Jak w przedwojennej Polsce walczono z masonami?

Przyjęcie czeladnika do loży, wg. XVIII w. ryciny

„Dziennik Bydgoski” 1 kwietnia 1938 r.

Warszawa, 31. 3. (Tel. wł). W dniu dzisiejszym sejm, na ostatnim swym posiedzeniu rozpatrzy projekt ustawy, wniesiony przez pos. Budzyńskiego — o zwalczaniu masonerii. Projekt ten, uchwalony już na komisji sejmowej, ma brzmienie następujące:

Art 1. Zabrania się działalności związków (lóż) masońskich we wszelkich postaciach: jawnej. tajnej i zamaskowanej.

Art. 2. Kto na obszarze Państwa Polskiego bierze udział w działalności jawnych, tajnych lub zamaskowanych związków masońskich, współdziała z takimi związkami, lub w jakikolwiek sposób wykonuje działalność takich związków, podlega karze więzienia na czas nie krótszy od lat 5 oraz grzywny.

Art. 3. Tej samej karze podlega, kto będąc obywatelem polskim dopuszcza się za granicą czynów, wymienionych w art. 2, niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa.

Art. 4. Osoby, biorące udział w działalności związków (lóż) masońskich a otrzymujące zaopatrzenie z funduszów publicznych w formie pensji, emerytur, czy darów z łaski, tracą prawo do stanowisk zajmowanych i poborów.

Art. 5. (1) Cały majątek ruchomy i nieruchomy jawnych, tajnych i zamaskowanych związków (lóż) masońskich, bez względu na to czy jest ulokowany na imię związku, instytucji lub któregokolwiek z członków, przechodzi na własność Skarbu Państwa.

(2) Wszelkie zmiany w przewłaszczeniu majątku jawnych, tajnych lub zamaskowanych związków (lóż) masońskich, dokonane w przeciągu ostatnich. lat 5 przed wydaniem niniejszej ustawy, są nieważne, jeżeli w czasie właściwym  nie uzyskały na to przewłaszczenie specjalnego zezwolenia władzy.

Art. 6. W razie skazania za przestępstwo, wymienione w art. 2 i 3 sąd orzeka utratę praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych na czas nie krótszy od lat 5.

Art. 7. Listę członków związków (lóż) masońskich rozwiązanych ogłasza się w Monitorze Polskim.

Art. 8. Kto przeciwdziała wykonaniu niniejszej ustawy, kto pomaga w ukrywaniu przestępców albo ich majątku, podlega karze z art. 2 ustawy.

Art. 9. Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art. 10. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

 

 

O autorze: pokutujący łotr