każdym przypadku skutki byłyby nieprzewidywalne. Osobiście wątpię w możliwość sterowania trzęsieniami Ziemi i wybuchami wulkanów.
  elig 12.04.2011 17:41:53
 • @elig/ nadal nie wierzysz?
  sceptyków nigdy nie braknie i problem w tym, że żadna ilość dowodów ich nie przekona. jeśli szczerze jestes otwarta, to poczytaj sobie na ten temat, pogoogluj, znajdziesz dużo materiału na ten temat.
  haarp jest powszechnie stosowany do manipulowania zjawisk atmosferycznych, geotektonicznych, itp…do wywoływania klęsk żywiołowych ulewnych opadów, takich jak w ub roku na południu polski, czy w tym roku w australii, erupcji wulkanów, tak, jak w ub roku na islandii…. zwróć uwagę, że te “naturalne” klęski występują w powiązaniu z sytuacjami poltycznymi i gospodarczymi. – stąd mamy tzw klęski żywiołowe, trzęsienia ziemi, …w szczególnym nasileniu w ostatnim dziesięcioleciu, po 9/11 (operacja mosadu i cia, w co być może tez nie wierzysz(?). – otwórz głowę i spójrz szerzej, zacznij kojarzyć fakty.

  http://www.examiner.com/exopolitics-in-seattle/scientist-japan-earthquake-nuke-accident-are-tectonic-nuclear-warfare

  imhotep 13.04.2011 08:53:38
 • @imhotep
  Przeczytałam ten artykuł. Oparty jest on w całości na wypowiedziach pani Leuren Moret. Nie jest ona wiarygodnym źródłem informacji. To aktywistka, a nie uczona. Poprzednio prowadziła kampanię przeciwko używaniu pocisków z płaszczem ze zubożonego uranu w Iraku. Została przyłapana na podawaniu falszywych informacji na ten temat.
  elig 13.04.2011 11:54:21
 • @elig/ prawda nie w szkiełku
  > Nie jest ona wiarygodnym źródłem informacji. To aktywistka, a nie uczona.<<br />
  dlaczego uważasz, że naukowiec jest wiarygodny, a aktywista nie?
  przecież badania naukowe nigdy nie są obiektywne. – zawsze są obciążone umysłem badacza i sponsora, który za nie płaci.

  > Poprzednio prowadziła kampanię przeciwko używaniu pocisków z płaszczem ze zubożonego uranu w Iraku. Została przyłapana na podawaniu falszywych informacji na ten temat.<<br />
  nietrudno się domyśleć źródła tego “przyłapania”, bo jest faktem dobrze znanym, że irak jest usiany amunicją ze zubożałego uranu. słowem, w istocie mówiła prawdę.
  wydaje mi sie, że przydałoby ci się więcej obiektywizmu w ocenach tzw. “teorii konspiracji”.

  a tu dodatkowy link
  jeśli ktoś sobie życzy, to przetłumaczę ważniejsze fragmenty.

  JAPAN HAARP QUAKE THE IN DEPTH REPORT INCLUDING NAVY SEA BASED RADAR PLATFORM

  HAARP Magnetometer data shows Japan earthquake was induced.
  Posted by PCLatest news, World newsTuesday, March 15th, 2011

  The United States Air Force and Navy has provided a visual insight into what caused the 9.0 magnitude off of Japan on March 11, 2011 at 05:46:23 UTC. The image above was downloaded from the High Frequency Active Auroral Research Program (HAARP) website. It is a time-frequency spectrogram, which shows the frequency content of signals recorded by the HAARP Induction Magnetometer. This instrument, provided by the University of Tokyo, measures temporal variations in the geomagnetic field (Earth’s magnetosphere) in the ULF (ultra-low frequency) range of 0-5 Hz. Notions have been added to the image to show you what was happening the day the Japan earthquake and tsunami struck.
  By looking at the accompanying HAARP spectrum chart above you can see when the 9.0 magnitude earthquake struck – red line drawn vertically – and what was happening before and after the earthquake. What you can also see is a constant ULF frequency of 2.5 Hz being recorded by the magnetometer. The ULF 2.5 Hz frequency is evidence of an induced earthquake. The chart recorded this constant before, during and after the 9.0 magnitude earthquake struck. On March 11, 2011 the 2.5 Hz ULF frequency was being emitted and recorded from 0:00 hours to about 10:00 hours – or for 10 hours. We know for a fact that the Japan earthquake lasted only a few minutes so why was the earthquake signature frequency (2.5 Hz) being recorded for 10 hours on the morning of March 11, 2011? Because a HAARP phased array antenna system was broadcasting (transmitting) the 2.5Hz ULF frequency and it triggered the Japan earthquake and ensuing tsunami.
  If you go to HAARP’s official website you can see for yourself that the 2.5 Hz ULF frequency wasn’t only being broadcated for 10 hours, it was constantly being broadcasted for 2 days prior to the earthquake. Broadcasting began on March 8, 2011, just before midnight as you can see on HAARP’s website page –http://maestro.haarp.alaska.edu/cgi-bin/scmag/disp-scmag. cgi?20110308. Click on the Next Day link to see that the earthquake inducing 2.5 Hz ULF frequency was being broadcasted for the entire days of March 9, 2011 and March 10, 2011. Even though the signature frequency of an earthquake was shown throughout March 9 and March 10 there were no constant earthquakes occurring off the east coast of Japan.
  What is the significance of a 2.5 Hz ULF broadcast? The natural resonance of an earthquake is 2.5 Hz. Scientists working for the United States military discovered this using the phased array antennas at the HAARP facility in Alaska. HAARP’s own charts suggests that earthquakes occurred constantly for 3 days. We know for a fact that they haven’t.
  The HAARP magnetometer data provides proof that the Japan earthquake was not a naturally occurring quake – it was triggered. This data shows us that a HAARP military installation was broadcasting the known earthquake signature frequency in order to trigger a major earthquake. The broadcast was most likely being transmitted from a floating HAARP system like the floating Sea-Based X-Band Radar platform that can be moved anywhere in the Pacific or Atlantic ocean under the protection of a carrier strike group – like the USS Ronald Regan. Where was the USS Ronald Reagan on the morning of March 11, 2011? According to a Stars & Stripes March 9, 2011 report – Reagan carrier group steams toward South Korea to join exercise.

  Evidence or Conspiracy theory?
  Is this evidence or just a bunch of nonsense attached to a baseless conspiracy theory and recklessly made public by a crackpot? The above image is of the HAARP Sea-Based X-Band Radar (SBX) platform which does exist – not a conspiracy theory. The preceding link is to the United States Navy website. What is sitting on top of the deck of the SBX is a phased array antenna – a key component of the Missile Defense Agency (MDA) GMD system – clearly not a conspiracy theory.
  The military vessel includes power plant, a bridge, control rooms, living quarters, storage areas and the infrastructure necessary to support the massive X-band radar. The SBX radar is the most sophisticated phased array, electro-mechanically steered X-band radar in the world – according to Boeing claims. The phased array antenna consists of thousands of antennas driven bytransmit/receive modules. The radar is designed and built by Raytheon Integrated Defense Systems for Boeing, the prime contractor on the project for the United States Missile Defense Agency (MDA). Boeing, Raytheon and MDA exists – also not a conspiracy theory.
  HAARP does exists. The HAARP program is no secret. Their own website states that: The HAARP program is committed to developing a world class ionospheric research facility consisting of: The Ionospheric Research Instrument (IRI), a high power transmitter facility operating in the High Frequency (HF) range. The IRI will be used to temporarily excite a limited area of the ionosphere for scientific study. Even World renowned Stanford University knows about and publishes reports on the activities at the HAARP installations – Experiments with the HAARP Ionospheric Heater –http://vlf.stanford.edu/research/experiments- haarp-ionospheric-heater. According to Stanford –
  The High Frequency Active Auroral Research Program (HAARP) facility is located in Gakona, Alaska at 62.39º N, 145.15º W, near mile 11 of the Tok Cutoff Highway. The facility houses many diagnostic instruments for studying the ionosphere, but the highlight is the HF transmitter array. This array consists of 15×12 crossed dipole antennas, which together can transmit a total of 3600kW of RF power at frequencies from 2.8 – 10 MHz (HF, high frequency range). This power is partially absorbed by the ionosphere, and though only a tiny fraction of the power it naturally receives from the sun, can still produce subtle changes that can be detected with sensitive instruments.
  The VLF group focuses on using HAARP to generate ELF and VLF waves through a process called modulated heating. Such experiments have been conducted since 1999.
  Short URL: http://presscore.ca/2011/ ?p=1624

  The Sea-Based X-Band Radar (SBX) platform is based on Adak Island, Alaska. Draw a line from Gakona, Alaska to Japan

  imhotep 13.04.2011 13:15:35
 • @imhotep
  Naukowiec stara się poznać prawdę o danym zjawisku, aktywista uprawia propagandę i stara się przeforsować swój punkt widzenia.
  elig 13.04.2011 13:25:13
 • @elig
  rozumiem twój punkt widzenia. można i tak ; )
  imhotep 13.04.2011 16:18:24

O autorze: elig