Wszystkie kryteria, które dla każdego ochrzczonego człowieka, w sferze społecznej, politycznej, państwowej, są najważniejsze, można podzielić na dwie grupy.
Pierwsze kryterium, to kryterium natury, czyli stanowiące to wszystko, co dany kandydat na posła i senatora reprezentuje sobą, czyli czy jego umysł jest zobowiązany względem prawdy. Dlatego, że dla rozstrzygnięć w państwie, kierowanie się posła i senatora prawdą, to jest podstawowy wyznacznik racjonalności, czyli każdy poseł i senator RP powinien być rozumnym człowiekiem, ponieważ posiada władzę rozumu i w związku z tym w wypełnianiu swojej misji poselskiej i senatorskiej powinien kierować się zawsze rozumem. W pierwszym rzędzie. To zresztą dotyczy nie tylko polityków, czyli w tym przypadku posłów i senatorów RP, lecz każdego człowieka. Każdy człowiek, jako człowiek, jest w sensie natury istotą rozumną. I w związku z tym w całej rozciągłości swojego życia, także w polityce czy kierowaniu państwem, w sprawowaniu władzy ustawodawczej, powinien kierować się rozumem.
(…)
Drugi wymiar rozumu, czyli życia naszego rozumowego w Polsce, obejmuje wymiar prawno moralny, czyli prawość rozumu polityka polega na tym, że każdy polityk, jako polityk wybiera dobro, czyli wybiera dobro państwowe, wybiera dobro obywateli, dobro każdego człowieka.
(…)
A zatem, to bardzo łatwo sprawdzić, kto jest za prawdą o Polsce i kto jest za dobrem wszystkich Polaków.
−∗−
Kryteria jakimi powinniśmy się kierować – ks. prof. Tadeusz Guz
−∗−
Ks. prof. Stanisław Koczwara: Bądź wola Twoja!
LINK
Oznacza to kierowanie się dobrem o każdego Polaka poczętego i żyjącego, a także o dobro wspólne, o godność i honor narodu. Każdy kandydat powinien wykazywać się heroizmem.
Jasny i logiczny wywód. W drugiej połowie argumenty polityczne i ekonomiczne!
A na końcu argument troski o dobro absolutne: “Samym sercem troski o dobro wspólne jest troska polityka o pozycję Boga w państwie na wzór postulatu ks. Piotra Skargi: chcecie Polski Bożej czy diabelskiej?”
Prawda jest częścią rozumu. Człowiek nie używający rozumu, nie ma dostępu do prawdy. Człowiek pozwalający na sparaliżowanie swej myśli np. używkami, nadmiernymi emocjami, strachem, nie ma dostępu do prawdy. Dlatego prawda musi być ze swej natury twarda, jednoznaczna. Potrzebuje jasności i odwagi. Tak tak, nie, nie. Jezus mówi, że wszystko co nie jest takie, “ze zła pochodzi”.