10 lutego przypadła 75. rocznica śmierci prof. Feliksa Konecznego, historyka, historiozofa, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji, profesora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jednego z najwybitniejszych polskich myślicieli XX wieku.
Kilka cytatów:
‘Faktyczne znaczenie Polski zależeć będzie od tego, czy zdoła wyzyskać należycie swe dary przyrody i czy w Polsce wytworzy się polski handel i przemysł. Bez spełnienia tego warunku będziemy dla Europy tylko krajem, ale nie społeczeństwem, kolonią dla państw silnych ekonomicznie. A za tem pójdzie iluzoryczność naszej niepodległości.”
“Polska stanowi przykład niejednolitości cywilizacyjnej, mieszcząc w sobie i pielęgnując aż cztery: łacińską, bizantyńską, turańską i żydowską, które wytwarzają rozmaite mieszanki. Bywają to wytwory w zasadzie acywilizacyjne, lecz w praktyce stają do zawziętego boju przeciwko łacińskiej. Tamte trzy nie mają wprawdzie nic wspólnego, lecz łączą się w zwalczaniu cywilizacji łacińskiej, która jest historyczną polską cywilizacją”.
“Zrobiono z sędziego maszynkę do stosowania paragrafów bez względu na sprawiedliwość. Sądy są od tego, żeby przestrzegać prawa obowiązującego, a czy to prawo jest słuszne, czy też bezprawiem odzianym w formy prawne, to sędziego nic nie obchodzi; gdyby się tym zajmował, przekraczałby swą kompetencję, a biada mu, gdyby chciał w wyrokach uwzględniać słuszność wbrew paragrafiarstwu. (…) Całe sądownictwo, cały tzw., wymiar sprawiedliwości, oparte są na fanatycznym kulcie paragrafiarstwa. Kodeks nie jest doradcą sędziego i zbiorem przypuszczalnych wskazówek, które sędzie winien stosować, modyfikując według sumienia, lecz paragraf musi być stosowany literalnie. Sądownictwo zmechanizowano. (…) Trzeba nareszcie wystąpić przeciwko mechanizowaniu wymiaru sprawiedliwości, bo inaczej zamienimy się w bandy wynalazców kruczków prawnych. Całemu społeczeństwu grozi z tego powodu zupełna demoralizacja”.
Czytajmy Konecznego.
Przytoczone cytaty to święta prawda,nic dodać nic ująć.
W swoim ostatnim wpisie zamieściłem (w przypisie) ważny cytat z Konecznego
Prócz tego dorzucam:
1. „Nigdy źli nie utworzą niczego bez pomocy dobrych”
2. Feliks Koneczny: Harmider etyk
Krótki komentarz do ostatniego cytatu:
Ius est ars boni et aequi – Prawo jest sztuką tego, co dobre i sprawiedliwe
Wobec takiego zła wokół, nigdy dość przypominania Feliksa Konecznego. Dziękuje.
Dziękuję za przypomnienie prof. Frliksa Konecznego