Od miesięcy piszę o protestach klientów pokrzywdzonych przez Getin Bank. Poszkodowani z Krakowa wzięli udział w sobotnich antyrządowych marszach. Są zdania, że to państwo odpowiada za bezkarność banków.
„Dość lekceważenia społeczeństwa”
Banki w Polsce czują się coraz bardziej bezkarne. Pisałam o tym w wielu tekstach, ostatnio tutaj: http://www.ekspedyt.org/rebeliantka/2013/09/03/17912_czy-to-bankowcy-czy-finansowi-lowcy-skor.html. Opisywałam przypadki udzielania kredytów wbrew prawu bankowemu, wprowadzania w błąd co do istoty oferowanych produktów bankowych, wyłudzania nienależnych opłat i prowizji, etc.
Niewątpliwie kluczową rolę w tym negatywnym zjawisku odgrywa słaby nadzór finansowy nad działalnością rynku bankowego w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego nie reaguje stanowczo, a często wręcz uchyla się od wykorzystywania swoich kompetencji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa rynku finansowego oraz jego przejrzystości. Nie słyszałam też, aby Przewodniczący KNF chętnie korzystał ze swoich uprawnień prokuratorskich, określonych w art. 6 ustęp 1 Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o nadzorze finansowym Przewodniczącego Komisji powołuje Prezes Rady Ministrów na pięcioletnią kadencję. Obecny Przewodniczący Andrzej Jakubiak został powołany w dniu 12 października 2011 roku. Premier sprawuje też nadzór nad działalnością Komisji.
Poprzednikiem Andrzeja Jakubiaka na stanowisku szefa KNF był Stanisław Kluza, mianowany w dniu 29.09.2006 r. na tą funkcję przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w wieku 34 lat. Jego prywatne interesy na rynku finansowym wzbudzały później poważne wątpliwości niezależnych dziennikarzy (porównaj niniejszy tekst z 2009 r.).
Klienci Banków uważają, że nie mają odpowiedniej pomocy ze strony powołanych do tego instytucji państwa i czują się osamotnieni wobec nadużyć dokonywanych przez organizacje finansowe. Z tego powodu coraz częściej wychodzą na ulice.
Oszukani przez Getin Bank z Krakowa podczas marszu protestacyjnego związkowców w dniu 14 września 2013 roku w Warszawie
Podczas marszu związkowców w sobotę 14 września pojawiła się grupa klientów Getin Banku z Krakowa, drastycznie poszkodowanych przez ten Bank. Oto fotoreportaż z ich protestu.
Transparent protestujących zawierał dobitny przekaz:
Rozpoczęli pod Sejmem w pobliżu Pomnika Armii Krajowej.
Transparent w pełnej krasie przed Sejmem RP
Transparent przed Sejmem budził ogromne zainteresowanie. Ludzie podchodzili, gratulowali inicjatywy.
Transparent na tle Kościoła Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży
Związkowcy przechodzący obok Ministerstwa Gospodarki mogą podziwiać baner protestacyjny w pełnej krasie
Traktem Królewskim na Plac Zamkowy razem ze związkowcami
Marsz przed Kościołem Św. Anny
Na Placu Zamkowym obok Kolumny Zygmunta
Transparent był gorąco oklaskiwany i fotografowany przez tysiące ludzi.
Co dalej?
Najwyższy czas, by władze państwa zostały postawione przez obywateli „pod ścianą”. W cywilizowanym kraju rynki finansowe podlegają wnikliwej i rzetelnej kontroli oraz ochronie.
U nas konsumenci w sektorze usług finansowych nadal nie są chronieni w odpowiedni sposób. Nadal istnieje relikt z czasów komuny tzw. bankowy tytuł egzekucyjny, umożliwiający powszechne nadużycia. Banki ociągają się z szybkim i rzetelnym rozliczaniem spłat kredytów (zwłaszcza wówczas, gdy działają za pośrednictwem komorników) i często pobierają nienależne opłaty. Biura maklerskie „błędnie” doradzają klientom, prospekty emisyjne wzbudzają wiele wątpliwości, manipuluje się instrumentami finansowymi. I co? I nic.
Wszyscy udają, że wszystko jest jak w najlepszym porządku. A nie jest. Setki klientów tracą oszczędności w instytucjach, mających być z założenia instytucjami zaufania publicznego i nie mogą dojść sprawiedliwości, ani za pośrednictwem sądów, ani urzędników nadzoru finansowego. Być może trzeba będzie wkrótce rozpocząć wielodniowe protesty pod Komisją Nadzoru Finansowego, żądając kary więzienia dla jej Przewodniczącego. Bo oszukańcze piramidy finansowe nie mogłyby istnieć, gdyby nie „niefrasobliwość” organów nadzoru. Dość już bezkarności lokalnych Madoffów i ich popleczników!
Więcej o Getin Banku i Biurze Maklerskim IDM SA:
Protest przeciwko nierzetelności Getin Banku jest też ujęty na wielu filmach you tube z sobotniego marszu.
Dziękuję za relację. Transparent zaprojektowany wzorowo. Brawa dla autora.
Chciałbym to skomentować, że nie chodzi chyba o to, aby przy każdym konsumencie postawić ochroniarza i pilnować, czy dobrze inwestuje swoje pieniądze i czy nikt go nie oszukuje. Każdy powinien pamiętać, że łatwy zysk oznacza czyjąś stratę, również na giełdzie.
Nasz system finansowy z giełdą włącznie przypomina mi trochę mętną wodę, w której szaleją duże i drapieżne ryby, mające skuteczne wabiki do przyciągania swoich ofiar. Skuteczna ochrona każdej rybki przed potencjalnym drapieżnikiem jest mało realna. Najskuteczniejszą ochroną jest zmiana zasad gry i wyczyszczenie wody.
Projektant banera jest dumny z pochwały ;)
Hmm, trzeba pilnować banków i innych instytucji finansowych, aby nie oszukiwały klientów. To – moim zdaniem – nie budzi wątpliwości, że oszuści powinni być ścigani i karani oraz zobowiązywani do naprawienia wyrządzonych szkód.
A w sprawie giełdy, to przypominam, że została ona wymyślona nie jako miejsce spekulacji i łatwych zysków, tylko jako sposób na dostarczanie wolnego kapitału na rozwój spółkom akcyjnym.
Czyli, po to, aby spółka nie musiała pozyczać pieniędzy w bankach, wypuszcza ona akcje (czyli udziały we własności) oferując nowym akcjonariuszom możliwość partycypowania w zyskach firmy. Jeśli się ona prawidłowo rozwija, naturalnie.
Akcjonariusz może w kazdej chwili sprzedać swoje akcje na giełdzie. Jeśli przedsiębiorstwo się świetnie rozwija, zyskuje na akcjach, jeśli słabo lub jest dekoniunktura – traci.
Przy dobrze rozwijającej się firmie, nikt nie musi tracić. Zyskuje i spółka akcyjna i jej akcjonariusze. Jeśli zarząd nie oszukuje, rzecz jasna.
Pomysł na handel wekslami i obligacjami z początków giełdy to jest zupełnie coś innego niż dzisiejsza giełda przypominająca kasyno spekulantów. Ktoś dysponujący wolnym kapitałem mógł kiedyś udzielić pożyczki i miał w ten sposób swój udział w rozwoju firmy. Te papiery mógł odsprzedać.
Czym jest dzisiaj wolny kapitał skoro można go kreować klawiszem Enter? Jeśli kupujący akcje zaciąga na ten cel kredyt w banku to nie można tego nazwać inwestowaniem wolnego kapitału, bo inwestor tego kapitału nie ma. Jak widać na obrazku, dzisiaj właściciel banku Gang wabi inwestorów i pożycza im pieniądze (kwoty miliardowe), których sam nie ma, aby oni te pieniądze, których też nie mają, ulokowali w firmie Corp właściciela banku i zrobili wielką wydmuszkę. Oszustwo bankiera jest dla mnie oczywiste, bo natura systemu finansowego i bankowego jest oszukańcza. System bankowy działając nawet w pełni zgodnie z przepisami okrada ludzi, choć tego tak nie nazywa, no bo działa zgodnie z prawem.
Tak powinno być. Dzisiaj na giełdzie można legalnie “inwestować” w derywaty i zarabiać na stratach. Przykład, jak to się reklamuje: “Osiągnij 100% zysku w 60 sekund handlując opcjami binarnymi […] Czas trwania opcji waha się od jednej minuty (opcje 60 sekund) do kilkunastu godzin a to daje inwestorom możliwość bardzo szybkiego zarobku. Kiedy opcja wygasa klient sprawdza, czy jego spekulacje na temat ruchu aktywu były prawidłowe. Jeśli tak, otrzymuje on zysk w wysokości nawet do 100% zainwestowanej kwoty.”. Jest wprost mowa o spekulowaniu. Czy któryś z takich inwestorów zastanawia się, skąd biorą się pieniądze, które zarobili w 60 sekund, albo czy wszyscy mogą w ten sposób zarabiać. Może by tak cały naród namówić do podwajania swojego kapitału w 60 sekund to szybko byśmy spłacili wszelkie długi, a jakby Rostowski dał się namówić to by momentalnie zasypał dziurę budżetową ;-)
Uczciwy człowiek nie powinien zasiadać do stolika, przy którym siedzą szulerzy, bo go zawsze ograją i puszczą w skarpetkach, chyba, że okaże się jeszcze lepszym szulerem, ale wtedy przestaje być uczciwy. Dzisiejsza giełda to taki stół przy którym siedzą różni szulerzy jak Czarnecki.
Dzięki za cenne uzupełnienie!!!
proponuję Nowennę w intencji Bożej Protekcji nad Rebeliantką… przynajmniej tak wesprzyjmy naszą Dzielną Hetmankę :)
Kto ustali harmonogram i pakiet Modlitw?
Sosenkowski, jestem wzruszona pamięcią. Przyjmij piękne BÓG ZAPŁAĆ.
ależ nie ma za co – nawet się jeszcze nie przeżegnałem ;)
No to pięknie proszę o: “Pod Twoją obronę” ;)
Przyłączam się :)
(znaczy się – do modlitwy)
Bóg Ci zapłać i Szczęść Ci Boże :)
Swoją drogą, to rzeczywiście bez Boskiej pomocy zmagania z nierzetelnymi instytucjami finansowymi jawią się jako skrajnie trudne.
Warto przeczytać komentarze pod tym tekstem
http://biznes.onet.pl/leszek-czarnecki-zostal-studentem,18493,5578075,3556950,218,1,news-detal
Ponad 1300 komentarzy, w większości krytycznych – o oszustwach Getin Banku.
Polecany wyżej tekst i komentarze są pod nowym adresem:
http://biznes.onet.pl/leszek-czarnecki-zostal-studentem,18490,5578075,prasa-detal