Kije bejsbolowe, kamienie do rzucania w faszystów, butelka na koktajl Mołotowa — oto niektóre z eksponatów wystawy w warszawskiej Zachęcie. Sponsorowana przez podatników wystawa, propagująca lewicowy terroryzm uliczny, jest częścią ekspozycji Spojrzenia 2017.
„Patriotyzm jest jak rasizm” pisała kilka lat temu Gazeta Wyborcza. Hasło to stało się wstępem do kampanii mobilizującej młodzieżówki komunistyczne i anarchistyczne do walki z „polskim faszyzmem”. Walka z faszyzmem łączy. W 2011 roku na zaproszenie polskojęzycznych komunistów przyjechały do Warszawy niemieckie bojówki, które razem z politykiem PO Różą Gräfiną von Thun und Hohenstein, dziennikarzem Jackiem Żakowskim, wielkim mistrzem honorowym WLNP Tadeuszem Ciegielskim wzięły udział w słynnej, ochranianej przez POlicję, blokadzie Marszu Niepodległości.
Spojrzenia 2017 to już ósma edycja konkursu dla młodych polskich artystów organizowanego przez Deutsche Bank Polska S.A. oraz Zachętę — Narodową Galerię Sztuki. Jednym z „artystów” pretendujących do głównej nagrody jest zajmujący się „sztuką społecznie zaangażowaną”
“Antyfaszytowska kolekcja”
Na instalację lewicowego artysty składa się: zestaw kijów bejsbolowych w kolorach tęczy LGBT, zestaw czarnych uniformów, zestaw kamieni brukowych.
Co o swoim dziele mówi autor?
Postanowiłem wykorzystać moje umiejętności z zakresu projektowania ubioru do stworzenia kolekcji inspirowanej wizerunkiem antyfaszystów stosujących podczas manifestacji taktykę czarnego bloku (black bloc), która m.in. opiera się na dobraniu utrudniającego identyfikację stroju.
Eksponaty będzie można kupić za pieniądze lub za pomocą wymiany…
Aby otrzymać wybrany produkt drogą wymiany, należy dostarczyć do miejsca ekspozycji dokumentację fotograficzną (…) (lub własnoręcznie wykonany transparent) potwierdzającą udział w strajkach lub protestach przeciwko wszelkim formom władzy, eksmisji z mieszkań, wyzyskowi, rasizmowi, faszyzmowi, ksenofobii (…)
Zachęta.art.pl
Dodaj komentarz